پرونده مسکن مهر در سال 97 به کجا رسید/ واحد‌های کدام استان‌ها تکمیل شده است؟ راه و شهرسازی

پرونده مسکن مهر در سال 97 به کجا رسید/ واحد‌های کدام استان‌ها تکمیل شده است؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مسکن مهر یکی از طرح‌هایی است که از دولت گذشته آغاز و با وجود اهتمام وزیر جدید راه و شهرسازی به سرعت اتمام واحد‌های مسکونی این پروژه افزوده شده تا جایی که مسئولین مربوطه خبر از اتمام این طرح در سال 98 می‌دهند.

به گزارش فصل تجارت، طرح ساخت مسکت مهر از سوی دولت قبل مطرح شد و در هر برهه زمانی نیمه تمام باقی ماند و از سوی وزرای راه و شهرسازی مورد مماشات قرار گرفت و به این طرح و سازوکار آن ایراداتی گرفته شد و موجب شد بعد از چندین سال شاهد نیمه تمام باقی ماندن خدمات زیر بنایی و روبنایی در ساخت واحد‌های مسکن مهر در شهر‌های مختلف باشیم.
در حال حاضر در شهر‌ها و استان‌های مختلف میزان پیشبرد طرح مسکن مهر متفاوت ارزیابی شده، ولی به گفته قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر پروژه مسکن مهر تا پایان سال 98 به پایان می‌رسد و این در حالی است که برخی از طرح‌ها در این پروژه به تازگی کلنگ زنی شده است.
طرح مسکن مهر در ابتدا قرار بود تا دغدغه قشر ضعیف جامعه را برای خانه دار شدن از بین ببرد، ولی در عمل موجب نارضایتی و حتی رها کردن سرمایه افراد در واحد‌های نیمه تمام مسکن مهر شد و نه تنها رفاه را برای متقاضیان به همراه نداشت بلکه فشار مالی و مسکن استیجاری را نیز به آن افزوده کرد.
در این رابطه احمد اصغری مهرآبادی بیان کرد: در مورد بحث تحویل 150 هزار واحد در سال 97 که تکلیف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بوده است، پس از ابلاغ، جلسات برگزار و سهم هر یک از سازمان‌ها مشخص شد. در این تقسیم بندی سهم شهر‌های بالای 25 هزار نفر 84 هزار واحد، شهر‌های زیر 25 هزار نفر 16 هزار واحد و شهر‌های جدید هم مطابق سامانه 50 هزار واحد است که در مجموع 150 هزار واحد را تشکیل می‌دهد.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر ادامه داد: عملکرد هر یک از دستگاه‌ها در این خصوص مشخص شده و در این بین سازمان ملی زمین و مسکن در آخرین گزارشی که ارسال کرد به رقم 82 هزار واحد تکمیل شده رسیده است و نشان دهنده این است که تقریباً توانسته‌اند 98 درصد برنامه خود را محقق کنند.
وی افزود: خوشبختانه روند تحویل واحد‌ها در سال اخیر شتاب خوبی گرفته و به طور میانگین در این 4 ماه 15 هزار واحد تحویل داده شده و با این سیر صعودی انتظار می‌رود تا پایان سال بتوانیم 150 هزار واحد تکلیفی را محقق کنیم.
مهرآبادی در این جلسه با تاکید بر اینکه تحویل واحد‌های مسکن مهر باید با فروش اقساطی همخوانی داشته باشد، گفت: در فرآیند واگذاری واحد‌ها فروش اقساطی بر تحویل اولویت دارد، یعنی باید ابتدا فروش اقساطی انجام بگیرد و بعد از تقسیط و اخذ دفترچه اقساط تحویل واحد صورت بگیرد. موفقیت در این کار می‌طلبد تا در استان‌ها بررسی کامل از سوی ادارات کل صورت بگیرد.
وی افزود: در اوایل ابلاغ نگرانی‌هایی بابت افزایش بی‌رویه قیمت‌ها به خصوص مصالح ساختمانی و دستمزد‌ها وجود داشت و نیز این که نتوانیم به این هدف برسیم. بنابر مصوبه کارگروه مسکن در ریاست جمهوری قرار شد 107 هزار واحد را تا پایان سال تحویل دهیم مشروط بر اینکه اعتبار مصوب در اختیار ما قرار بگیرد. اکنون خوشبختانه از مرز 100 هزار واحد عبور کرده‌ایم و با این روندی که وجود دارد به نظر می‌رسد بتوانیم به 150 هزار واحد تا آخر سال 97 دست پیدا کنیم.
مهرآبادی در ادامه گفت: در استان‌های اردبیل، سمنان، کرمان، گلستان، خراسان رضوی، قم، مرکزی، هرمزگان، لرستان و کرمانشاه شاهد تحقق عملکرد 100 درصدی هستیم. امیدواریم بقیه استان‌ها هم با تلاش خود به هدف برسند، چون این مساله شدنی است و می‌توانیم با 30 هزار واحدی که در این استان‌ها باید تکمیل شود، 150 هزار واحد تکلیف شده را به اتمام برسانیم.
وی افزود: در شهر‌های بالای 25 هزار نفر 14 استان عملکردشان صد درصد است و دیگر استان‌ها هم دارند کار را پیش می‌برند. البته در شهر‌های جدید هم نیاز داریم که تلاش بیشتری صورت بگیرد تا طبق برنامه‌ریزی انجام شده کار به اتمام برسد. در این بین طبق درخواست شورای اقتصاد مقاومتی، ادارات کل راه و شهرسازی باید لیست واحد‌های تحویلی را ارسال کنند تا هرچه سریع‌تر پس از کنترل آن در سامانه اطلاعات ثبت شود.
گفتنی انتظار می‌رود با گذشت مدت طولانی از شروع پروژه مسکن مهر این بار وعده مسئولین برای اتمام این پروژه هم در زمینه زیر بنایی و هم روبنایی محقق شود تا در این شرایط از دغدغه مهم متقاضیان مسکن مهر کاسته شود.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

5 پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر

اغتشاشات اخیر چرخه اقتصادی را دچار چالش کرد/ برخی صنف‌ها آسیب دیدند

به دنبال راهکارهای نوین برای تامین آب و برق پایدار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هستیم

ایجاد توازن سرمایه گذاری در کشور به واسطه تفاهم نامه 22 بندی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی

چند واحد مسکونی در زلزله خوی از بین رفت؟

چند واحد مسکونی در زلزله خوی تخریب شد؟

300 هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.