آشنایی با کیف پول ارز دیجیتال دیجیتال

آشنایی با کیف پول ارز دیجیتال

  بزرگنمايي:

قصل تجارت - یکی از مهم‌ترین مقوله‌هایی که کاربران در بازار ارز دیجیتال با آن روبرو هستند، موضوع کیف پول ارز دیجیتال است. کیف پول‌ها‌ بخش قابل‌توجهی از دغدغه‌های کاربران را در همان ابتدای مسیر ورود به این بازار تشکیل می‌دهند. از انتخاب بهترین کیف پول گرفته تا نحوه ایمن‌سازی کیف پول، موضوعات مهم و شایان توجهی برای حفظ امنیت سرمایه شما هستند. با توجه به اینکه این موضوع می‌تواند نقش تأثیرگذاری در امنیت سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال برای کاربران ایرانی داشته باشد، تصمیم گرفتیم تا به‌صورت یک مقاله مفید به بررسی و ارزیابی آن بپردازیم.

در پایان این مقاله، شما می‌توانید درک درستی از انواع کیف پول ارز دیجیتال پیدا کرده و هم‌چنین نحوه انتخاب بهترین کیف پول را نیز بدانید. با توجه به اهمیت این موضوع، توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا انتها با دقت زیاد مطالعه کرده و در زمان انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال به نکات گفته شده دقت کافی داشته باشید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که کیف پول ارز دیجیتال چیست و چرا وجود آن برای کاربران لازم است؟ همان طور که می‌دانید، ارزهای دیجیتال با کلید خصوصی و عمومی در بلاک چین معرفی می‌شوند و تنها راه اثبات مالکیت آن‌ها نیز داشتن همین کلید خصوصی و کلید عمومی آن‌ها در شبکه بلاک چین است. به این معنی که اگر شما کلید خصوصی تعدادی ارز دیجیتال بیت کوین را داشته باشید، دارنده اصلی آن‌ها شما خواهید بود و هیچ راهی برای اثبات اینکه شما مالک آن‌ها نیستید، وجود ندارد. ازاین‌رو پرواضح است که کاربران و خریداران رمز ارزها باید این کلیدهای خصوصی را در جایی نگهداری کرده و در حفظ و مراقبت از آن‌ها نیز کوشا باشند. زیرا در صورت از بین رفتن و گم‌شدن و یا حتی به سرقت رفتن آن‌ها عملا شما تمام دارایی ارز دیجیتال خود را از دست می‌دهید.

کیف پول ارز دیجیتال، به دو صورت کیف پول نرم افزاری و  والت سخت افزاری ارائه شده است. این کیف پول‌ها به نوعی برنامه نویسی شده تا امکان ذخیره کردن کلید خصوصی ارزهای دیجیتال در آن وجود داشته باشد. به کیف پول‌ها می‌توان مانند یک نرم افزار ذخیره‌سازی اطلاعات نگاه کرد که می‌توانند آدرس عمومی و خصوصی توکن‌ها را در خود نگهداری نمایند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

در قسمت قبلی به‌صورت کامل و به زبان ساده ماهیت کیف پول ارز دیجیتال را به شما معرفی کردیم. لازم است تا برای شناخت هر چه بیشتر این مفهوم، انواع کیف پول ارز دیجیتال را نیز به شما معرفی کنیم. شناخت انواع کیف پول ارز دیجیتال به همراه مزیت‌ها و معایب آن‌ها می‌تواند شما را در انتخاب بهترین گزینه برای نگهداری از رمز ارزها یاری نماید.

 1. کیف پول کاغذی

اولین نمونه از انواع کیف پول ارز دیجیتال که در میان کاربران رایج شدند، کیف پول‌های کاغذی بودند. در این مدل‌ها کلید خصوصی رمز ارزهای خریداری شده به‌صورت چاپی بر روی یک کاغذ چاپ می‌شد. البته در ادامه، شاهد به‌روزتر شدن این نوع کیف پول ارز دیجیتال نیز بودیم. استفاده از QR CODE برای امکان اسکن راحت‌تر و انتقال سریعتر، استفاده از هک آدرس بر روی اجسام فلزی و اضافه شدن کاغذهای مرغوب‌تر به ساخت کیف پول کاغذی، باعث شده تا این نوع کیف پول هنوز هم محبوبیت خاص خود را داشته باشد.

مزیت‌ها:

 • ایمنی بالا
 • عدم اتصال به اینترنت و دور ماندن از خطر هک اینترنتی

معایب:

 • یک بار مصرف بودن کیف پول به دلیل عوض شدن کلیدهای خصوصی پس از هر استفاده
 • خطر از بین رفتن کاغذ و گم‌شدن آن
 1. کیف پول نرم افزاری

یکی دیگر از انواع کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول‌های نرم افزاری هستند. این والت‌ها به‌صورت نرم افزار و برای پلتفرم‌های مختلف مانند کامپیوتر و انواع موبایل‌ها توسعه پیدا کرده‌اند. البته خود کیف پول نرم افزاری به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود.

کیف پول صرافی: یکی از انواع کیف‌های پول نرم افزاری، کیف پول صرافی است. شما می‌توانید با باز کردن حساب کاربری در هر کدام از صرافی‌های داخلی و خارجی رمز ارزهای خریداری شده خود را در آن‌ها نگهداری کنید. اگر صرافی معتبری را انتخاب کرده باشید، کیف پول‌های صرافی از امنیت بالایی برخوردار هستند. مزیت این کیف پول‌ها، این است که مسئولیت نگهداری از کلیدهای خصوصی با شما نیست و شما صرفا باید رمز ورود به صرافی را نزد خود نگهداری کنید. 

کیف پول دسکتاپ:  به‌صورت نرم افزارهایی برای کامپیوترهای تحت ویندوز یا لینوکس توسعه پیدا کرده‌اند.

کیف پول موبایلی:  به‌صورت نرم افزارهای موبایلی برای موبایل‌های اندروید یا آیفون توسعه پیدا کرده‌اند.

کیف پول تحت وب: این دسته از کیف پول‌ها تحت وب اجرا شده و ازآنجاکه ارتباطی دائمی با اینترنت دارند،  به اندازه انواع دیگر کیف پول، امن نیستند.  

مزیت‌های کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال:

 • ایمنی مناسب
 • سرعت تراکنش‌های بسیار بالا
 • امکان نگهداری رمز ارزهای بسیار زیاد

معایب کیف پول نرم افزاری:

 • خطر هک کیف پول ارز دیجیتال
 • فراموش شدن رمز عبور کیف پول توسط کاربر
 1. کیف پول سخت افزاری

آخرین نوع از انواع کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول‌های سخت افزاری هستند. این والت‌ها دقیقا شبیه به یک فلش مموری بوده که با اتصال به کامپیوتر و یا گوشی می‌توان از آن‌ها برای ذخیره‌سازی کلید خصوصی رمز ارزها استفاده کرد. برای استفاده از این نوع والت‌ها نیاز به یک نرم افزار واسط خواهید داشت که معمولا در دسترس هستند. برخی از انواع کیف پول نرم افزاری نیز می‌توانند نقش این نرم افزارهای واسط را برعهده بگیرند.  

مزیت‌های کیف پول سخت افزاری:

 • ایمنی بسیار بالا
 • عدم اتصال به اینترنت و از بین رفتن خطر هک کیف پول

معایب کیف پول سخت افزاری:

 • گران بودن کیف پول
 • خطر گم‌شدن و یا به سرقت رفتن والت

کیف پول سخت افزاری بهتر است یا نرم افزاری؟

یکی از چالش‌هایی که ممکن است تا به اینجا با آن روبرو شده باشید، انتخاب میان یکی از انواع کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری است. خیلی به دنبال شعار دادن برای این انتخاب نیستیم. زیرا هر دو این انواع کیف پول‌ها مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند و انتخاب یکی از آن‌ها باید تحت تاثیر شرایط تریدر و کاربر باشد. با دقت به نکات زیر می‌توانید در انتخاب یکی از انواع کیف پول سخت افزاری یا نرم افزاری بهتر عمل کنید.

 • برای کسانی که به دنبال خرید و فروش کوتاه مدت و میان مدت ارزهای دیجیتال هستند، کیف پول نرم افزاری بهتر است.
 • برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال در حجم بالا و برای بازه‌های زمانی چندین ساله، استفاده از کیف پول سخت افزاری بهتر است.
 • برای کسانی که به دنبال خرید و فروش تعداد بسیار زیادی از انواع ارز دیجیتال هستند، کیف پول نرم افزاری بهتر است.

دقت کنید که امروزه با وجود صرافی‌های بسیار ایمن و با خدمات بسیار ارزنده، عملا درصد قابل توجهی از کاربران به جای استفاده از کیف پول‌های مختلف، دست روی کیف پول صرافی خود می‌گذارند تا هم امکان ذخیره‌سازی رمز ارزهای زیادی را داشته باشند و هم امنیت کیف پول خود را به حداکثر برسانند. البته در این باره باید به امنیت صرافی نیز دقت کنید. صرافی‌های معتبر و شناخته شده مانند ارزپایا که سابقه درخشانی در این باره دارند، می‌توانند بهترین شرایط را برای شما فراهم آورند.

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.