رونق تولید برابر است با احترام به مکانیسم عرضه و تقاضا اقتصاد کلان

رونق تولید برابر است با احترام به مکانیسم عرضه و تقاضا

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دبیر هیئت رئیسه مجلس گفت: در حوزه بازار، رونق تولید برابر است با احترام به مکانیسم عرضه و تقاضا که رعایت این موضوع، یکی از پایه‌های اصلی برای تحقق شعار سال ٩٨ خواهد بود؛ همچنین در سال رونق تولید، باید از بازار‌های غیررسمی و غیرشفاف فاصله بگیریم که در این راستا نگاه‌ها به بورس کالا برای میزبانی از زنجیره تولید محصولات ویژه‌تر خواهد شد.


غلامرضا کاتب اظهار داشت: به منظور تحقق شعار سال 98، توجه ویژه به صادرات و رفع معضلات صادرکنندگان به همراه مبارزه با قاچاق کالاها، از اقداماتی است که به رونق تولید کمک شایانی می‌کند.
دبیر هیئت رئیسه مجلس به منابع بانکى کشور اشاره کرد و گفت: براساس پیش بینی صورت گرفته در قانون، ٤٠ درصد از این منابع باید به سمت صنعت و همچنین١٠ درصد از منابع صندوق توسعه ملى باید به بخش کشاورزى اختصاص داده شود که در صورت تحقق این موارد، علاوه بر توسعه و رونق تولید، زمینه ایجاد اشتغال در کشور را فراهم خواهد کرد.
وی به اهمیت بازار به منظور تحقق رونق تولید تاکید داشت و گفت: در حوزه بازار، رونق تولید برابر است با احترام به مکانیسم عرضه و تقاضا که رعایت این موضوع، یکی از پایه‌های اصلی برای تحقق شعار سال ٩٨ یعنی رونق تولید خواهد بود. به بیان بهتر، کشف قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا و بدون دخالت دولت، به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اعلام می‌کند که می‌توانید برای تولید خود در ماه‌های آینده براساس واقعیت‌های بازار برنامه ریزی کند.
کاتب افزود: در این میان سودجویانى در بازار‌ها حضور دارند که همواره به دنبال سواستفاده از بازار هستند که دستوری شدن بازار‌ها و به دنبال آن دونرخی شدن کالاها، بهترین خبر برای این دسته افراد است.
این نماینده مجلس اظهار داشت: موضوع مهم دیگر در حوزه بازار این است که حتی اگر تولید در کشور به اشباع برسد، باز هم سودجویانى در بازار حضور دارند که نظم بازار را برهم مى زنند و زمینه کمبود کالا در بازار را فراهم مى کنند، در این خصوص واقعی بودن قیمت‌ها به همراه نظارت دقیق، بهترین اقدام برای کوتاهی دست سودجویان از بازار و حمایت از مردم است.
نگاه ویژه به بورس کالا در سال رونق تولید
دبیر هیئت رئیسه مجلس در ادامه به بورس کالا به عنوان بازار رسمی کالای کشور اشاره کرد و گفت: بیش از یک دهه است که به منظور کوتاه شدن دست واسطه‌ها و ایجاد شفافیت معاملاتی، کالا‌ها مهم و مواد اولیه در بورس کالا عرضه می‌شوند که در سال رونق تولید زمان آن رسیده تا با عرضه زنجیره تولید محصولات به یک شفافیت حداکثری در مبادلات برسیم تا همه فعالان اقتصادی و مردم از قیمت‌های واقعی کالا‌ها و مواد اولیه به وسیله شفافیت بورس کالا مطلع شوند.
به گفته کاتب، با عرضه مستمر کالا‌ها در بورس در سال رونق تولید، تولیدکنندگان پایین دستی قادر به تامین نیاز خود برای تولید خواهند بود که اگر این روند در بازار غیر رسمی و غیرشفاف رقم بخورد، امکان برنامه ریزی و تنظیم بازار به مراتب دشوار می‌شود.
دبیر هیئت رئیسه مجلس در پایان عنوان کرد: بورس کالا یک بستر شفاف برای حمایت از تولید است و قطعا اگر زمینه عرضه زنجیره تولیدات در این بورس فراهم شود، قدم‌های بزرگی در جاده رونق تولید برداشته خواهد شد، اما در مقابل اگر بازهم به بازار‌های غیررسمی و بدون ثبت اطلاعات درست مجال دهیم، نمی‌توانیم به درستی از رونق تولید کشور حمایت کنیم.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ایجاد توازن سرمایه گذاری در کشور به واسطه تفاهم نامه 22 بندی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی

چند واحد مسکونی در زلزله خوی از بین رفت؟

300 هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فضای روانی عامل افزایش نرخ ارز است/ انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

افزایش قیمت‌ها به قهوه رسید

تولید هوندا نزولی شد

ایجاد بارگاه‌های بهداشتی دست دلالان را از بازار زرشک کوتاه می‌کند

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.