ضرورت استعلام اصالت گوشی هنگام خرید دستگاه ارتباطات و رسانه

ضرورت استعلام اصالت گوشی هنگام خرید دستگاه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - لازم است که مشترکان پیش از خرید دستگاه سیم‌کارت‌خور نو یا کارکرده، حتما با مراجعه به سامانه‌ی همتا، از اصالت دستگاه اطمینان حاصل کنند.

کارشناسان همواره به متقاضیان گوشی یا سایر دستگاه‌های سیم‌کارت خور مانند تبلت تاکید دارند که با اجرای طرح رجیستری ، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیش از خرید دستگاه، حتماً باید استعلام اصالت کنند و در پاسخ استعلام اصالت، به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه داشته باشند.
متقاضیان جهت استعلام اصالت دستگاه، همان‌طور که در وب‌سایت همتا آمده، ابتدا لازم است به سامانه همتا متصل شوند. از چهار روش می‌توان با سامانه همتا ارتباط برقرار کرده و فرآیند استعلام اصالت را انجام داد: پیامک به شماره 7777، سایت اینترنتی به آدرس hamta.ntsw.ir، کد دستوری #7777* و اپلیکشین همتا. پس از آن باید مراحل انجام فرایند استعلام اصالت را انجام داد.
برای این کار، ابتدا باید کد دستوری #7777* را با یک شماره سیم‌کارت دلخواه شماره‌گیری کرده و دکمه برقراری تماس را انتخاب کرد. سپس با ارسال عدد 1، باید گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنند. در این مرحله باید 15 رقم ابتدایی شناسه (IMEI) دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) وارد کرد. این شناسه (IMEI)، به تعداد اسلات دستگاه (شکاف برای قرارگیری سیم‌کارت) بستگی دارد و روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، قابل‌رؤیت است. پس در این مرحله احتیاجی به باز کردن جعبه دستگاه نیست. درصورتی‌که شناسه IMEI را به درستی وارد کرده باشید، پاسخ استعلام به‌صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.
انواع پاسخ‌های استعلام اصالت دستگاه
اما درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود « شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت. »، یعنی این شناسه (IMEI) غیرقانونی است و به‌هیچ‌عنوان، امکان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد. بنابراین توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب کنید، زیرا پس از گذشت 30 روز از زمان اولین روشن شدن دستگاه، قطع خواهد شد.
درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود « واردکننده: شرکت **** »، یعنی شرکت تجاری ذکرشده، اقدام به واردات قانونی این دستگاه کرده و هم‌چنین، کد فعال‌سازی آن را به سامانه همتا اعلام کرده است. هرگونه مشکل در زمینه فقدان کد فعال‌سازی، عدم تطابق شناسه (IMEI) ذکر شده در پیامک تأیید فعال‌سازی با شناسه (IMEI) قابل مشاهده از طریق #06#* و …، باید توسط شما با این شرکت در میان گذاشته شود.
درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود « واردکننده: به‌صورت مسافری »، یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورد استفاده‌ی تجاری قرار بگیرد. هم‌چنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت. بنابراین توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب کنید.
از سوی دیگر اگر در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود « واردکننده: صرفاً مناطق آزاد »، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه‌ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود. بنابراین اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل ایران و خارج از مناطق آزاد را دارید، توصیه می‌شود از خرید این دستگاه، اجتناب کنید، زیرا به‌زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه‌ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.
درصورتی‌که در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود « واردشده با ارز دولتی »، یعنی واردکننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت کرده است. بنابراین اگر فکر می‌کنید با توجه به نرخ ارز دولتی، گران‌فروشی رخ داده، می‌توانید از طریق نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و …)، نسبت به ثبت شکایت اقدام کنید.
اما اگر در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود « این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن شده است »، باید دقت داشته باشید، یعنی این دستگاه، پیش از این، حداقل با یک سیم‌کارت روشن شده و از خدمات شبکه اپراتوری استفاده کرده است، بنابراین نباید به‌عنوان دستگاه آکبند، ارائه شود. در صورتی که این عبارت در پایان پاسخ استعلام اصالت ذکر نشد، اظهارنظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی‌توان داشت.
همچنین چنانچه در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذکر شده بود « شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست »، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و می‌توانید با قرار دادن سیم‌کارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه (IMEI) را به عنوان شناسه (IMEI) دستگاه قانونی ثبت کنید.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اختلاف اتحادیه اروپا بر سر تعیین سقف بهای نفت روسیه ادامه دارد

حمایت غیر تورمی بانک مرکزی از بخش تولید با انتشار اوراق گام در بورس کالا

اعلام آمادگی ایران برای برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تایلند

سقوط ارزش پوند رکورد زد

حمایت تکنیکالی با کمک حقوقی‌ها بورس را سبز کرد/ بازار سهام در وضعیت ارزنده ‌

فاصله تورمی دهک ها افزایش یافت

کاهش ارزش پوند انگلیس به کمترین میزان تاریخی

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پیش‌بینی تولید 400 میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا در کشور

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

عهد اخوتی با مدیران شهرداری تهران بسته نشده است

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

شاخص کل بالاخره سبز شد/ رشد 6262 واحدی شاخص کل

بحران انرژی به آمریکا رسید/تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

ترکش های تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر شهر

اجرای طرح غدیر اقدامی جهادی برای رفع تشنگی خوزستان است

حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

پیشنهاد وزارت صمت برای تخفیف 10 درصدی تعهد ارزی لوازم خانگی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.