آخرین اخبار از بحران سیل در کشور/ بیشتر بخوانید/ 9 فروردین ارتباطات و رسانه

آخرین اخبار از بحران سیل در کشور/ بیشتر بخوانید/ 9 فروردین

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - کمیته حقیقت یاب علت سیل شیراز تشکیل شد
به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی شورای شهر شیراز، سیداحمدرضا دستغیب با اشاره به حادثه سیل اخیر شیراز افزود: اظهار نظر در مورد علت حادثه کار ساده‌ای نیست بنابراین تیم‌های کارشناسی از شهرداری و استانداری، نظام مهندسی ساختمان، نظام مهندسی منابع طبیعی، دانشگاه‌های شیراز و وزارت راه و شهرسازی و مهندسان مشاور فراخوانده شده‌اند تا با بررسی ابعاد موضوع، نظر کارشناسی خود را به کمیته حقیقت یاب شورای شهر شیراز ارائه کنند.
دستغیب با انتقاد از برخی اظهارات درخصوص علل حادثه سیل دروازه قرآن گفت: برخی افراد مسئول و غیر مسئول در لحظه بروز سیل اظهارات شتابزده‌ای داشتند که هیچ مبنای علمی و قضایی ندارد.

انجام مداخلات روانی اجتماعی در حادثه سیل شیراز
معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، اقدامات انجام شده در راستای مداخلات روانی، اجتماعی حادثه سیل شیراز را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، علی اسدی اظهار داشت: در چند روز اخیر اقداماتی همچون حضور در کمیته بحران معاونت بهداشت، حضور کارشناسان سلامت روان در کلیه کمیته‌های مربوطه، تشکیل کمیته‌های تخصصی سلامت روان در معاونت بهداشت انجام شد.
وی افزود: دستور آماده‌باش به کلیه روان‌شناسان مراکز جامع سلامت در کلیه شهرستان‌های استان فارس، اعلام آماده‌باش به کلیه روانشناسان سایر سازمان‌ها در استان، هماهنگی با واحد فوریت‌های پزشکی برای اعلام اطلاعات فردی کلیه مجروحان و متوفیان،، تشکیل تیم‌های دونفره روان‌شناسان و اعزام به 5 بیمارستان شیراز، تهیه تراکت‌های آموزشی و توصیه‌ای و انتشار در کلیه شبکه‌های اجتماعی از اقداماتی بود که از آغاز این حادثه با محوریت گروه سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد.
اسدی ضمن اشاره به همکاری با تیم بحران دانشگاه و معاونت بهداشت برای انتقال و اسکان مهمانان نوروزی و سیل‌زده در محل‌های امن، گفت: هماهنگی با گروه روان‌پزشکی برای اعلام آماده‌باش در میان روان‌پزشکان تعیین شده در استان برای پوشش حمایت‌های روانی، اجتماعی توسط شهرستان‌های حاضر در قطب برای شهرستان‌هایی که روانشناس ندارند یا سطح آسیب گسترده بوده است، از دیگر اقدامات در این راستا بوده است.
وی گفت: تشکیل 11 تیم دونفره متشکل از روان‌شناسان و اعزام تیم‌های فوق به 7 کمپ استقرار مهمانان نوروزی و سیل‌زده، ارائه آموزش و حمایت‌های روانی، اجتماعی به افراد مستقر در چادرها، همدلی و ارائه مداخلات روان‌شناختی برای بازماندگان، درگذشتگان و خانواده‌های مجروحان، سلسله اقداماتی بوده که در حال پیگیری است.
اسدی گفت: تاکنون در کمپ‌ها 729 خانوار به تعداد 4323 نفر توسط روان‌شناسان ارزیابی و حمایت‌های روان‌شناختی اولیه شده‌اند.
نفوذ سامانه بارشی قوی و فعال از روز شنبه به آذربایجان شرقی
مسئول روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان‌شرقی از نفوذ سامانه بارشی قوی و فعالی از روز شنبه به استان خبر داد.
به گزارش قلم پرس، افشین ابراهیمی اظهار داشت: نقشه‌های هواشناسی عبور موج زودگذری را روز پنج شنبه هشتم فروردین نشان می‌دهد که موجب ابرناکی و بارش پراکنده بویژه در نواحی جنوبی استان می‌شود.
وی افزود: اما سامانه قوی و فعالی که بتدریج از اواخر شنبه از سمت غرب کشور وارد استان خواهد شد، موجب ابرناکی،وزش باد(گاهی شدید) و بارش باران و برف می‌شود.
ابراهیمی افزود: به نظر می‌رسد فعالیت اصلی سامانه روزهای یکشنبه و دوشنبه بوده و با شدت کمتر در روزسه شنبه تداوم داشته و آبگرفتگی معابرعمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی پیش‌بینی می‌شود.
مسئول روابط عمومی هواشناسی استان تاکید کرد: به مسافران و هم استانی‌ها توصیه می‌شود از چادر زدن و توقف خودرو در منطقه سیل خیز یا در مسیر رودخانه، ‌‌جدا خودداری کنند.

توفان دو قطار مسافربری را در نیمه راه متوقف کرد
مسؤول روابط عمومی راه آهن جنوب شرق گفت: به دلیل شرایط نامساعد جوی و شدت طوفان شن، دو قطار مسافری تهران و اصفهان به مقصد زاهدان در ایستگاه‌های فهرج و بم متوقف شدند.
میهن امروز-مصطفی حشمت‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: با توجه به شدت طوفان گرد و خاک و کاهش دید، قطار اصفهان- زاهدان هم اکنون با مسافران در فهرج متوقف شده است.
مسؤول روابط عمومی راه آهن جنوب شرق افزود: همچنین قطار تهران - زاهدان نیز در بم متوقف شده است.
وی ادامه داد: روز گذشته مقرر شد مسافران این دو قطار از کرمان تا زاهدان را به وسیله اتوبوس جا به جا شوند اما به دلیل شدت طوفان و اختلالات جاده ای، جا به جایی با اتوبوس نیز میسر نبود و در حال حاضر تا بهبود شرایط جوی باید منتظر ماند.
دستور رییس کل بیمه مرکزی به شرکت های بیمه
در راستای التیام‌بخشی به آلام مردم مصیبت‌زده و خسارت‌دیدگان مناطق شمالی کشور، تمامی شرکت‌های بیمه موظف شده‌اند تا در اسرع وقت نسبت به ارزیابی خسارات وارده و پرداخت مبالغ خسارت‌دیدگان، اقدام کنند.
پزشکی قانونی ایران: سیل در ایران 39 کشته به جا گذاشته است
سازمان پزشکی قانونی ایران می‌گوید جاری شدن سیل در روزهای اخیر در نقاط مختلف ایران تا کنون 39 کشته به جا گذاشته است.
مهرداد علی بخشی، جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی گفته است که 19 نفر در شهر شیراز (استان فارس)، یک نفر در استان خوزستان، یک نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد، پنج نفر در استان گلستان (واژگونی قایق)، دو نفر در استان لرستان (ریزش آوار)، یک نفر در استان سمنان و یک نفر در استان کرمانشاه (سرپل ذهاب) بر اثر وقوع سیل جان خود را از دست داده‌اند.
به گفته علی بخشی این کشته‌ها مربوط به "موج دوم بارندگی‌ها" در ایران است و پیش از آن 9 نفر در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی جان خود را از دست داده بودند.
سیل بیشترین تلفات را در شهر شیراز به جا گذاشت. جاری شدن آب در دروازه قرآن شیراز که عکس‌ها و فیلم‌های زیادی از آن منتشر شد، یکی از تکان‌دهنده‌ترین حوادثی بود که در روهای اخیر رخ داد.

مسئول روابط عمومی فرمانداری شهرستان ساری خبر داد: راه‌اندازی #میز_خبر_مدیریت_بحران شهرستان ساری
مهدوی‌فر با بیان اینکه خبرنگاران در شرایط بحران با موانع متعدد مواجه می‌شوند، خاطرنشان کرد: در راستای تقویت بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای در اطلاع‌رسانی مدیریت بحران #میز_خبر_مدیریت_بحران شهرستان ساری شکل می‌گیرد. ‎
به گزارش فصل تجارت به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان ساری، حسین مهدوی‌فر در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران استان مازندران با اعلام اینکه با اعلام اینکه میز خبر مدیریت بحران شهرستان ساری شکل می‌گیرد، گفت: که از وظایف روابط عمومی‌ها در مدیریت بحران اطلاع‌یابی و اطلاع‌رسانی ست ضرورت توجه به این مهم که به‌عنوان حلقه مفقوده در بحران‌ها بشمار می‌رود را باید در رئوس کارهای اطلاع‌رسانی بحران‌ها قرار داد.
وی با بیان اینکه خبرنگاران در شرایط بحران با موانع متعدد مواجه می‌شوند، خاطرنشان کرد: در راستای تقویت بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای در اطلاع‌رسانی مدیریت بحران میز خبر مدیریت بحران شهرستان ساری شکل می‌گیرد.
مسئول روابط عمومی فرمانداری شهرستان ساری در ادامه افزود: شکل‌گیری میز خبر مدیریت بحران شهرستان برای هدایت و نظارت بر اطلاع‌رسانی و عملکرد خبرنگاران در حوزه‌های خبری، پیشگیری از کارهای موازی، دستیابی به منابع موثق خبری، ضروری است.
آسیب شناسی و اقدام بموقع
آسیب شناسی دقیق در این زمینه و نگاه همه جانبه به مدیریت حوادث و سوانح، برای تبیین و احصاء تمامی نکات مرتبط با موضوع در ابعاد و مراحل مختلف آن، اعم از اقدامات مربوط به قبل،حین و یا بعد از بروز حوادث، متناسب با نوع حادثه اجتناب ناپذیر است، زیرا موفقیت در این زمینه، علاوه بر ضرورت تمرکز در مدیریت، یکپارچه سازی نهادها و ایجاد وحدت رویه، مستلزم به تصویر کشیدن سناریوهای مختلف از وقایع و سوانح و پیش بینی و برنامه ریزی دقیق برای مواجه شدن با هر نوع موضوع غیرمنتظره و یا ممکن الوقوع نیز می باشد.

نگاه علمی و منطقی به سیل‌های ویرانگر شمال
سیل در گلستان و مازندران یک بلای آسمانی نیست! برای درک این موضوع خوب است ماجرای سیل در گلستان را از زاویه علمی ببینیم تا بدانید که بحران محیط زیست و جنگل خواری در شمال ایران تا چه اندازه ویرانگر و خسارت بار است.
به گزارش فصل تجارت به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: در یک بازه ٢٥ ساله بیشتر از ١٢٠ سیل بزرگ و کوچک در گلستان راه افتاده این یعنی به طور میانگین سالانه حدود ٥ سیل در این استان جاری شده است. در این میان سیل مرداد سال ٨٠ حدود ٥٠٠ کشته بر جای گذاشت که بر اساس اعلام سازمان ملل متحد رتبه یک تلفات انسانی سیل در جهان را به دست آورد.
با این وجود سیل‌های ویرانگر و خسارت بار استان‌های شمالی همچنان ادامه دارد و حالا برخی از چهره‌های فضای مجازی به موضوع سیل تخصصی‌تر پرداخته و نوشته‌اند که سیل فراتر از یک بلای آسمانی است. آنها در پست‌های مختلف نوشته‌اند که سیل‌های ویرانگر شمال بر اثر دخالت‌های نابه جای انسان در طبیعت رخ داده است.
خلاصه این ماجرا آن است که نابودی جنگل‌ها و فرسایش شدید خاک موجب سیل‌های ویرانگر شمال شده است زیرا با کاهش شدید پوشش گیاهی آب به آسانی حرکت می‌کند و منجر به سیلاب‌های خطرناک می‌شوند. آمارهای موجود نشان می‌دهد که در ٧٠ سال گذشته ٢٠ میلیون هکتار جنگل ایران به ١٤ میلیون هکتار کاهش داشته است.
در این میان گزارش سازمان جنگل‌ها نشان می‌دهد که سالانه ٦٠٠ هکتار از جنگل‌های شمال ایران نابود می‌شود و ٢٠٠ هزار هکتار از جنگل‌های شمالی بر اثر آتش سوزی در ٤٠ سال گذشته از بین رفته‌اند.
حالا این گزارش‌ها نشان می‌دهد که چیزی حدود نیمی و به طور دقیق ٤٢ درصد از جنگل‌های شمال رو به نابودی هستند. جالب است که بدانید ایران با بحرانی بزرگ‌تر از بحران آب روبرو است و آن بحران فرسایش خاک است. عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرده است که ایران رتبه اول فرسایش خاک در جهان را داراست.
در ایران فرسایش خاک به اندازه‌ای شدید است که میانگین عمق خاک را به ٣٠ سانتی متر رسانده است این در حالی است که میانگین عمق خاک در جهان حدود ٣ متر است. عمق فاجعه را آنجا می‌توان درک کرد که برای تشکیل یک سانتی متر خاک بین ٣٠٠ سال تا چند میلیون سال زمان لازم است. بنابراین اگر بتوان با راهکارهای تقریباً فوری راهی برای غلبه بر بحران آب پیدا کرد، موضوع بحران خاک را به این راحتی نمی‌توان حل کرد.
خوب است بدانید که فرسایش خاک بر اثر نابودی سریع پوشش گیاهی رخ می‌دهد و در واقع جنگل خواری و ویلاسازی در شمال کشور یکی از عوامل مهم سیل در این منطقه به شمار می‌آیند. به جز این، تجاوز به حریم رودخانه‌ها یکی دیگر از عوامل طغیان سیل در شمال ایران عنوان شده است.
بر اساس آمار شرکت منطقه‌ای آب گلستان، بیشتر از ١١٨٠ مورد تجاوز به حریم رودخانه‌های منطقه گزارش شده است که تنها چیزی حدود ٣٣٠ مورد آن به دستگاه قضائی ارجاع داده شده است.
برای حل مشکل نابودی پوشش گیاهی در شمال ایران، کارشناسان، عملیات آبخیزداری را توصیه می‌کنند که به نوعی تثبیت خاک و تقویت پوشش گیاهی محسوب می‌شود. برآوردها حاکی از آن است که چیزی حدود ٤٠٠ میلیارد تومان پول برای عملیات آبخیزداری استان گلستان مورد نیاز است اما تنها حدود ٦٠ میلیارد تومان از این بودجه تأمین شده است.

مقام قضایی به 'منتشرکنندگان شایعات' سیل اخیر در فضای مجازی هشدار داد
یک مقام قضایی به "منتشرکنندگان شایعات" در مورد سیل اخیر هشدار داده است.
روز پنجشنبه، ٨ فروردین (٢٨ مارس)، خبرگزاری ایرنا، تن اظهارات جواد جاویدنیا، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی را گزارش کرد که با اشاره به شایعات منتشر شده در فضای مجازی پس از وقوع سیل اخیر، گفته است که "معاونت فضای مجازی دادستان کل کشور از پلیس فتا خواسته تا ضمن رصد کردن شایعات منتشر شده، با تولیدکنندگان و منتشرکنندگان اخبار دروغ برخورد کند."
این مقام قضایی گفته است که "با کلیه مواردی که نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و شایعه‌پراکنی در شرایط کنونی باشد، برخورد می‌شود و نسبت به تولیدکنندگان این شایعات و همچنین کسانی که بدون توجه به صحت و سقم اخبار نسبت به انتشار آن اقدام می‌کنند نیز برخورد خواهد شد." وی اظهار داشته که "منتشرکنندگان شایعات نیز شریک جرم هستند."
ایرنا همچنین اظهارات محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور را منتشر کرده که گفته است انتشار شایعات در فضای مجازی "اخلال در امنیت کشور" است و افزوده: "با شناسایی منابع انتشاردهنده اخبار دروغ، برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت و هماهنگی‌هایی میان دادستانی کل کشور با وزارت کشور و نیروی انتظامی صورت گرفته است."
افزایش جان‌باختگان سیل به «44 نفر»؛ احتمال ادامه وقوع سیلاب‌ها
حمیدرضا خانکه، قائم مقام سازمان اورژانس کشور در بحران، گفت که شمار جان‌باختگان حوادث جوی روزهای اخیر ایران به 44 نفر رسیده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، او افزود که «21 نفر در استان فارس، 7 نفر در گلستان، 5 نفر در مازندران، 3 نفر در خراسان شمالی، 2 نفر در کهگیلویه و بویراحمد، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در خوزستان، دو نفر در لرستان، یک نفر در همدان و یک نفر سمنان فوت شده‌اند.»
در همین حال، سحر تاج‌بخش، رئیس سازمان هواشناسی ایران از احتمال وقوع سیل در روزهای آینده خبر داد. به گفته خانم تاج بخش به دلیل بارش‌های اخیر و کاهش شرایط نفوذپذیری زمین و ادامه بارندگی‌ها، امکان جاری شدن سیلاب در برخی از مناطق همچنان وجود دارد.
خانم تاج‌بخش از ادامه بارش باران در روزهای آینده در شماری از استان‌ها خبر داد و گفت میزان بارندگی بیش از حد معمول خواهد بود.
رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سامانه فراگیری که تمام استان‌ها را درگیر کرده بود از نیمه شرقی در حال خروج است، ادامه داد: «برای امروز هشتم فروردین، شدت بارش‌ها قابل ملاحظه نیست اما در بیشتر مناطق کشور بارش‌های متناوب و احتمالاً بارش‌های رگباری با تمرکز بر دامنه رشته کوه‌های زاگرس و البرز، بخش‌هایی از شمال شرق و جزایر هرمزگان رخ می‌دهد.»
به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدناصر هاشمی، مدیرکل هواشناسی لرستان، نیز با ذکر جزئیاتی از بررسی سامانه‌های بارشی از احتمال وقوع سیل دوباره در استان خبر داد.
دولت حسن روحانی گفته‌است که به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های هفته جاری کمک‌های مالی و بانکی خواهد کرد. تاکنون میزان خسارت وارد شده به شهرها و روستاهای سیل‌زده اعلام نشده‌است.
به گزارش خبرگزاری ایرنا، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی، خبر داد که «بر اساس گزارش‌های رسیده از سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، تاکنون 2 هزار و 417 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده‌است.»
محمد موسوی گفت که «50 درصد خسارت‌های وارد شده مربوط به بخش کشاورزی استان گلستان، 23 درصد مازندران، 16 درصد خوزستان، 6 درصد چهارمحال بختیاری، 2 درصد فارس و 3 درصد دیگر استان‌ها است.»
وی اظهار داشت: «50 درصد از خسارت‌های وارد شده مربوط به زیربخش زراعت، 23 درصد باغبانی، 10 درصد دام، طیور و آبزیان و 17 درصد آب، خاک، امور زیربنایی، تأسیسات و شبکه‌های انتقال آب می‌شود.»
شهر شیراز شهری است که در سیل‌های اخیر بیشترین تعداد کشته‌ها را داد و بسیاری از محلات این شهر از سیل صدمات زیادی متحمل شدند.
به‌رغم گذشت چهار روز از وقوع سیل در محله سعدی شیراز هنوز وضعیت شهرک سعدی و برخی بخش‌های شمال شرق شیراز به حالت عادی بازنگشته و بسیاری از محلات همچنان شاهد حجم زیادی از گل و لای هستند.

هشدار سازمان مدیریت بحران به ساکنین نیمه غربی ایران
رئیس سازمان مدیریت بحران در مورد بارش های شدید روز شنبه در نیمه غربی و جنوب غربی ایران هشدار داد.
بر اساس اطلاعات داده شده توسط سازمان هوا شناسی به ستاد بحران، سامانه بارشی جدیدی از بعد از ظهر شنبه، دهم فروردین ماه وارد کشور می شود و طی روز های یکشنبه و دوشنبه در نیمه غربی و جنوب غربی کشور فعال خواهد بود که شامل استان های ایلام، لرستان، کرمانشاه، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و چهار محال و بختیاری می باشد.
معاون وزیر کشور گفت: با توجه به سیلاب ها و بارش های اخیر و حجم عظیم اثر بخشی سامانه مذکور از هموطنان خواهشمندیم دقت لازم را بعمل آورند و از طریق سامانه های اطلاع رسانی معتبر نظیر سایت سازمان مدیریت بحران و رسانه ملی پیگیری و توجه لازم را به عمل آورند.
وی در ادامه افزود: سازمان مدیریت بحران، توصیه های لازم را به سازمان ها و نهاد های مرتبط با مدیریت منابع آب اظهار داشته و از آنها خواسته تا اقدامات لزم در جهت کاهش خطرات ناشی از سیل و حفظ ایمنی را به عمل آورند.
معاون وزیر کشور در ادامه عنوان کرد، بارندگی ها و سیلاب های اخیر موجب آسیب رسیدن به منازل مسکونی، تاسیسات زیر بنایی و مناطق و بخش هایکشاورزی در استان های گلستان، مازندران، خراسان شمالی، فارس و تعدادی از دیگر استان ها شده که برای جبران خسارات مذکور اعتبارات مورد نیاز به هیات وزیران ارسال شده که پس از تصویب در اختیار شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ها و بنیاد مسکن انقلب اسلامی قرار می گیرد تا هزینه شود.
رئیس سازمان مدیریت بحران در ادامه به خبرنگار اسپوتنیک گفت: هیئتی را به ریاست بهنام سعیدی، معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران به استان فارس اعزام کردیم تا گزارشی از مناطق سیل زده تهیه کرده و هزینه های لازم را بر آورد کنند.
وی افزود: اعتبارات در خواستی از هیئت وزیران جهت بازسازی مناطق سیل زده علی الحساب بوده و طی بررسی های دقیق تر قابل بازبینی خواهد بود.
اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور در ادامه گفت: بیشترین آسیب ناشی از سیلب های اخیر متوجه استان گلستان بوده به گونه ای که حدود270 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان آسیب دیده و حدود 100 هزار هکتار از اراضی دچار خسارت های اساسی شده اند.
وی در ادامه گفت تسهیلات درخواستی در قالب کمک های بلاعوض به سیل زدگان داده می شود و کمک های بلاعوض معیشتی هم به هموطنان این مناطق عرضه خواهد شد.
هشدار درباره یک کلاغ چهل‌کلاغ خبرهای سیل در شبکه‌های اجتماعی
سیل همچون سایر حوادث و بلایا علاوه بر خسارت‌های جانی و مالی که برجای می گذارد، خسارت‌ها و آسیب‌های پنهان بسیاری دارد که شاید چندان به چشم نیاید، یکی از مهمترین آنها آسیب‌هایی است که به بهداشت روان وارد می‌شود آسیبی که با شایعات و یک کلاغ چهل کلاغ شدن در فضای مجازی، تشدید و بحرانی می شود.
ژیلا آهنگرزاده، روانشناس و مسئول اداره روابط عمومی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سیل رویدادی طبیعی است، افزود: با توجه به ساختار روحی و جسمانی انسانها، عموما زنان، کودکان و سالمندان در بحران ها و از جمله سیل امسال نسبت به مردان از نظر روانی، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه هنگام رویدادهای طبیعی مانند سیل و زلزله، خسارات مالی و جانی قابل توجهی به افراد وارد می شود که موجب فشارهای روانی خواهد شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر زندگی مردم به دلیل رویداد سیل دچار استرس و اختلالهای روانی شده‌ است.
عموما حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله منجر به اختلال استرس پس از سانحه می‌شود؛ در اختلال استرس پس از سانحه افرادی که اتفاقی برای آنها می‌افتد یا افرادی که شاهد آن حادثه هستند، عموما از نظر روانی تحت تاثیر قرار می گیرند. پس می توان گفت در حال حاضر همه مردم کشور شاهد این اتفاق ناگوار هستند و به گونه ای از نظر روانی در معرض آسیب روانی قرار گرفته اند.
وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از استرس های وارد شده ناشی از بحران سیل به مردم اغلب به دلیل انتشار اخبار دروغین برخی افراد در شبکه های اجتماعی است، خاطرنشان کرد: بهتر است فعالان فضای مجازی به جای دامن زدن به حوادث، راهکارهایی ارائه دهند که مردم به جای رفتارهای پرخطر هنگام وقوع این حوادث، عاقلانه رفتار کنند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه مردم باید از پراکندگی هنگام بروز حوادث جلوگیری کنند، گفت: تصور کنید در یک خانه حادثه ای اتفاق می‌افتد، اگر هر کس بدون مدیریت و هماهنگی با اعضای خانواده دست به کار شود، نه تنها حادثه به پایان نمی رسد، بلکه موازی‌کاری های اشتباه، موجب اخلال در روند مدیریت حادثه خواهد شد، لذا اگر مردم می خواهند به این بحران پایان دهند باید با اتحاد و هم اندیشی به یکدیگر کمک کنند.
آهنگرزاده ادامه داد: ایران پیش لرزه ها، زلزله ها و پس لرزه های مختلفی را پشت سر گذاشته است، به هرحال رویدادها می‌گذرند و زندگی جریان عادی خودش را پیدا می کند. پس بهتر است افراد یک کلاغ چهل کلاغ نکنند، به شایعات دامن نزنند و اجازه دهند اخبار از طریق رسانه های رسمی کشور منتشر شود.
وی با تاکید بر اینکه انتشار ویدیو و اخبار دروغین موجب ایجاد استرس، تشدید بحران و شکل گیری بحران های جدید تر می شود، یاد آور شد: در حال حاضر حتی اگر یک چاله آب هم در شهر ایجاد شود، مردم با انتشار ویدیوهایی از آن حادثه سیل را بزرگتر جلوه می دهند. تصور کنید در سطح شهر آبگرفتگی کوچکی در معابر شهری اتفاق افتاده، اتفاقی که شاید بتوان آن را با مداخله کوچکی برطرف کرد ، اما برخی مردم با پخش ویدیویی، آن را در کنار حادثه سیل شیراز قرار می‌دهند و فشار روانی که در شیراز ایجاد شده را به کل کشور تسری می دهند.
این روانشناس در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه رسانه ها نیز در کاهش استرس جامعه هنگام بروز حوادث طبیعی نقش دارند، گفت: اگر بخشی از فعالیت رسانه ها تنها معطوف به ارائه گزارش ها و اخبار حوادث بدون ارائه آموزش برای پیشگیری حوادث شود، جامعه دچار درماندگی خودآموخته خواهد شد. چرا که این تصور در مردم ایجاد می شود که قادر به مدیریت بحران نیستند و ناچار به پذیرش آن هستند. این در حالیست که با مدیریت می توان از بحران ها عبور کرد.
مسئول اداره روابط عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور در ادامه با اعلام خبر بسیج روان شناسان و مشاوران سراسر کشور جهت اعزام به مناطق آسیب دیده یا در معرض آسیب، اظهار داشت: سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور جهت کمک به مردم وظیفه حرفه ای خود می داند که با اعزام روان شناسان و مشاوران متعهد و حرفه ای در بحران مداخله کند. ثبت نام داوطلبان تنها از طریق شماره روابط عمومی که در سایت رسمی سازمان به نشانی www.pcoiran.ir قرار دارد انجام خواهد شد.
سامانه هشدار سیلاب در پایتخت راه‌اندازی می‌شود
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران گفت سامانه هشدار سیلاب با همکاری وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در تهران راه‌اندازی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، سکینه اشرفی با اشاره به موضوع تاب‌آوری و مدیریت بحران در برنامه سوم توسعه شهر تهران اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در بحث تاب‌آوری و به خصوص مدیریت بحران در پایتخت، در پنج‌سال آینده مورد توجه مدیریت شهری قرار دارد، بحث سیلاب و خطرات ناشی از آن است.
وی اضافه کرد: ماده 84 برنامه سوم توسعه شهر تهران که اجرای آن از ابتدای سال 98 آغاز شده، به تکالیف شهرداری در حوزه مقابله با خطر سیلاب پرداخته و تاکید کرده است که شهرداری باید نسبت به عملیاتی کردن طرح جامع مدیریت آب‌های سطحی شهر شامل طراحی و اجرای پروژه‌های توسعه، بهبود عملکرد شبکه اصلی و فرعی، تهیه سامانه جامع اطلاعات مکانی و توسعه شبکه پایش کمی و کیفی بارش و روان‌آب اقدام کند.
معاون شهردار تهران ادامه داد: همچنین شهرداری بر اساس این برنامه مکلف شده است نسبت به عملیاتی کردن و پیاده‌سازی نظام نگهداشت مجاری و تأسیسات موجود مدیریت آب‌های سطحی اقدامات لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون، شهردار تهران مسئول مدیریت بحران پایتخت است، اضافه کرد: در همین راستا، همه دستگاه‌های ملی و محلی باید در هماهنگی با شهرداری فعالیت کنند و در همین راستا نیز در برنامه سوم توسعه شهر تهران دیده شده است که سامانه هشدار سیلاب با همکاری وزارت نیرو و سازمان هواشناسی آماده و پیاده‌سازی شود.
اشرفی در ادامه به حادثه ورود آب رودخانه کن به مترو تهران در سال 1391 اشاره کرد و گفت: وقوع سیل و شکسته شدن دیوار حائل بین رودخانه کن و خط 4 مترو تهران باعث ورود خسارت به تأسیسات مترو در آن زمان شد که همین مسئله نشان می‌دهد باید نسبت به مقاوم سازی فضاهای زیرسطحی شهری در مقابل سیلاب نیز هوشیار باشیم.
وی افزود: در همین راستا، در ماده 91 برنامه سوم توسعه شهر تهران یکی از تکالیف شهرداری شناسایی کلیه فضاهای زیرسطحی شهر و ارزیابی نقاط مخاطره‌آمیز و ناایمن آن طی سال اول برنامه است.
معاون شهردار تهران تصریح کرد: همچنین ارزیابی میزان آسیب‌پذیری در شبکه حمل و نقل متروی تهران در برابر حوادث و بلایای طبیعی، نفوذ منابع آب سطحی و زیر زمینی، ریزش چاه و قنات و نقص فنی تجهیزات از جمله تکالیفی است که باید بر اساس برنامه سوم توسعه شهر تهران انجام شود.

سازمان جهاد کشاورزی: سیل به کشاورزی اصفهان 35 میلیارد تومان خسارت زد
قائم‌مقام و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان خسارت ناشی از سیل‌های اخیر به بخش کشاورزی استان اصفهان را 35 میلیارد تومان برآورد کرد.
مهرداد مرادمند جمعه 9 فروردین به خبرگزاری ایسنا گفت: «خسارت‌ها در بخش تاسیسات آبرسانی، کانال‌ها و قنات، حدود 250 میلیارد ریال و در مزارع شیلات و پرورش ماهیان، دامداری‌های سنتی و دام‌های سبک حدود 100 میلیارد ریال برآورد شده است.» به گفته این مقام مسئول، خسارت‌ها بیشتر در شهرستان‌های سمیرم، نایین، خور و بیابانک، اردستان، تیران و کرون، بوئین و میاندشت، شهرضا، دهاقان، اصفهان و مبارکه بوده است.
70 روستا در حوزه رودخانه‌های خوزستان در معرض سیلاب قرار گرفتند
سازمان آب و برق خوزستان شامگاه پنجشنبه 8 فروردین نسبت به خطر سیلاب در 18 روستای حاشیه رودخانه کارون هشدار داد و اعلام کرد: دستگاه‌های متولی برای تخلیه و حفاظت از ساکنان شهرها و روستاها آمادگی لازم را داشته باشند.
بر اساس این اطلاعیه، روستاهای درآویزه در شهرستان باوی، روستاهای غزاویه کوچک، و عیلیه، ملیحان، فارسیات کوچک، ابومشیلش، اسماعیلیه یک و دو، اسلام‌آباد دو و چمیان از شهرستان اهواز، نثاره کوچک،‌ ام الغزلان و عچرشیه از شهرستان شادگان، ‌ام نوشه، سوئیچتی یک، دو و سه و رحمانیه از توابع خرمشهر در معرض سیلاب ناشی از رودخانه کارون قرار دارند.
در پی بارندگی‌های سیل‌آسا و افزایش خروجی سدها، رودخانه‌های دز، کرخه و کارون در شرایط سیلابی قرار گرفته‌اند. پیش از این معاون سازمان آب و برق خوزستان اعلام کرده بود: 17 روستا در حوزه رودخانه دز و 35 روستا در حوزه رودخانه کرخه در معرض سیلاب هستند.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان: آب سدهای خوزستان باید تخلیه شود، روستاهای حاشیه کرخه و دز تحت تأثیر سیلاب قرار می‌گیرند
مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اعلام کرد در طی 72 ساعت گذشته بیش از سه میلیارد متر مکعب آب وارد سدهای خوزستان شد و اکنون ظرفیت مخازن سدهای استان تقریباً کامل شده است.
داریوش بهارلویی جمعه 9 فروردین به رسانه‌های داخلی گفت: «بارش‌های کم‌سابقه سال آبی جاری باعث شده که نزدیک به 24 میلیارد مترمکعب آب وارد سدهای استان خوزستان شود که این رقم حدود 30 درصد آب‌های سطحی کشور است.
با توجه به پیش‌‌بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع بارندگی‌های سیل‌آسا در استان خوزستان در روزهای یکشنبه تا دوشنبه هفته آینده نیاز است تا برای کنترل مخازن سدها و جلوگیری از بروز سیلاب‌های بسیار بزرگ‌تر بخشی از آب سدها را خالی کنیم. لذا آب رودخانه‌های استان بالا آمده و متاسفانه برخی از روستاها آسیب دیده‌اند.» بهارلویی یادآوری کرد: تعدادی از روستاهای پایین‌دست حاشیه رودخانه کرخه و دز تحت تاثیر سیلاب قرار خواهند گرفت.

دلیل سیل گلستان اعلام شد
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به برخی از علت های وقوع سیل در گلستان اشاره کرد و گفت: پر شدن سدهای"گلستان" و "وشمگیر"، لایروبی نکردن مصب رودخانه ها از جمله علت های وقوع سیل در مناطق مسکونی است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: پس از تثبیت حادثه و فروکش کردن سیل، ارزیابی های مقدماتی میزان خسارت برآورد و نتیجه آن در جلسه هیئت دولت در روز چهارشنبه اعلام شد.
او گفت: 10 هزار مسکن در گلستان ارزیابی خسارت شد و بنیاد مسکن ماموریت بازسازی مسکن در گلستان را بر عهده دارد و در مازندران اولین تسهیلات مسکن به مردم سیل زده مازندران پرداخت شده است.
نجار با بیان اینکه برآوردهای دقیق تر خسارات سیل، ممکن است رقم وام ها را افزایش دهد افزود: بر اساس ارزیابی های انجام شده در بخش کشاورزی در دو استان گلستان و مازندران 3 هزار و 500 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
او میزان خسارت ها در بخش مسکن در استان گلستان را 10 هزار واحد و در استان مازندران را 6 هزار و 500 واحد مسکونی خسارت دیده اعلام کرد.
نجار درباره اعتبار دولت برای جبران خسارت ها گفت: قانون گذار 5 درصداز اعتبارات کل بودجه سالیانه کشور و 3 درصد برای پیشگیری و 2 درصد برای مقابله با حوادث به دولت اختیار داده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تجربه ای که اندوخته است برای بازسازی شروع به تقسیم وظایف کرده است.
او گفت: اعتبارات ساخت مسکن روستائیان 10 میلیون تومان کمک بلاعوض و در مجموع 15 میلیون تومان معیشتی 4 درصد است. برای جبران خسارت های مسکن شهر 50 میلیون تومان با کارمزد 5 درصد و 12 میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.
نجار با بیان اینکه 147 هزار کیلومتر رودخانه در کشور وجود دارد، گفت: طرح جامع آسیب شناسی سیل و سیلاب در کشور تهیه شده است.
اعلام وضع آب و هوای کشور طی هفته آینده
سازمان هواشناسی پیش‌بینی وضع هوای کشور را تا روز سه‌شنبه هفته آینده اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، پیرو اطلاعیه روز گذشته این سازمان، سامانه بارشی از اواسط روز یکشنبه 11 فرودین تا اواخر روز دوشنبه 12 فروردین طی 36 ساعت در غرب و جنوب غرب کشور شامل استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد موجب بارش باران با شدت قابل ملاحظه و در برخی ساعات همراه با رگبار ورعد وبرق خواهد شد.
بر این اساس، بیشینه شدت بارش از صبح تا اواخر دوشنبه پیش‌بینی می‌شود. حجم بارش تجمعی در میانگین حوضه رودخانه‌های بزرگ جنوب غرب کشور شامل کرخه، دز و کارون حدود 70 میلیمتر برآورد می‌شود. انتظار داریم به سبب بارش باران و ذوب برف، حجم روان‌آب و سیلاب در رودخانه‌های منطقه از ظهر دوشنبه تا صبح سه‌شنبه به بیشینه مقدار خود برسد.
با این مقدمه وضع هوای کشور به شرح زیر پیش‌بینی می‌شود:
یکشنبه بعد از ظهر و شب 98/01/11: رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و سیلابی شدن مسیل‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، جنوب غرب آذربایجان غربی، غرب کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد، بارش باران، گاهی با رگبار ورعدوبرق و آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها در استان‌های همدان، آذربایجان شرقی و زنجان.
دوشنبه 98/01/12: رگبار باران همراه با رعدوبرق، برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید و سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس.
بارش باران گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید با احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها در استان‌های مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان و دامنه‌های البرز در شمال استان‌های تهران، البرز، قزوین و سمنان؛ همچنین بارش باران با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی در گیلان و غرب مازندران.
شایان ذکر است که از یکشنبه شب تا اواخر روز دوشنبه مسیرهای کوهستانی و گردنه‌های برفگیر دامنه‌های البرز در شمال و زاگرس در شمالغرب و غرب کشور، با بارش برف پیش‌بینی می‌شود. با توجه به پیش‌بینی وضع هوا، اقدامات زیر توصیه می‌شود:
سفرهای نوروزی در روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه هفته آتی با کسب اطلاع از آخرین وضع هوا در مسیر سفر برنامه‌ریزی و انجام شود. با توجه به پیش‌بینی بارش برف در مسیرهای کوهستانی شمال، شمالغرب و غرب کشور و همچنین سیلابی شدن مسیل‌ها احتیاط لازم بعمل آید. در طول سفر از توقف در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مناطق مستعد سیلاب جدا خودداری شود.
احتمال وقوع بارش‌های سیل آسا از یکشنبه شب تا اواخر دوشنبه و سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها از اواسط دوشنبه تا سه شنبه در جنوب غرب و غرب کشور بسیار بالا است. بر این اساس توصیه می‌شود تمهیدات لازم از سوی مدیریت منابع آب، مدیریت بحران و سازمان‌های امدادی آب به عمل آید.
به سبب پیش‌بینی رگبار و رعدوبرق و وقوع آذرخش بخصوص در مناطق کوهستانی و همچنین احتمال وقوع بهمن، صعودهای کوهستانی توصیه نمی‌شود. در اطلاعیه‌های بعدی این پیش بینی بروز رسانی خواهد شد.
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کاهش 8.2 درصدی تردد برون شهری

عرضه 2 تن سبد زعفران در بورس کالا

ابعاد استاندارد نیمکت پارکی دست دوم

قیمت نفت کمی بالارفت/ برنت 86 دلارو 32 سنت

دفاع مقدس نمودار مجموعه ای از بالاترین افتخارات بشری است

بانک ها عامل کسب منفعت برای عده ای خاص و ایجاد تورم در اقتصاد

وعده قابل تامل شهردار تهران برای ایجاد 100 میدان و بازارچه میوه

وداع با بازیگر مولف

خودرو در پسا قرعه‌کشی

دیدار اسلامی و گروسی در وین

شایعه کودتا در چین

بورس در دام التهاب

شهرک‌های مسکونی در جنوب تهران ساخته می‌شود

اجتماع امت در انقلاب

علائم پاندمی رکود تورمی

بازگشت فاشیست‌ها

نسخه درمان اقتصاد ناامن

کارنامه نیمسال اول دلار

ابزار مدیران در عبور از بحران

دو مدل حکمرانی در بانک‌های مرکزی

پودر صابون رکسی حساسیت زا است

پای مرغ سوخاری غذای اعیانی شناخته شد

افزایش تورم و تشدید وضعیت وخیم معیشتی مردم لیبی در سایه جنگ داخلی

تکاپوی آلمان برای زمستان؛ برلین و ابوظبی توافق گازی امضا کردند

توافق عراق، اردن، سوریه و لبنان برای افزایش سقف مبادلات تجاری و امنیت غذایی‌

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.