سقوط از نردبان اقتصادی گزارش

سقوط از نردبان اقتصادی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - برای اولین بار، نسلی از جوانان اروپایی نمی‌توانند حتی تصورش را هم بکنند که به سطح زندگی والدین خودشان در طبقه متوسط برسند
منبع: نیویورک تایمز/ آینده نگر کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی مواجه شده‌اند: تحلیل‌رفتن طبقه متوسط. اروپایی‌هایی که دهه‌های زیادی از عمرشان را جزو طبقه متوسط رو به بالا بوده‌اند حالا شاهد تغییر شدید وضع خود هستند. اسپانیا یکی از مثال‌های مناسب برای بررسی این وضع است. اقتصاد اسپانیا مثل بقیه اروپا دارد سریع‌تر از دوران پیش از وقوع بحران مالی سال 2008 میلادی پیش می‌رود و فرصت‌های شغلی هم در آن بیشتر شده. اما مشاغلی که امروز در اقتصاد اروپا وجود دارند شباهتی به قبل ندارند و درآمد خانوارهای طبقه متوسط به همین ترتیب کم شده. این را میلیون‌ها اروپایی احساس می‌کنند.
از زمان رکود اواخر دهه 2000 میلادی تاکنون، طبقه متوسط اروپایی در دوسوم از کشورهای اتحادیه اروپا تحلیل رفته و این هم‌زمان بوده با کوچک‌شدن طبقه متوسط در آمریکا. البته طبقه متوسط اروپا هنوز هم وسیع‌تر از آمریکاست. شصت درصد از جمعیت اروپا و پنجاه درصد از جمعیت آمریکا جزو طبقه متوسط به شمار می‌آیند. اما طبقه متوسط اروپایی حالا به شکل غیرمنتظره‌ای آسیب‌پذیر شده است.
برای جمعیت حاضر در این گروه که طبق تعریف اقتصاددانان بین دوسوم تا دو برابر درآمد متوسط کشور متبوعشان را به دست می‌آورند ، ریسک سقوط از نردبان اقتصادی بالاتر از شانس بالا رفتن از آن است.
دانیل وان وایتهد اقتصاددان ارشد سازمان بین‌المللی کار در ژنو در این خصوص می‌گوید: «پیشرفت طبقه متوسط در اکثر کشورهای اروپایی متوقف شده. موقعیت آنها بی‌ثبات‌تر از گذشته شده و احتمال بدتر شدن وضع و ماندن در همان وضع هم بالا رفته است.»
موانع حفظ موقعیت سابق برای طبقه متوسط یا حرکت دوباره به سمت بالا در نردبان اقتصادی بعد از رکود اواخر دهه 2000 میلادی به خصوص در بازار کار بیشتر شده است. از دست‌رفتن مشاغل با درآمد متوسط،‌ تضعیف حمایت‌های اجتماعی و عدم تطابق مهارت با کار باعث کاهش تحرک اقتصادی شده و نابرابری درآمدی را بالا برده است. اتوماسیون و جهانی‌شدن هم دارند این شکاف‌ها را بیشتر می‌کنند.
سیستم‌های اجتماعی اروپا به صورت سنتی نقش حمایتی زیادی را در شرایط مشابه بازی کرده‌اند اما حالا نقش آنها کم شده چون سیاست‌های اتحادیه اروپا که کشورهای عضو را ملزم به کاهش کسری بودجه‌شان می‌کند، گریبان این سیستم‌ها را هم گرفته. در کل شاید بتوان این وضعیت را توضیحی برای نارضایتی فعلی در اروپا دانست. مردم حس می‌کنند که سیاست‌گذاران اروپایی دیگر به مردم طبقه متوسط کاری ندارند. انگار که آنها دیده نمی‌شوند. اما نکته جالب این است که در کشوری مثل اسپانیا اصلا قرار نبود چنین وضعی پیش بیاید.
سیاست‌گذاران اروپایی از اسپانیا به عنوان الگویی برای احیای اقتصادی یاد می‌کردند، کشوری که در میانه رکود توانسته بود از سیاست سفت‌بستن کمربندها به شیوه مطلوب اتحادیه اروپا استقبال کند. همچنین تغییراتی در قانون کار اسپانیا در سال 2012 رخ داد که به کارفرمایان اجازه داد با راحتی بیشتری قادر به اخراج یا جذب نیرو باشند. هدف از این قانون جدید، احیای اقتصاد اسپانیا بود. اقتصاد اسپانیا عملا هم شرایط خوبی را تجربه کرد: سال گذشته رشد آن سالانه سه درصد بود، یعنی بالاتر از رشد فرانسه و آلمان. اخیرا نرخ بیکاری هم کاهش پیدا کرد و به 14٫4 درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری اسپانیا در یک دهه اخیر بوده. اما به هرحال نیروی کار در اسپانیا احساس نمی‌کنند که وضع‌شان بهتر شده یا قرار است به مشاغل بهتری دست ‌پیدا کنند. تغییر در قانون کار اصولا به نفع آنها نبوده چون میلیون‌ها نفر دنبال کار می‌گردند و این باعث می‌شود که کارفرمایان بتوانند حقوق کمتری به کارکنان بدهند و این سطح استاندارد زندگی آنها را پایین می‌آورد. این مسئله به خصوص در میان افراد تحصیل‌کرده‌ای که در کسب و کارهای مرتبط با طبقه متوسط رو به بالا کار می‌کردند بیشتر دیده می‌شود. هرچه آن طبقه کمتر خرج کند، خدمات‌‌‌دهندگان به آنها هم بیشتر از کار بیکار می‌شوند.
اوضاع اقتصادی حتی برای جوانان اروپایی سخت‌تر هم هست. برای اولین بار است که نسلی از جوانان اروپایی نمی‌توانند تصور کنند که به سطح زندگی طبقه متوسط والدین خودشان برسند. آنها در مشاغل ثابت مشغول به کار نیستند بلکه در شغل‌های پاره‌وقتی که وقت بیشتری را در روزها و هفته‌های آنها اشغال می‌کند کار می‌کنند. فقط در اسپانیا 90 درصد از مشاغل جدید در سال 2017 از همین نوع بود و یک‌سوم از این شغل‌ها حتی زمانی کمتر از یک هفته دوام داشتند.
با این اوصاف، طبقه متوسط اروپایی امیدی به تغییر این وضعیت در آینده نزدیک ندارد، اما تداوم آن را هم نمی‌تواند برتابد. باید دید در چنین شرایطی چه آینده‌ای برای این طبقه در راه خواهد بود.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اختلاف اتحادیه اروپا بر سر تعیین سقف بهای نفت روسیه ادامه دارد

حمایت غیر تورمی بانک مرکزی از بخش تولید با انتشار اوراق گام در بورس کالا

اعلام آمادگی ایران برای برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تایلند

سقوط ارزش پوند رکورد زد

حمایت تکنیکالی با کمک حقوقی‌ها بورس را سبز کرد/ بازار سهام در وضعیت ارزنده ‌

فاصله تورمی دهک ها افزایش یافت

کاهش ارزش پوند انگلیس به کمترین میزان تاریخی

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پیش‌بینی تولید 400 میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا در کشور

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

عهد اخوتی با مدیران شهرداری تهران بسته نشده است

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

شاخص کل بالاخره سبز شد/ رشد 6262 واحدی شاخص کل

بحران انرژی به آمریکا رسید/تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

ترکش های تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر شهر

اجرای طرح غدیر اقدامی جهادی برای رفع تشنگی خوزستان است

حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

پیشنهاد وزارت صمت برای تخفیف 10 درصدی تعهد ارزی لوازم خانگی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.