دستیابی به مدل عملیاتی اولیه برای معاملات نفت خام در بورس انرژی نفت و انرژی

دستیابی به مدل عملیاتی اولیه برای معاملات نفت خام در بورس انرژی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیر عامل بورس انرژی گفت: در سال 97 تابو عرضه غیر شفاف نفت در بازار شفاف بورس شکسته شد و توانستیم به مدل عملیاتی اولیه برای انجام معاملات این کالای استراتژیک برسیم.

سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، پیرامون مزیت و امکان عرضه نفت در بازار شفاف بورس انرژی و تفاوت‌های آن با مکانیزم‌های سنتی سابق،گفت: بورس یک سازوکار جهان شمول و تجربه شده بوده و بنا به تجربه، امتحان خود را سال‌ها پس داده است.
مدیر عامل بورس انرژی با بیان اینکه قوانین و منطق اقتصادی حکم می‌کند، باید از سازوکار بورس به نحو احسن و حداکثری استفاده کرد، افزود: بطور حتم بسیاری از مشکلات در حوزه اقتصادی از طریق سازوکار بورس به حداقل کاهش می‌یابد. مثلاً در مورد عرضه محصولات پتروشیمی،فلزی و فراورده‌های هیدروکربوری، به اندازه ای که از سازوکار بورس استفاده شده منجر به کاهش رانت و فساد و جلوگیری از عدم شفافیت شده است و این چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشد.
به گفته این مقام مسئول پیرامون وضعیت عرضه یک یا دو کالای خاص مثل نفت یا میعانات گازی در حجم‌های بزرگ می‌توان به وضوح تجربه موفق بورس انرژی در زمینه عرضه مستمر میعانات گازی از سال 93 تا کنون را دید و در حال حاضر تأمین بازار داخلی از طریق میعانات گازی انجام می‌شود.
حسینی تصریح کرد: بر روی صادرات محصولات نفتی در حجم بزرگ مشابه نفت خام هم اکنون محدودیت‌هایی از جمله نقل و انتقال پول و ارز در شبکه بانکی و از طرفی محدودیت‌های حمل و نقل دریایی وجود دارد. به دور از واقعیت نیست که عرضه نفت خام در بورس انرژی در زمانی شروع شده که خریداران داخلی و خارجی با نگرانی‌ها و فشارهای بین المللی مواجه هستند و آن‌ها نمی‌توانند در حال حاضر مثل شرایط عادی تصمیم گیری کنند. این موارد از واقعیت‌های موضوع عرضه نفت خام و میعانات گازی است.
وی افزود: اینکه چرا معتقدم با وجود این شرایط اما همچنان وزارت نفت و وزارت صنعت توفیقاتی در سال جاری داشته‌اند فقط از یک رخداد مهم ناشی می‌شود و آن اینکه در سال 97 تابو عرضه غیر شفاف نفت در بازار شفاف بورس شکسته شد و توانستیم به مدل عملیاتی اولیه برای انجام معاملات این کالای استراتژیک برسیم.
مدیر عامل بورس انرژی انتشار اطلاعیه عرضه نفت خام بطور فارسی و انگلیسی را به تنهایی یک دستاورد بسیار مهم عنوان کرد و افزود: بر اساس متن اطلاعیه عرضه توانستیم تمام طرف‌های درگیر را راضی کنیم که کار عرضه را بر اساس مقررات منعطف مذکور شروع کنند.موضوعی که 15 سال در کشور با وجود قوانین و برنامه‌های توسعه ای و نظرات مقامات عالی دولت و یا تصمیم گیرندگان و سیاست‌گذاران عالی رتبه مثل نمایندگان مجلس بلاتکلیف بوده و دغدغه آن‌ها این بوده که آیا از سازوکار بورس استفاده می‌توان کرد یا نه؟
حسینی ادامه داد: بخش خصوصی امروز مطمئن شده که مسیر عرضه نفت از طریق بورس باز است و برای آن می‌تواند برنامه ریزی و تجدید قوا کرده و نیروهای خود را منسجم کند که از این بازار استفاده کنند.
به گفته وی، گاهی اوقات برخی اشخاص در اتاق بازرگانی خطاب به متولیان بازار سرمایه عنوان می‌کردند که به نظر می‌رسد که هنوز وزارت نفت عزم جدی برای شفاف کردن مسیر عرضه نفت از طریق بورس ندارد اما امروز نمی‌توان منکر عرضه نفت در بورس شد و این زمینه فراهم شده که بتوان نظرات بازیگران و بازخورد رفتار آن‌ها را دریافت و در عرضه‌های آتی بر اساس صلاح دید وزارت نفت برای در اطلاعیه عرضه اعمال کرد تا این بازار تقویت شود.
وی در برابر این پرسش که آیا به نظر شما اظهارات برخی مدیران ارشد وزارت نفت درباره شفافیت بازار بورس در شرایط تحریم، انگیزه خریداران برای استفاده از سازوکار بورس انرژی را کاهش نمی‌دهد، گفت: شاید با تدبیر بیشتری می‌توان موضوعات مربوط به نفت خام و کار کردن با سازوکار بورس را مطرح کرد اما سوء نیتی در این بین دیده نمی‌شود. در شرایط فعلی نیز وزارت نفت دغدغه این را دارند که نتایج بهتری را بگیرند. می‌شود با خویشتن داری بیشتری با مشکلات عرضه نفت برخورد کرد اما سوء نیتی در این بین دیده نمی‌شود.
حسینی یادآور شد: سال 97 توانست وفاقی بین بازار سرمایه ، مجلس، وزارت نفت و سران سه قوه ایجاد کند تا مسیر عملیاتی برای عرضه نفت در بورس طراحی و اجرایی شود.امید می‌رود در صورت صبوری، ممارست و وفاق جمعی همه ناظران و متولیان کشور و اقتصاد، محدودیت‌های خارجی نیز از پیش پا برداشته شود.
وی با اشاره به تجربه ورود محصولات پتروشیمی در بورس کالا و فشارها و مقاومت‌های مختلف در برابر متولیان بازار سرمایه گفت: در بازار پتروشیمی، گروه‌های مختلفی در بخش فروش و بازرگانی دست داشتند اما در بخش فروش نفت و میعانات گازی همواره بطور متمرکز از طریق شرکت ملی نفت ایران این فرایند انجام می‌شده و نمی‌توان آن روزگار را با امروز مقایسه کرد . اگر محصولات پتروشیمی در چند دهه قبل وارد بورس نمی‌شد قدر مسلم امروز به مراتب مشکلات بزرگ‌تری را در کشور نظاره گر بودیم در حالی که ورود پتروشیمی‌ها در بورس توانسته رانت‌ها و فسادها را کاهش دهد.
مدیر عامل بورس انرژی تاکید کرد: باید مسیر عرضه فراورده‌های هیدروکربوری شامل نفت خام، میعانات گازی، فراورده‌های اصلی و ویژه ای که پالایشگاه‌ها تولید می‌کنند در بورس انرژی باید تقویت شود تا در آینده با چالش‌هایی مشابه بازار پتروشیمی مواجه نباشیم.
انتهای پیام/
بیشتر بخوانید
5 تغییر در اطلاعیه عرضه نفت در بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۲/۲۵ - ۱۵:۵۸
شرایط جدید عرضه میعانات گازی در بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۲/۱۵ - ۱۴:۴۶
عرضه نفت در بورس انرژی نمایشی نیست
۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۰۳:۴۷
فرصت مناسب خریداران نفت از بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۶:۲۸
ششمین عرضه نفت‎خام در بورس
۱۳۹۷/۱۲/۶ - ۱۷:۵۴
دومین عرضه میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۴:۲۱
فروش 35 هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۱۵:۱۵
دلیل ناموفق بودن نخستین عرضه میعانات در بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۵:۴۶
عرضه یک میلیون بشکه‌ میعانات گازی در بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۱/۲۳ - ۱۶:۲۵
ادامه عرضه نفت خام هر 2 هفته یکبار
۱۳۹۷/۱۱/۲۳ - ۱۴:۵۰
عرضه میعانات گازی در بورس انرژی
۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ۱۳:۵۷
300 کد خارجی در بورس انرژی فعال است
۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - ۱۰:۵۹ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فضای روانی عامل افزایش نرخ ارز است/ انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

افزایش قیمت‌ها به قهوه رسید

تولید هوندا نزولی شد

ایجاد بارگاه‌های بهداشتی دست دلالان را از بازار زرشک کوتاه می‌کند

آخرین وضعیت جوی شهرها/ باران و کاهش دما در نیمه شمالی‌ کشور

پرداخت بیش از یک میلیون فقره وام ازدواج، فرزند و ودیعه مسکن

هند؛ بزرگترین وارد کننده برنج به ایران/ واردات برنج اماراتی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.