اقتصاد باید به کاربلدها سپرده شود تولید و تجارت

اقتصاد باید به کاربلدها سپرده شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - هرچند سال 1397 در روزهای ابتدایی خود با امیدواری نسبت به تداوم حرکت مثبت اقتصاد ایران در سال‌های قبل آغاز شد، اما خیلی زود تکانه‌های ارزی و بازگشت تحریم‌های ایالات متحده باعث شدند تصویر مثبت شکل گرفته از آنچه باید برای اقتصاد ایران رخ دهد، تغییر کند و همه این مسائل باعث شد، سال 1397 به یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی ایران در طول سال‌های گذشته تبدیل شود.

با پایان یافتن سال گذشته، امروز سوالی که در ذهن بسیاری از فعالان اقتصادی و بخش‌های مختلف جامعه به وجود آمده این است که آیا روزهای سخت گذشته در ماه‌های پیشرو نیز ادامه خواهد یافت یا احتمال بهبود نسبی شرایط وجود دارد.
بخش خصوصی که در سال قبل با مشکلاتی در حوزه‌های ارز و تأمین منابع مالی مورد نیاز خود، بازگشت ارز حاصل از صادرات و حفظ بازارهای صادراتی در دوره تحریم با مشکلات جدی و طولانی مدت مواجه بود، حالا به دنبال آن است تا تصوری روشن‌تر از ماه‌های پیشرو داشته باشد.
در این بین می‌توان مشاهده کرد که دیدگاه‌هایی دوگانه در رابطه با آینده اقتصادی ایران در سال 1398 به وجود آمده که قرار گرفتن این دو نگاه در دو سر یک طیف به خوبی مطلق نبودن پیش‌بینی‌ها را نشان می‌دهد. گروهی در تحلیل‌های خود معتقدند آنچه در سال گذشته رخ داده در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت و حتی امکان بدتر شدن اوضاع وجود دارد و گروهی معتقدند تحریم‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل بر هم خوردن شرایط اقتصادی ایران در تمام ابعاد ممکن پیش از این ظاهر شده‌اند و دیگر امکان شکل‌گیری یک فشار جدید وجود نخواهد داشت.
در چنین شرایطی هرچند بخش خصوصی نه به عنوان تصمیم‌گیر که به عنوان عضوی ناظر بر تصمیمات فعالیت می‌کند، اما در عین حال اتاق بازرگانی تلاش کرده با حفظ جایگاه مشاوره‌ای خود همچنان دغدغه‌های ماه‌های گذشته را به دولت منتقل کند. موضوعی که در پیام اخیر رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز به خوبی خود را نشان می‌دهد.
خوانساری در پیام خود گفته که قطعاً شرایط اقتصادی که ایران در ماه‌های اخیر با آن مواجه بوده، سخت و آنچه در آینده نزدیک رخ خواهد داد نیز سخت است اما کارآفرینان ایرانی بر یک موضوع تاکید دارند و آن لزوم ماندن در کشور و تلاش برای بهبود اوضاع اقتصادی است.
آنچه در رئیس اتاق تهران بیش‌ترین اهمیت را دارد تاکید دوباره وی بر یک موضوع قدیمی و طولانی مدت است. فعالان اقتصادی همچنان معتقدند که دولت با وجود شعارها و برنامه‌ها همچنان خود را به عنوان تصدی‌گر عمده اقتصاد حفظ کرده و همین مسئله راه رشد و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی را از بین برده است. خوانساری در این رابطه گفته که هرکس به وظیفه خودش عمل می‌کند و مسئولیت ما در بخش خصوصی این است که صادقانه عمل کنیم و هم مشکلات و هم راهکارها را بگویم. با چنین نگاهی، سال پیش رو می‌تواند متفاوت از سال گذشته باشد. فقط باید باور داشت که کار را به کاردان بسپاریم.
هرچند در شرایط فعلی و با توجه به مشکلاتی که اقتصاد ایران با آن مواجه است، نمی‌توان انتظار داشت تصمیماتی کلان در حوزه خصوصی‌سازی گرفته شود، اما تلنگر جدید رئیس اتاق نشان می‌دهد که هنوز بخش خصوصی بر خواسته‌های گذشته خود یعنی گسترش نفوذ متخصصان اقتصادی تاکید دارد.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

عهد اخوتی با مدیران شهرداری تهران بسته نشده است

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

شاخص کل بالاخره سبز شد/ رشد 6262 واحدی شاخص کل

بحران انرژی به آمریکا رسید/تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

ترکش های تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر شهر

اجرای طرح غدیر اقدامی جهادی برای رفع تشنگی خوزستان است

حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

پیشنهاد وزارت صمت برای تخفیف 10 درصدی تعهد ارزی لوازم خانگی

جزئیات حمایت غیرتورمی از تولید/ تامین 100 هزار میلیارد از بورس

رشد 6262 واحدی شاخص بورس تهران

روغن موتورهای بدون شناسه کالا از 15 مهر ماه، قاچاق تلقی می شوند

کاهش قیمت نفت برا ی دومین روز متوالی به دلیل نگرانی از رکود اقتصاد جهانی

‌محدودیت ترافیکی‌ جاده‌های خراسان رضوی تا 5 مهر/ هراز و کندوان از امروز یک‌طرفه می‌شود

بیمه سینا 6 ماهه 26 هزار میلیاردی شد

قیمت خودروی تولید داخل؛ 4 مهر ماه 1401

اینترنت ماهواره ای بدون تجهیزات در دسترس نیست

بازگشت آلمان به دوران هیزم‌سوزی برای گرم کردن منازل

کاهش 21 میلیارد مترمکعبی آب کشور‌/ پیش‌بینی پاییزی خشک و لزوم بازنگری در مصارف آب‌‌

گسترش روابط انرژی ایران با کشورهای دوست در بحبوبه تحریم

عرضه خودرو اطلس با موتور جدید M15+ سایپا

قیمت سکه امروز 14 میلیون و 200 هزار تومان شد

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.