مسوولان این‌بار نوبت شماست تاب آوری کنید اقتصادی

مسوولان این‌بار نوبت شماست تاب آوری کنید

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - اینگونه برخوردهای قهرآمیز همیشه از سوی جامعه شناسان، آسیب‌شناسان و افرادی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند،

مصطفی اقلیما
اینگونه برخوردهای قهرآمیز همیشه از سوی جامعه شناسان، آسیب‌شناسان و افرادی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند، نهی شده است، اما متاسفانه نهاد قدرت بدون در نظر گرفتن نظرهای کارشناسانه دست به اعمالی می‌زند که همیشه به میزان بحران‌های موجود دامن زده و باعث می‌شود تا اوضاع بغرنج‌تر شود. ما تمام این اتفاقات را زیسته‌ایم، در سال‌های اول انقلاب از وقتی که قانون حجاب اجباری به تصویب رسید، گشت‌های منکرات به راه افتادند، آن موقع فقط زن‌ها نبودن که مورد پرخاش و توهین قرار می‌گرفتند، پسران جوان هم از این قاعده مستثنی نبودند، اگر لباس آستین کوتاه می‌پوشیدند، دستشان را رنگ می‌کردند، اگر موی سرشان بلند بود آن را با ماشین نمره صفر می‌زدند، اگر شلوار لی به پا می‌کردند، آن را پاره می‌کردند تا دیگر نتواند آن را بپوشد، از همان موقع این رفتارها تندروانه مورد انتقاد بود. بسیاری بر این‌ باور بودند که با زور و تهدید نمی‌توان ارزشی را در جامعه نهادینه کرد، در واقع ما اگر از همان سال‌ها به جای چنان رفتارهای خشنی اقدام به فرهنگ‌سازی می‌کردیم قطعا الان نتیجه‌ای که گرفته بودیم باعث می‌شد دیگر نیازی به گشت ارشاد نداشته باشیم. از سوی دیگر باید به این مساله توجه کرد، الان عصر، عصر ارتباطات است، شما نمی‌توانید درهای کشور را به روی بقیه ببندید و از تمام مردم هم بخواهید بدون در نظر گرفته آنچه در جهان رخ می‌دهد، در چهاردیواری کشور خود با قوانین سختگیرانه که با رفتارهای قهر آمیز و پلیسی به آنها دیکته می‌شود، کنار بیایند. اگر قرار بود اینگونه رفتارها تاثیر داشته باشد که باید همان رفتار سال‌های نخستین انقلاب تاثیر خودش را می‌گذاشت و الان دیگر نیازی نبود که مسوولان نگران حجاب زنان و دختران باشند. اینکه ما نمی‌خواهیم از گذشته عبرت بگیریم و فکر می‌کنیم هر کاری را می‌توانیم به زور قدرت و تهدید پیش ببریم رویه‌ای اشتباه است که متاسفانه سال‌هاست در جامعه ما نهادینه شده است. این اتفاقی که در مورد «مهسا امینی» رخ داد، نشان از ابعاد بی‌توجهی مسوولان به آنچه در جامعه می‌گذرد، دارد. بازخوردهای این اتفاق به خوبی نشان می‌دهد، که هیچ کس این میزان خشونت را بر نمی‌تابد. حتی بسیاری از مسوولان این روزها نسبت به این اتفاق موضع گرفته‌اند. پس باید قبول کنیم که کار خطایی انجام شده است، خطایی که ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد. 
شما وقتی عواطف و احساسات میلیون‌ها نفر را هدف قرار می‌دهید باید خود را برای عواقب آن آماده کنید، اما این آمادگی باید از جنس رافت و گذشت باشد، نه ادامه همان خشونت. باید کسانی این میان باشند تا پاسخی برای چراهای بی‌شمار مردم داشته باشند، باید با این مردم که سال‌هاست با تمام مشکلات موجود تاب آوری کرده‌اند، کنار آمد، اگر قرار است جایی مسوولان نسبت به مردم تاب آور باشند، الان دقیقا همان زمان است. حالا نوبت مسوولان است که در مقابل خشم مردم تاب آوری کنند. 
از اظهارنظرهای غیر کارشناسی بپرهیزید، وقتی پزشکی قانونی زمان اعلام علت مرگ را 3 هفته دیگر اعلام کرده چرا باز هم افراد بدون تخصص در این زمینه نظر می‌دهند و مدام می‌خواهند به مردم بقبولانند که واقعیت چیز دیگری است؟ چرا باید برخی مقامات به جای اینکه از مردم به خاطر این قصور عذرخواهی کنند، مدام آنها را با قانون تهدید می‌کنند. 
مرگ این دختر جوان میلیون‌ها نفر را ناراحت و سوگوار کرده است، بگذارید سوگواری کنند. بگذارید در کنار هم برای این جان از دست رفته هزله بخوانند، چه ایرادی دارد شما هم کمی تاب آوری کنید در مقابل در تمام این سال‌هایی که ما تاب آوری کردیم. 
کمی آن شمشیرهای تیز تهدیدتان را غلاف کنید، شما نمی‌دانید وقتی مانع این سوگواری می‌شوید، چه میزان به مردم آسیب می‌زنید. 
این‌بارهم تمام این اتفاقات به دلیل عدم توجه به شایسته سالاری در کشور رخ داده است. این موضوع مهم است اما هیچ کس به آن توجه نمی‌کند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

صددرصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد

از جده تا دوحه؛ نتایج محدود سفر منطقه‌ای شولتز و بازگشتی سرد به اروپا

بیش از 3 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی ایران در آستانه ورود به ونزوئلا

کرملین: وضعیت نورد استریم بر امنیت انرژی کل قاره اروپا تاثیر دارد

هشدار دو کشور اروپایی به نشتی خط لوله گاز وارداتی از روسیه

ثبت محصولات کشاورزی در سامانه سماک/ کشت قراردادی 12 محصول زراعی

تحریم ها علیه ایران، امنیت انرژی جهان را به خطر انداخته است

8 عامل افت بورس/ افزایش نرخ سود بانکی روند بازار را نزولی کرد

بانک‌های لبنان پس از یک هفته اعتصاب باز شدند

طالبان: ایران تا یک‌ماه دیگر کار استخراج معادن افغانستان را آغاز می‌کند

دفاع مقدس نماد مقاومت و ایستادگی ملت عزیز ایران در حوادث و توطئه‌های دشمنان است/ ضرورت حفظ اقتدار نیروی انتظامی

جزئیات فروش اوراق/ تسویه 87 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت قبل

703 هزار نفر وام بدون ضامن گرفتند/ پرداخت 23.6 هزار میلیارد تومان

جزئیات مزایده 1062 خودروی خارجی/ مزایده از پنجشنبه آغاز می شود

وزارت نیرو در زمینه ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها کوتاهی و مسامحه کرده است

خریداری 94 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور

توزیع داروخانه ای سرم محدود شده است/ کمبود سرم نداریم

خسارت 400 میلیاردی اغتشاشات اخیر به شعب بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.