آخرین اخبار از بحران سیل در کشور/ بیشتر بخوانید ارتباطات و رسانه

آخرین اخبار از بحران سیل در کشور/ بیشتر بخوانید

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - کمیته حقیقت یاب علت سیل شیراز تشکیل شد
به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی شورای شهر شیراز، سیداحمدرضا دستغیب با اشاره به حادثه سیل اخیر شیراز افزود: اظهار نظر در مورد علت حادثه کار ساده‌ای نیست بنابراین تیم‌های کارشناسی از شهرداری و استانداری، نظام مهندسی ساختمان، نظام مهندسی منابع طبیعی، دانشگاه‌های شیراز و وزارت راه و شهرسازی و مهندسان مشاور فراخوانده شده‌اند تا با بررسی ابعاد موضوع، نظر کارشناسی خود را به کمیته حقیقت یاب شورای شهر شیراز ارائه کنند.
دستغیب با انتقاد از برخی اظهارات درخصوص علل حادثه سیل دروازه قرآن گفت: برخی افراد مسئول و غیر مسئول در لحظه بروز سیل اظهارات شتابزده‌ای داشتند که هیچ مبنای علمی و قضایی ندارد.

انجام مداخلات روانی اجتماعی در حادثه سیل شیراز
معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، اقدامات انجام شده در راستای مداخلات روانی، اجتماعی حادثه سیل شیراز را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، علی اسدی اظهار داشت: در چند روز اخیر اقداماتی همچون حضور در کمیته بحران معاونت بهداشت، حضور کارشناسان سلامت روان در کلیه کمیته‌های مربوطه، تشکیل کمیته‌های تخصصی سلامت روان در معاونت بهداشت انجام شد.
وی افزود: دستور آماده‌باش به کلیه روان‌شناسان مراکز جامع سلامت در کلیه شهرستان‌های استان فارس، اعلام آماده‌باش به کلیه روانشناسان سایر سازمان‌ها در استان، هماهنگی با واحد فوریت‌های پزشکی برای اعلام اطلاعات فردی کلیه مجروحان و متوفیان،، تشکیل تیم‌های دونفره روان‌شناسان و اعزام به 5 بیمارستان شیراز، تهیه تراکت‌های آموزشی و توصیه‌ای و انتشار در کلیه شبکه‌های اجتماعی از اقداماتی بود که از آغاز این حادثه با محوریت گروه سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد.
اسدی ضمن اشاره به همکاری با تیم بحران دانشگاه و معاونت بهداشت برای انتقال و اسکان مهمانان نوروزی و سیل‌زده در محل‌های امن، گفت: هماهنگی با گروه روان‌پزشکی برای اعلام آماده‌باش در میان روان‌پزشکان تعیین شده در استان برای پوشش حمایت‌های روانی، اجتماعی توسط شهرستان‌های حاضر در قطب برای شهرستان‌هایی که روانشناس ندارند یا سطح آسیب گسترده بوده است، از دیگر اقدامات در این راستا بوده است.
وی گفت: تشکیل 11 تیم دونفره متشکل از روان‌شناسان و اعزام تیم‌های فوق به 7 کمپ استقرار مهمانان نوروزی و سیل‌زده، ارائه آموزش و حمایت‌های روانی، اجتماعی به افراد مستقر در چادرها، همدلی و ارائه مداخلات روان‌شناختی برای بازماندگان، درگذشتگان و خانواده‌های مجروحان، سلسله اقداماتی بوده که در حال پیگیری است.
اسدی گفت: تاکنون در کمپ‌ها 729 خانوار به تعداد 4323 نفر توسط روان‌شناسان ارزیابی و حمایت‌های روان‌شناختی اولیه شده‌اند.
نفوذ سامانه بارشی قوی و فعال از روز شنبه به آذربایجان شرقی
مسئول روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی از نفوذ سامانه بارشی قوی و فعالی از روز شنبه به استان خبر داد.
به گزارش قلم پرس، افشین ابراهیمی اظهار داشت: نقشه‌های هواشناسی عبور موج زودگذری را روز پنج شنبه هشتم فروردین نشان می‌دهد که موجب ابرناکی و بارش پراکنده بویژه در نواحی جنوبی استان می‌شود.
وی افزود: اما سامانه قوی و فعالی که بتدریج از اواخر شنبه از سمت غرب کشور وارد استان خواهد شد، موجب ابرناکی،وزش باد(گاهی شدید) و بارش باران و برف می‌شود.
ابراهیمی افزود: به نظر می‌رسد فعالیت اصلی سامانه روزهای یکشنبه و دوشنبه بوده و با شدت کمتر در روزسه شنبه تداوم داشته و آبگرفتگی معابرعمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی پیش‌بینی می‌شود.
مسئول روابط عمومی هواشناسی استان تاکید کرد: به مسافران و هم استانی‌ها توصیه می‌شود از چادر زدن و توقف خودرو در منطقه سیل خیز یا در مسیر رودخانه، ‌‌جدا خودداری کنند.

توفان دو قطار مسافربری را در نیمه راه متوقف کرد
مسؤول روابط عمومی راه آهن جنوب شرق گفت: به دلیل شرایط نامساعد جوی و شدت طوفان شن، دو قطار مسافری تهران و اصفهان به مقصد زاهدان در ایستگاه‌های فهرج و بم متوقف شدند.
میهن امروز-مصطفی حشمت‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: با توجه به شدت طوفان گرد و خاک و کاهش دید، قطار اصفهان- زاهدان هم اکنون با مسافران در فهرج متوقف شده است.
مسؤول روابط عمومی راه آهن جنوب شرق افزود: همچنین قطار تهران - زاهدان نیز در بم متوقف شده است.
وی ادامه داد: روز گذشته مقرر شد مسافران این دو قطار از کرمان تا زاهدان را به وسیله اتوبوس جا به جا شوند اما به دلیل شدت طوفان و اختلالات جاده ای، جا به جایی با اتوبوس نیز میسر نبود و در حال حاضر تا بهبود شرایط جوی باید منتظر ماند.
دستور رییس کل بیمه مرکزی به شرکت های بیمه
در راستای التیام‌بخشی به آلام مردم مصیبت‌زده و خسارت‌دیدگان مناطق شمالی کشور، تمامی شرکت‌های بیمه موظف شده‌اند تا در اسرع وقت نسبت به ارزیابی خسارات وارده و پرداخت مبالغ خسارت‌دیدگان، اقدام کنند.
پزشکی قانونی ایران: سیل در ایران 39 کشته به جا گذاشته است
سازمان پزشکی قانونی ایران می‌گوید جاری شدن سیل در روزهای اخیر در نقاط مختلف ایران تا کنون 39 کشته به جا گذاشته است.
مهرداد علی بخشی، جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی گفته است که 19 نفر در شهر شیراز (استان فارس)، یک نفر در استان خوزستان، یک نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد، پنج نفر در استان گلستان (واژگونی قایق)، دو نفر در استان لرستان (ریزش آوار)، یک نفر در استان سمنان و یک نفر در استان کرمانشاه (سرپل ذهاب) بر اثر وقوع سیل جان خود را از دست داده‌اند.
به گفته علی بخشی این کشته‌ها مربوط به "موج دوم بارندگی‌ها" در ایران است و پیش از آن 9 نفر در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی جان خود را از دست داده بودند.
سیل بیشترین تلفات را در شهر شیراز به جا گذاشت. جاری شدن آب در دروازه قرآن شیراز که عکس‌ها و فیلم‌های زیادی از آن منتشر شد، یکی از تکان‌دهنده‌ترین حوادثی بود که در روهای اخیر رخ داد.

مسئول روابط عمومی فرمانداری شهرستان ساری خبر داد: راه‌اندازی #میز_خبر_مدیریت_بحران شهرستان ساری
مهدوی‌فر با بیان اینکه خبرنگاران در شرایط بحران با موانع متعدد مواجه می‌شوند، خاطرنشان کرد: در راستای تقویت بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای در اطلاع‌رسانی مدیریت بحران #میز_خبر_مدیریت_بحران شهرستان ساری شکل می‌گیرد. ‎
به گزارش فصل تجارت به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان ساری، حسین مهدوی‌فر در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران استان مازندران با اعلام اینکه با اعلام اینکه میز خبر مدیریت بحران شهرستان ساری شکل می‌گیرد، گفت: که از وظایف روابط عمومی‌ها در مدیریت بحران اطلاع‌یابی و اطلاع‌رسانی ست ضرورت توجه به این مهم که به‌عنوان حلقه مفقوده در بحران‌ها بشمار می‌رود را باید در رئوس کارهای اطلاع‌رسانی بحران‌ها قرار داد.
وی با بیان اینکه خبرنگاران در شرایط بحران با موانع متعدد مواجه می‌شوند، خاطرنشان کرد: در راستای تقویت بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای در اطلاع‌رسانی مدیریت بحران میز خبر مدیریت بحران شهرستان ساری شکل می‌گیرد.
مسئول روابط عمومی فرمانداری شهرستان ساری در ادامه افزود: شکل‌گیری میز خبر مدیریت بحران شهرستان برای هدایت و نظارت بر اطلاع‌رسانی و عملکرد خبرنگاران در حوزه‌های خبری، پیشگیری از کارهای موازی، دستیابی به منابع موثق خبری، ضروری است.
آسیب شناسی و اقدام بموقع
آسیب شناسی دقیق در این زمینه و نگاه همه جانبه به مدیریت حوادث و سوانح، برای تبیین و احصاء تمامی نکات مرتبط با موضوع در ابعاد و مراحل مختلف آن، اعم از اقدامات مربوط به قبل،حین و یا بعد از بروز حوادث، متناسب با نوع حادثه اجتناب ناپذیر است، زیرا موفقیت در این زمینه، علاوه بر ضرورت تمرکز در مدیریت، یکپارچه سازی نهادها و ایجاد وحدت رویه، مستلزم به تصویر کشیدن سناریوهای مختلف از وقایع و سوانح و پیش بینی و برنامه ریزی دقیق برای مواجه شدن با هر نوع موضوع غیرمنتظره و یا ممکن الوقوع نیز می باشد.

نگاه علمی و منطقی به سیل‌های ویرانگر شمال
سیل در گلستان و مازندران یک بلای آسمانی نیست! برای درک این موضوع خوب است ماجرای سیل در گلستان را از زاویه علمی ببینیم تا بدانید که بحران محیط زیست و جنگل خواری در شمال ایران تا چه اندازه ویرانگر و خسارت بار است.
به گزارش فصل تجارت به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: در یک بازه ٢٥ ساله بیشتر از ١٢٠ سیل بزرگ و کوچک در گلستان راه افتاده این یعنی به طور میانگین سالانه حدود ٥ سیل در این استان جاری شده است. در این میان سیل مرداد سال ٨٠ حدود ٥٠٠ کشته بر جای گذاشت که بر اساس اعلام سازمان ملل متحد رتبه یک تلفات انسانی سیل در جهان را به دست آورد.
با این وجود سیل‌های ویرانگر و خسارت بار استان‌های شمالی همچنان ادامه دارد و حالا برخی از چهره‌های فضای مجازی به موضوع سیل تخصصی‌تر پرداخته و نوشته‌اند که سیل فراتر از یک بلای آسمانی است. آنها در پست‌های مختلف نوشته‌اند که سیل‌های ویرانگر شمال بر اثر دخالت‌های نابه جای انسان در طبیعت رخ داده است.
خلاصه این ماجرا آن است که نابودی جنگل‌ها و فرسایش شدید خاک موجب سیل‌های ویرانگر شمال شده است زیرا با کاهش شدید پوشش گیاهی آب به آسانی حرکت می‌کند و منجر به سیلاب‌های خطرناک می‌شوند. آمارهای موجود نشان می‌دهد که در ٧٠ سال گذشته ٢٠ میلیون هکتار جنگل ایران به ١٤ میلیون هکتار کاهش داشته است.
در این میان گزارش سازمان جنگل‌ها نشان می‌دهد که سالانه ٦٠٠ هکتار از جنگل‌های شمال ایران نابود می‌شود و ٢٠٠ هزار هکتار از جنگل‌های شمالی بر اثر آتش سوزی در ٤٠ سال گذشته از بین رفته‌اند.
حالا این گزارش‌ها نشان می‌دهد که چیزی حدود نیمی و به طور دقیق ٤٢ درصد از جنگل‌های شمال رو به نابودی هستند. جالب است که بدانید ایران با بحرانی بزرگ‌تر از بحران آب روبرو است و آن بحران فرسایش خاک است. عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرده است که ایران رتبه اول فرسایش خاک در جهان را داراست.
در ایران فرسایش خاک به اندازه‌ای شدید است که میانگین عمق خاک را به ٣٠ سانتی متر رسانده است این در حالی است که میانگین عمق خاک در جهان حدود ٣ متر است. عمق فاجعه را آنجا می‌توان درک کرد که برای تشکیل یک سانتی متر خاک بین ٣٠٠ سال تا چند میلیون سال زمان لازم است. بنابراین اگر بتوان با راهکارهای تقریباً فوری راهی برای غلبه بر بحران آب پیدا کرد، موضوع بحران خاک را به این راحتی نمی‌توان حل کرد.
خوب است بدانید که فرسایش خاک بر اثر نابودی سریع پوشش گیاهی رخ می‌دهد و در واقع جنگل خواری و ویلاسازی در شمال کشور یکی از عوامل مهم سیل در این منطقه به شمار می‌آیند. به جز این، تجاوز به حریم رودخانه‌ها یکی دیگر از عوامل طغیان سیل در شمال ایران عنوان شده است.
بر اساس آمار شرکت منطقه‌ای آب گلستان، بیشتر از ١١٨٠ مورد تجاوز به حریم رودخانه‌های منطقه گزارش شده است که تنها چیزی حدود ٣٣٠ مورد آن به دستگاه قضائی ارجاع داده شده است.
برای حل مشکل نابودی پوشش گیاهی در شمال ایران، کارشناسان، عملیات آبخیزداری را توصیه می‌کنند که به نوعی تثبیت خاک و تقویت پوشش گیاهی محسوب می‌شود. برآوردها حاکی از آن است که چیزی حدود ٤٠٠ میلیارد تومان پول برای عملیات آبخیزداری استان گلستان مورد نیاز است اما تنها حدود ٦٠ میلیارد تومان از این بودجه تأمین شده است.

مقام قضایی به 'منتشرکنندگان شایعات' سیل اخیر در فضای مجازی هشدار داد
یک مقام قضایی به "منتشرکنندگان شایعات" در مورد سیل اخیر هشدار داده است.
روز پنجشنبه، ٨ فروردین (٢٨ مارس)، خبرگزاری ایرنا، تن اظهارات جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی را گزارش کرد که با اشاره به شایعات منتشر شده در فضای مجازی پس از وقوع سیل اخیر، گفته است که "معاونت فضای مجازی دادستان کل کشور از پلیس فتا خواسته تا ضمن رصد کردن شایعات منتشر شده، با تولیدکنندگان و منتشرکنندگان اخبار دروغ برخورد کند."
این مقام قضایی گفته است که "با کلیه مواردی که نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و شایعه‌پراکنی در شرایط کنونی باشد، برخورد می‌شود و نسبت به تولیدکنندگان این شایعات و همچنین کسانی که بدون توجه به صحت و سقم اخبار نسبت به انتشار آن اقدام می‌کنند نیز برخورد خواهد شد." وی اظهار داشته که "منتشرکنندگان شایعات نیز شریک جرم هستند."
ایرنا همچنین اظهارات محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور را منتشر کرده که گفته است انتشار شایعات در فضای مجازی "اخلال در امنیت کشور" است و افزوده: "با شناسایی منابع انتشاردهنده اخبار دروغ، برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت و هماهنگی‌هایی میان دادستانی کل کشور با وزارت کشور و نیروی انتظامی صورت گرفته است."
افزایش جان‌باختگان سیل به «44 نفر»؛ احتمال ادامه وقوع سیلاب‌ها
حمیدرضا خانکه، قائم مقام سازمان اورژانس کشور در بحران، گفت که شمار جان‌باختگان حوادث جوی روزهای اخیر ایران به 44 نفر رسیده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، او افزود که «21 نفر در استان فارس، 7 نفر در گلستان، 5 نفر در مازندران، 3 نفر در خراسان شمالی، 2 نفر در کهگیلویه و بویراحمد، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در خوزستان، دو نفر در لرستان، یک نفر در همدان و یک نفر سمنان فوت شده‌اند.»
در همین حال، سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی ایران از احتمال وقوع سیل در روزهای آینده خبر داد. به گفته خانم تاج بخش به دلیل بارش‌های اخیر و کاهش شرایط نفوذپذیری زمین و ادامه بارندگی‌ها، امکان جاری شدن سیلاب در برخی از مناطق همچنان وجود دارد.
خانم تاج‌بخش از ادامه بارش باران در روزهای آینده در شماری از استان‌ها خبر داد و گفت میزان بارندگی بیش از حد معمول خواهد بود.
رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سامانه فراگیری که تمام استان‌ها را درگیر کرده بود از نیمه شرقی در حال خروج است، ادامه داد: «برای امروز هشتم فروردین، شدت بارش‌ها قابل ملاحظه نیست اما در بیشتر مناطق کشور بارش‌های متناوب و احتمالاً بارش‌های رگباری با تمرکز بر دامنه رشته کوه‌های زاگرس و البرز، بخش‌هایی از شمال شرق و جزایر هرمزگان رخ می‌دهد.»
به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدناصر هاشمی، مدیرکل هواشناسی لرستان، نیز با ذکر جزئیاتی از بررسی سامانه‌های بارشی از احتمال وقوع سیل دوباره در استان خبر داد.
دولت حسن روحانی گفته‌است که به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های هفته جاری کمک‌های مالی و بانکی خواهد کرد. تاکنون میزان خسارت وارد شده به شهرها و روستاهای سیل‌زده اعلام نشده‌است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی، خبر داد که «بر اساس گزارش‌های رسیده از سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، تاکنون 2 هزار و 417 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده‌است.»
محمد موسوی گفت که «50 درصد خسارت‌های وارد شده مربوط به بخش کشاورزی استان گلستان، 23 درصد مازندران، 16 درصد خوزستان، 6 درصد چهارمحال بختیاری، 2 درصد فارس و 3 درصد دیگر استان‌ها است.»
وی اظهار داشت: «50 درصد از خسارت‌های وارد شده مربوط به زیربخش زراعت، 23 درصد باغبانی، 10 درصد دام، طیور و آبزیان و 17 درصد آب، خاک، امور زیربنایی، تأسیسات و شبکه‌های انتقال آب می‌شود.»
شهر شیراز شهری است که در سیل‌های اخیر بیشترین تعداد کشته‌ها را داد و بسیاری از محلات این شهر از سیل صدمات زیادی متحمل شدند.
به‌رغم گذشت چهار روز از وقوع سیل در محله سعدی شیراز هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته و بسیاری از محلات همچنان شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

صددرصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد

از جده تا دوحه؛ نتایج محدود سفر منطقه‌ای شولتز و بازگشتی سرد به اروپا

بیش از 3 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی ایران در آستانه ورود به ونزوئلا

کرملین: وضعیت نورد استریم بر امنیت انرژی کل قاره اروپا تاثیر دارد

هشدار دو کشور اروپایی به نشتی خط لوله گاز وارداتی از روسیه

ثبت محصولات کشاورزی در سامانه سماک/ کشت قراردادی 12 محصول زراعی

تحریم ها علیه ایران، امنیت انرژی جهان را به خطر انداخته است

8 عامل افت بورس/ افزایش نرخ سود بانکی روند بازار را نزولی کرد

بانک‌های لبنان پس از یک هفته اعتصاب باز شدند

طالبان: ایران تا یک‌ماه دیگر کار استخراج معادن افغانستان را آغاز می‌کند

دفاع مقدس نماد مقاومت و ایستادگی ملت عزیز ایران در حوادث و توطئه‌های دشمنان است/ ضرورت حفظ اقتدار نیروی انتظامی

جزئیات فروش اوراق/ تسویه 87 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت قبل

703 هزار نفر وام بدون ضامن گرفتند/ پرداخت 23.6 هزار میلیارد تومان

جزئیات مزایده 1062 خودروی خارجی/ مزایده از پنجشنبه آغاز می شود

وزارت نیرو در زمینه ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها کوتاهی و مسامحه کرده است

خریداری 94 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور

توزیع داروخانه ای سرم محدود شده است/ کمبود سرم نداریم

خسارت 400 میلیاردی اغتشاشات اخیر به شعب بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.