کریپتو در مقابل تجارت فارکس: آنچه باید بدانید دیجیتال

کریپتو در مقابل تجارت فارکس: آنچه باید بدانید

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - روش‌های جدید مدیریت، معامله و سرمایه‌گذاری پول ما همچنان با تکامل دنیای مالی اطراف ما ظاهر می‌شود. یکی از تغییرات عمده‌ای که در دهه گذشته مشاهده شد، ناشی از ظهور ارزهای رمزنگاری شده (کریپتو) بوده است. ارزهای دیجیتالی که فاقد کنترل متمرکز هستند، اما امکان تراکنش بدون اصطکاک را فراهم می‌کنند و به عنوان یک واحد حساب در یک سیستم مالی دموکراتیک عمل می‌کنند.

این در مقایسه با سیستم مالی سنتی فیات است که به بانک‌های مرکزی و دولت‌ها برای صدور و تنظیم عرضه پول متکی است و در عین حال معاملات را از طریق یک سیستم پرداخت‌های منظم و از جمله مسئولیت‌های دیگر تسهیل می‌کند. اکثر کشورها ارز فیات خود را دارند یا یک ارز ذخیره بین المللی مانند دلار یا یورو دارند. هنگامی که شما ارز فیات یک کشور را با ارز کشور دیگر در بازارهای غیرمتمرکز و خارج از بورس مبادله می‌کنید، آن را ارز خارجی (یا فارکس) می‌نامید.

تفاوت‌ها و شباهت‌های واضحی در استفاده از این ارزها برای خرید و فروش کالا و خدمات وجود دارد. همین امر در مورد سرمایه گذاری نیز صدق می‌کند: معاملات فارکس برخی از ویژگی‌های معاملات کریپتو را به اشتراک می‌گذارد، اما موارد زیادی نیز وجود دارد که هر یک را منحصر به فرد می‌کند. به یاد داشته باشید که برای به دست آوردن اطلاعات سیگنال کریپتو به سایت‌های معتبر مراجعه کنید، که زدبورس مناسب‌ترین سایتی است که در این حوضه وجود دارد.

ماهیت کریپتو در مقابل فارکس

اول، درک ماهیت این دارایی‌ها حیاتی است.

هر دو برای تعیین قیمت خود به قوانین عرضه و تقاضا متکی هستند. اما هر دو به دلیل نحوه استخراج ارزش، ریسک متفاوتی دارند.ارزهای فیات ارزش قابل اندازه گیری دارند، در حالی که ارزهای دیجیتال صرفاً حدس و گمان هستند. یک ارز دارای پذیرش گسترده به عنوان پول قانونی و استفاده به عنوان یک رسانه رایج است. علاوه بر این، با حمایت دولتی می‌آید که بتواند عرضه خود را کنترل کند.

یک ارز دیجیتال این کارکردهای مشابه را ارائه نمی‌کند، زیرا، نمی‌تواند به عنوان ارز قانونی واجد شرایط باشد، با حمایت دولت همراه نیست و با کنترل عرضه توسط بانک مرکزی همراه نیست. ارزهای رمزنگاری شده تنها بر باور مشترک در ارزش خود بین دو طرف متکی هستند. مطالعه کنید: آموزش کریپتو

شرکت کنندگان در بازار

اما ماهیت این دارایی‌ها تنها تفاوت بین ارز دیجیتال و فارکس نیست. افرادی که در این بازارها شرکت می‌کنند نیز متفاوت است.

آیا باید روی کریپتو سرمایه گذاری کنید؟

نه تنها سرمایه گذاران فردی در فعالیت‌های تجاری در بازارهای فارکس شرکت می‌کنند، بلکه شرکت کنندگان عمده دولتی و نهادی نیز این کار را انجام می‌دهند:

دولت‌ها نقش ایفا می‌کنند، زیرا باید اطمینان حاصل کنند که بازارها نقدینگی مناسبی برای دستیابی به اهداف اقتصادی خود دارند. در حال حاضر، اگرچه علاقه به ارزهای دیجیتال تحت کنترل دولت افزایش یافته است اما دولت‌ها نماینده بازیگران کوچک در بازار ارزهای دیجیتال هستند.

بانک‌ها و تامین کنندگان اعتبار بیشتر نقدینگی را در اختیار بازار قرار می‌دهند. شرکت کنندگان اغلب نقش ارائه دهندگان نقدینگی را در بازارهای فارکس ایفا می‌کنند زیرا نیاز به مبادله پول از طرف مشتریانی که در خارج از کشور سفر می‌کنند یا تجارت می‌کنند یا افرادی که در بازارهای اوراق بهادار خارجی سرمایه گذاری می‌کنند، هستند.

شرکت‌هایی که در چندین بازار جغرافیایی فعالیت می‌کنند می‌توانند از فارکس برای محافظت در برابر نوسانات ارز استفاده کنند تا از سود در برابر تغییرات مورد انتظار در ارزش گذاری فارکس محافظت کنند. بازارهای رمزارز تمایل دارند بازیگران کوچک‌تری داشته باشند و کمتر نهادی یا دولتی حضور داشته باشند.

طبق داده‌های بیت‌کوین خزانه‌داری، سهم بسیار کمتری از بازار بیت‌کوین را دارندگانی از دولت‌ها، بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌ها نسبت به بازارهای فارکس دارند. کمتر از 8 درصد از کل بیت کوین استخراج شده در اختیار این سرمایه گذاران است و این عدد کمی است.

اگر منصف باشیم، این فقط نشان دهنده بیت کوینی است که در ترازنامه شرکت‌های سهامی عام، شرکت‌های خصوصی، سرمایه گذاران نهادی، بانک‌ها و دولت‌ها نگهداری می‌شود. موارد بیشتری را می‌توان در بیت‌کوین غیرقابل‌دسترسی یا بیت‌کوینی که گم شده یا در کیف پول‌های رمزنگاری غیرقابل دسترس گیر کرده است، نگهداری کرد. اما در حالی که این نشان‌دهنده درصد بالاتری از بیت‌کوین‌هایی است که احتمالاً توسط سرمایه‌گذاران غیر خرده‌فروشی دیگر نگهداری می‌شوند، اما داده‌ها همچنان یک انحراف چشمگیر را به سمت سرمایه‌گذاران فردی نشان می‌دهند.

اندازه بازار

بازارهای فارکس بیشترین حجم را در بین بازارهای دنیا تجربه می‌کنند. طبق آخرین نظرسنجی بانک مرکزی تسویه حساب‌های بین‌المللی، تا سال 2019، بیش از 6 تریلیون دلار هر روز در این بازارهای خارج از بورس معامله می‌شود.

محبوبیت بازارهای رمزارز در چند سال گذشته افزایش یافته است، اما در حال حاضر، آن‌ها همچنان از حجم و فعالیت بسیار کمتری نسبت به بازارهای فارکس برخوردار هستند. مجموع حجم روزانه بازار ارزهای دیجیتال تا سپتامبر 2021، یک و سه دهم تریلیون دلار بوده است.

ساعات عملکرد

بازارهای فارکس شاهد معاملات روزانه 24 ساعته و 5 روز در هفته هستند. بازارهای کریپتو نه تنها شاهد همان نوع فعالیت بی وقفه در روزهای هفته هستند بلکه این اقدام تا آخر هفته نیز گسترش می‌یابد.

ساختار بازار

جایی که تجارت کریپتو در مقابل فارکس همگرا می‌شود، نحوه تجارت این دارایی‌ها است: خارج از بورس، مستقیماً بین طرفین، از طریق یک کارگزار یا صرافی است. این بدان معناست که معامله گران بدون نظارت حاکم بر قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضا مذاکره می‌کنند.

از سوی دیگر، سهام در بورس‌های سازمان‌یافته مانند بورس نیویورک، نزدک یا سایر بورس‌های ملی معامله می‌شوند و قوانین و دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌تری برای انتشار و افشا دارند.

دسترسی به دارایی‌ها

از آنجایی که این دارایی‌ها همه در بازارهای مختلف قرار دارند، ممکن است برای دسترسی به آن‌ها به حساب‌ها و سیستم‌های کارگزاری مختلفی نیاز داشته باشید. برخی از خدمات دسترسی به یک، دو یا هر سه را فراهم می‌کنند.

اگر تصمیم دارید از یک برنامه سرمایه‌گذاری برای تجارت ارزهای دیجیتال استفاده کنید، ممکن است نتوانید ارزهای رمزنگاری شده خود را به کیف پول رمزنگاری یا مکانی امن برای ذخیره کلیدهای خصوصی خود که به سکه‌های منحصربه‌فردتان بسته شده است، خارج کنید.

علاوه بر این، می‌توانید ارز مجازی خود را برداشت کرده و آن‌ها را روی کارت‌های نقدی پیش‌پرداخت ناشناس بارگذاری کنید تا وجوه را از دستگاه‌های خودپرداز برداشت کنید.

تأمین مالی و برداشت پول از حساب‌های فارکس جریان آشناتری دارد: معامله‌گران می‌توانند از حساب بانکی خود حواله‌های ACH (پایا)انجام دهند، حواله‌های سیمی انجام دهند، از چک‌های آنلاین استفاده کنند یا حتی از کارت‌های اعتباری در بسیاری از موارد استفاده کنند.

جفت‌های معاملاتی

با این حال، تفاوت دیگر بین معاملات فارکس در مقابل معاملات کریپتو، استفاده از "جفت معاملاتی" است. هنگامی که یک ارز را با ارز دیگری مبادله می‌کنید - مثلاً دلار آمریکا با یورو - صرافی ارزش یک ارز را نسبت به ارز دیگر نشان می‌دهد. به طور خاص، به شما نشان داده می‌شود که خرید ارز دوم (که ارز مظنه نامیده می‌شود) با یک واحد واحد پول اول (ارز پایه) چقدر هزینه دارد. هنگام معامله فارکس بر روی یک جفت ارز، ارز پایه را خریداری می‌کنید و ارز مظنه را می‌فروشید.

به عنوان مثال، هنگامی که به دنبال معامله دلار با یورو هستید، ممکن است قیمت پیشنهادی 1.20 دلار برای خرید یک یورو را مشاهده کنید. این بدان معناست که برای هر یورو که خریداری می‌کنید، 1.20 دلار برای شما هزینه دارد.

در فارکس، جفت‌های معاملاتی که شامل دلار آمریکا هستند، «جفت ارز» نامیده می‌شوند. هنگامی که جفت‌ها شامل دلار آمریکا نمی‌شوند، به این موارد «تقاطع ارز» می‌گویند.

در معاملات کریپتو، از نظر فنی همان منطق اعمال می‌شود. جفت‌های معاملاتی کریپتو یا جفت ارزهای رمزنگاری شده، شامل معامله یک رمزارز با دیگری مانند اتریوم/بیت‌کوین کش (ETH/BCH) هستند. (توجه: هر کریپتو را نمی‌توان با ارز دیگری، فیات یا مجازی معامله کرد.)

تجارت جفت در موضوع کریپتو، به خاطر اینکه برخی از ارزهای دیجیتال را فقط می‌توان با ارزهای دیجیتال دیگر خریداری کرد، بنابراین آگاهی از این جفت‌ها برای گسترش دارایی‌های رمزنگاری شما ضروری است. این به سرمایه گذاران فرصتی برای آربیتراژ (Arbitrage) بین جفت‌های معاملاتی و همچنین مقایسه ارزش نسبی سکه‌ها می‌دهد.

رگولاتورها، چگونه معاملات کریپتو در مقابل فارکس را مشاهده‌ می‌کنند؟

بسته به اینکه یک دارایی چگونه طبقه بندی می‌شود، مشمول قوانین و مقررات برخی نهادهای نظارتی کشورها می‌شود. تنظیم‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران به‌طور سنتی ارزهای رمزنگاری‌شده را مانند یک تماشاگر که سوپرمن را مشاهده می‌کند است.

در حالی که این طبقه دارایی با سرعت سرسام آوری رشد کرده است، مقررات پیرامون آن عقب مانده است. از سوی دیگر، فارکس یا ارزهای سنتی با طبقه‌بندی نه تنها به عنوان کالا، بلکه به عنوان اوراق بهادار، با تعریف نظارتی بالاتری مطابقت دارند.

چند نکته‌ای که باید قبل از سرمایه گذاری در مورد ارزهای دیجیتال بدانید.

ارزها می‌توانند به‌عنوان کالا عمل کنند، به این معنا که معامله‌گران آن‌ها را می‌خرند و می‌فروشند تا از نوسانات نرخ ارز سود ببرند. با این حال، آن‌ها یک امنیت هستند زیرا توسط یک مقام مرکزی آزاد می‌شوند.در نتیجه، ارزها تحت چندین سطح بالاتر نظارت نظارتی و همچنین حمایت از سرمایه گذار از طریق بیمه FDIC (شرکت بیمه سپرده فدرال) و SIPC (سرمایه گذاران اوراق بهادار) قرار دارند.

از لحاظ تاریخی، برای اینکه یک دارایی به عنوان یک اوراق بهادار واجد شرایط شود، باید شرایط تعیین شده توسط تست‌ها را برآورده کند. این آزمون از یک پرونده دیوان عالی بدست آمد که به دنبال تعیین اینکه آیا یک معامله به عنوان "قرارداد سرمایه گذاری" واجد شرایط است یا خیر. طبق حکم دیوان عالی سال 1946، هر معامله‌ای که یک قرارداد سرمایه گذاری را تشکیل می‌دهد، یک وثیقه است و مشمول الزامات افشا و ثبت است.

تجارت کریپتو در مقابل فارکس: هیچ کدام برای افراد ضعیف نیست

ده سال پیش، بحث در مورد ارزهای دیجیتال عمدتاً به انجمن‌های اینترنتی و چت روم‌ها به عنوان راه‌حلی برای بسیاری از مسائلی که سیستم‌های ارزهای فیات فعلی ما را توصیف می‌کنند، منتقل می‌شد: نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی، فرماندهی و کنترل متمرکز، سرقت و کلاهبرداری و موارد دیگر بود.

اما در حالی که ارزهای دیجیتال جدید به بسیاری از این موارد می‌پردازند، هنوز هم عمدتا به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات در زندگی روزمره ما عمل می‌کنند. البته لازم به ذکر است که هر شخصی می‌تواند در این حوضه فعالیت کند. در صورتی که آموزش فارکس، آموزش کریپتو و... دیده باشد و خود را به یک منبع اطلاعاتی ارزشمند تبدیل کرده باشد. آنچه در سال‌های آینده شاهد خواهیم بود، ممکن است نحوه تنظیم، صدور و داد و ستد ارزهای دیجیتال را تغییر دهد.

در هر صورت، نه تجارت فارکس و نه کریپتو برای افراد ضعیف مناسب نیست، زیرا هر دو خطرات مربوط به تجارت، نوسانات و پیچیدگی را به همراه دارند. در حال حاضر، معامله گران باتجربه بهترین نامزد برای معامله در این بازارها هستند، زیرا می‌توانند از تکنیک‌های کاهش ریسک بیشتری استفاده کنند و معاملات خود را به طور مناسب پوشش دهند. شما هم اگر خواستار ورود یا کسب بیشتر این تجربه‌ها هستید باید بهترین آموزش‌ها را ببینید. مجموعه زدبورس با سابقه بیش از 8سال در خدمت شما قرار دارد که شما را قدم به قدم پیش خواهد برد برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به زدبورس مراجعه کنید. zburse.vipارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اوپک تولید نفت را 2 میلیون بشکه در روز کاهش داد/ واکنش آمریکا به افزایش قیمت نفت

باقری: ایران آمادگی دارد ظرفیت‌هایش برای بازگشت امنیت انرژی را به اشتراک بگذارد

نخستین واکنش کاخ سفید به تصمیم کاهش تولید اوپک پلاس

اجماع «اوپک پلاس» برای کاهش 2 میلیون بشکه‌ای تولید در ماه نوامبر

ترکیه از کارت‌های ملی «تِروی» به جنگ دلار آمریکا می رود

ترکیه با کارت‌های ملی «تِروی» به جنگ دلار آمریکا می رود

ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال 2023

نیاز سالانه کشور به ذرت دانه‌ای حدود 9میلیون تن است

منابع آگاه: اوپک پلاس با کاهش 2 میلیون بشکه موافقت کرد

سی‌وسومین نشست اوپک‌پلاس در وین آغاز شد

بهره‌برداری از 1200 کیلومتر خط لوله جدید گاز در سال 1401/ تزریق گاز در خط لوله ایرانشهر-میرجاوه-خاش

صدور اسناد اراضی کشاورزی کردستان تسریع یابد

تأسیسات و شبکه گاز در استان‌ آذربایجان غربی پایدار است

تأسیسات و شبکه گاز آذربایجان غربی پایدار است

هشدار سازمان هواشناسی؛ سامانه بارشی و خیزش گردوخاک در 6 استان کشور

رویترز: کاهش شدید تولید اوپک پلاس آمریکا راعصبی می‌کند

پیش بینی تولید فراتر از 500هزار تن شکر در واحدهای هشت گانه نیشکری خوزستان

کاهش تولید 2 میلیون بشکه‌ای روی میز اوپک اوپک‌پلاس

بدهی ملی آمریکا برای اولین بار در تاریخ از 31 تریلیون دلار گذشت

صادرات گاز روسیه به ایتالیا ازسرگرفته شد

کاهش قیمت گاز اروپا با ازسرگیری صادرات گاز روسیه به ایتالیا

آشوب ابزار دشمن برای کشیدن ترمز توسعه اقتصادی ایران/عضویت در سازمان شانگهای دشمنان را عصبی کرد

مانع تراشی بر اقتصاد ایران با ابزار آشوب/عضویت در شانگهای دشمن را عصبی کرد

​تعرفه‌های برق خانگی و صنعتی تغییری نکرده است

صادرات مواد خام کاهش و کالاهای صنعتی افزایش یافته است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.