خرید و سرمایه‌گذاری بیت کوین و سرمایه‌گذاری در شت کوین‌ها چه تفاوت‌هایی دارند؟ دیجیتال

خرید و سرمایه‌گذاری بیت کوین و سرمایه‌گذاری در شت کوین‌ها چه تفاوت‌هایی دارند؟

  بزرگنمايي:

 فصل تجارت - در بازار ارزهای رمز نگاری شده رمز ارزهای بسیاری وجود دارند. بسیاری از ما با هدف سرمایه‌گذاری و کسب سود، ارزهای دیجیتال را خریداری می‌کنیم. احتمالا همه ما در زمان خرید یک ارز دیجیتال این جمله را شنیده‌ایم: "این ارز، شت کوینه؛ ارزش سرمایه‌گذاری نداره. به جاش بیت کوین بخر" . اما بعد از مدتی می‌بینیم که همان شت کوین، چند ده برابر شده که اگر آن را می‌خریدید، سود خوبی را بدست می‌آوردید. اما آیا خرید شت کوین همواره سودآور است؟ چه تفاوتی میان بیت کوین و شت کوین است؟ اگر قصد داریم در این بازار سرمایه‌گذاری کنیم، بیت کوین بخریم یا به سراغ شت کوین‌ها برویم؟ این مقاله پاسخ شما را می‌دهد.

سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا شت کوین؟

پیش از آغاز بحث بهتر است این سوال را مطرح کنیم که شت کوین چیست؟ شت کوین در بازار ارزهای دیجیتال یک اصطلاح است و به رمز ارزهایی گفته می‌شود که هدف و برنامه مشخصی برای توسعه پروژه خود ندارند. این پروژه‌ها هیچ ایده جدیدی را وارد حوزه رمز ارزها نکرده و از نظر فنی حرفی برای گفتن ندارند. این رمز ارزها عموما قدمت طولانی ندارند و در مدت کوتاهی بر سر زبان‌ها می‌افتند و به دلیل قیمت پایین‌شان به سرعت چند صد یا حتی چند هزار برابر می‌شوند و پس از آن، با سقوط آزاد قیمت خود مواجه شده و از بازار به صورت کامل محو می‌شوند. میهن بلاکچین در مقاله‌ای مفصل، شت کوین ها را معرفی و نحوه شناسایی آن‌ها را آموزش داده است.

البته همه شت کوین‌ها اینگونه نیستند. برخی از بزرگان این بازار، ریپل و رمز ارز XRP را نیز یک شت کوین می‌دانند؛ یا برخی از فعالان این بازار شبکه ترون و رمز ارز TRX را نیز شت کوین می‌نامند. حتی برخی از طرفداران متعصب بیت کوین، هر رمز ارزی به جز بیت کوین را شت کوین می‌دانند. حالا که معنی شت کوین را فهمیدیم، در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که تفاوت سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و شت کوین چیست؟

شت کوین؛ مصداق عینی یک شبه پولدار شدن!

بسیاری از افرادی که سرمایه‌گذاری بر روی شت کوین‌ها را دیوانگی می‌دانند اما رشد قیمتی بسیار شدید این رمز ارزها در بازه‌های زمانی کوتاه واقعیتی انکار ناپذیر و البته جذاب است. ذکر یک مثال، موضوع را روشن می‌کند. فرض کنید یک سال پیش و در شهریور ماه 1399 شما 1000 دلار داشتید و بین خرید بیت کوین و دوج کوین مردد بودید؛ اگر 1000 دلار را بیت کوین خریده بودید، با توجه به نمودار قیمت بیت کوین در این لحظه دارایی شما 4500 دلار شده بود؛ 4.5 برابر در یک سال. اما اگر به جای بیت کوین، 1000 دلار خود را صرف خرید دوج کوین می‌کردید، به گزارش میهن بلاکچین از قیمت دوج کوین، دارایی شما در این لحظه 96000 دلار بود؛ 96 برابر در یک سال.

در نتیجه، ایجاد سبدی از رمز ارزهای دارای پشتوانه علمی و ایده‌های خلاقانه در تکنولوژی را رها کنیم و سبدی متنوع از شت کوین‌ها را ایجاد کنیم؟ قطعا نه! سرمایه‌گذاری روی شت کوین‌ها با سرمایه‌گذاری در بیت کوین تفاوت‌هایی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تحلیل آینده قیمت

برای تحلیل آینده قیمت بیت کوین باید به عواملی مثل میزان مقبولیت در میان مردم، رشد و توسعه شبکه، افزایش کاربرد بیت کوین و افزایش مقبولیت آن به عنوان دارایی ذخیره ارزش و ... را باید مدنظر قرار دهیم. اما در مورد شت کوین‌ها، دنبال‌کنندگان آن در شبکه‌های اجتماعی، قدرت جامعه طرفدار آن، لیست شدن در صرافی‌های معتبر، تعداد افراد سرشناسی که طرفدار آن هستند و ... را باید مورد ارزیابی قرار دهیم.

ریسک سرمایه‌گذاری

به طور کلی سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازار بورس و سایر بازارهای موازی، ریسک بالاتری دارد. نوسان قیمت‌ها در این بازار بسیار بالاتر از میانگین نوسان دارایی‌ها در بازارهای مالی است. در این بازار پرریسک، خرید شت کوین ریسک بسیار بالاتری داشته و ممکن است به نابودی کامل سرمایه شما منجر شود. در نتیجه بهتر است درصد بسیار کمی از سبد خود را به خرید شت کوین‌ها اختصاص دهید.

بازه زمانی سرمایه‌گذاری

نکته بعدی تفاوت در مدت زمان نگهداری یک رمز ارز است. عموما بیت کوین یک سرمایه‌گذاری بلند مدت به شمار می‌رود. برعکس نوسان‌گیری و یا نگهداری کوتاه‌مدت برای شت کوین‌ها استراتژی بهتری است.

به طور کلی در مورد بسیاری از شت کوین‌ها باید توجه داشت که صرفا باید به دنبال کسب سود از موج‌های صعودی ایجاد شده پیرامون آن‌ها بود وبه محض کسب سود مورد نظر از آن خارج شد زیرا نگهداری بلندمدت آن‌ها کار منطقی به نظر نمی‌آید. اما در مورد بیت کوین، نگهداری بلند مدت و به اصطلاح Holder بودن بیت کوین توصیه می‌شود.
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.