گزارش و گفتگو

طرح اصلاح قانون صید ترال در کمیته‌‌ای ویژه بررسی می‌شود

فصل تجارت - سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: باتوجه به اهمیت موضوع  با تصمیم رئیس کمیسیون  مقرر شد پیش طرح اصلاح قانون صید ترال در کمیته‌‌ای با حضور سمیه رفیعی ، رحمت اله نوروزی ، معین الدین سعیدی ، منصورعلی زارعی کیاپی ، حسین رئیسی و ابراهیم نجفی اسپیلی بررسی شود.

گزارش نهایی تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد قشم به زودی به صحن ارسال می‌شود

فصل تجارت - سخنگوی اقتصادی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: گزارش نهایی تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد قشم پس از بررسی و جمع بندی نهایی در کمیسیون تخصصی برای قرائت به صحن ارسال خواهد شد.

20 درصد خودروهای عرضه شده در قرعه‌کشی به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص پیدا می‌کند

فصل تجارت - عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: 20 درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه‌کشی به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص پیدا کند تا مشوق مضاعفی برای اسقاط خودرو باشد.

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر نیرو در کمیسیون انرژی/هیچ سوالی به صحن ارجاع نشد

فصل تجارت - سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: در جریان تشکیل جلسه امروز تعدادی از نمایندگان از پاسخ‌های وزیر نیرو قانع شدند و تعدادی دیگر به وی جهت ارائه گزارش مهلت دادند.

خاورمیانه یک‌پارچه؟

فصل تجارت - از مراکش تا ایران، تقریبا تمام کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به فکر گسترش، نوسازی و ایجاد خطوط آهن جدید هستند. البته تمام این کشورها دائما خطوط آهن را راهی برای پیوند با یکدیگر می‌نامند، اما در عمل این خطوط هم نتوانسته‌اند پیوندی در خاورمیانه ایجاد کنند.

جنگ غلات

فصل تجارت - گندم به‌عنوان مهم‌ترین غله تولیدی در دنیا با افت تولید چندانی در سال‌جاری مواجه نخواهد شد. فائو انتظار دارد تولید جهانی گندم امسال تنها 1/ 0درصد نسبت به سال‌قبل کاهش یابد و به 777‌میلیون‌تن برسد. در سال‌2021 بالغ بر 778‌میلیون‌تن گندم در دنیا تولید شده بود.

روند ادامه دار ریزش بورس

فصل تجارت - دو روز پیش وزارت خزانه داری امریکا 10 شرکت و یک نفتکش ایرانی را تحریم کرد و از طرفی بخشی از مقامات آمریکایی هم از به بن بست رسیدن مذاکرات برجام گفته بودند.

افزایش قیمت سکه و دلار

فصل تجارت - آزادسازی منابع ارزی ایران درحالی در رسانه هایی مثل فارس، تسنیم، ایرنا و مهر منتشر شده که اخبار دیگر، از بن بست مذاکرات برای احیای برجام حکایت دارد.

سرنوشت ناتو در آناتولی

فصل تجارت - ترکیه چرا به رغم دوری از کشورهای غربی به پیمان ناتو پیوست و امروز چه نقشی در آن دارد؟ بخوانید تا ببینید چرا آنکارا بازیگر مهمی در مهلکه اوکراین به شمار می‌آید.

دخالت‌گری ارزی

فصل تجارت - سومین بار بود که در سه دولت گذشته اجازه دادند که در بازار متشکل ارزی که نزدیک به بازار آزاد است، صادرکننده‌ها ارزهای خود را بفروشند و بازار به تعادل برسد.

از تورم منفی گیلان تا اوج تورم لرستان

فصل تجارت - در شهریورماه سال جاری تورم نقطه به نقطه کل کشور 7/ 49درصد بوده است. بررسی این تورم به تفکیک استان‌های کشور بیانگر آن است که استان آذربایجان غربی با 7/ 59درصد دارای بیشترین تورم نقطه به نقطه در این ماه بوده است.

واحدهای مسکونی زیر 80 متر روی بورس

فصل تجارت - متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران در ابتدای سال 1397 حدود 5 میلیون تومان بود. این شاخص با 754 درصد رشد، در مرداد سال جاری به 42 میلیون و 700 هزار تومان بالغ شده است.

سرمایه گذاران دلسرد از سرمایه گذاری

فصل تجارت - تکرار تعداد دفعات نامناسب ارزیابی شدن مولفه «عمل مسوولان ملی به وعده‌های داده شده» (جزء دو رتبه اول نامناسب‌ترین مولفه ها) نشان‌دهنده حساسیت و توجه بسیار بالای فعالان کسب و کار مشارکت‌کننده در این سلسله مطالعات نسبت به صحبت‌ها، قول‌ها و وعده‌های مسوولان کشور و اثرگذاری بسیار بالای صحبت‌های آنها در فضای کلی امنیت سرمایه‌گذاری است.

اقتصاد سایه، دشمن کیفیت زندگی؟

فصل تجارت - اقتصاد سایه به کاهش نرخ سرمایه گذاری، کاهش پذیرش فناوری های جدید و هم چنین کاهش درآمدهای مالیاتی می انجامد اما از جانب دیگر، با کاهش نرخ بیکاری، افزایش امید به زندگی، فراهم کردن زمینه برای خلاقیت و نوآوری و بالا بردن روحیه کارآفرینی اثری مثبت بر کیفیت زندگی دارد.

استماع گزارش رئیس دیوان محاسبات در خصوص احکام برنامه ششم توسعه /درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان مرکزی تعاون روستایی بررسی می‌شود

فصل تجارت - گزارش رئیس دیوان محاسبات در خصوص احکام برنامه پنج ساله ششم توسعه، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در نشست هفته جاری کمیسیون کشاورزی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

میزان تحقق اهداف قانون بودجه در کمیسیون ویژه جهش رونق تولیدبررسی خواهد شد

فصل تجارت - نمایندگان کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی هفته جاری "طرح تاسیس نهاد مستقل تنظیم‌گر بخش برق" و "نحوه اجرا و میزان تحقق اهداف قانون بودجه سال 1401 کل کشور" را بررسی خواهند کرد.

جنگی که عدم تعهد را به دنیا برگرداند

فصل تجارت - جنگ اوکراین نشان داد که وقتی نظام بین‌المللی موقعیت و اعتبار خودش را از دست داده باشد، هر اتفاقی ممکن است بیفتد. آیا روی‌آوردن کشورهای بیشتری به سیاست عدم تعهد یکی از نتایج این جنگ است؟ پاسخ به این پرسش را از دل این تحلیل پیدا کنید.

حضور وزرای صمت و اقتصاد در کمیسیون اقتصادی مجلس/ دستاوردهای حوزه تجارت خارجی نشست شانگهای بررسی می‌شود

فصل تجارت - دستاوردهای حوزه تجارت خارجی نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در سمرقند در جلسه هفته جاری کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت بررسی می‌شود.

دولت برای ارتقای کیفیت لوازم خانگی کنسرسیوم تشکیل دهد/ضرورت تمرکز بر بازار صادراتی

فصل تجارت - عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دولت به عنوان تسهیل‌گر باید ظرفیت‌های موجود در صنعت لوازم خانگی را تجمیع کند به این معنا که به جای تعدد شرکت‌های تولیدکننده، این واحدها به صورت کنسرسیوم فعالیت کنند تا ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آن‌ها به اشتراک گذاشته شود.

آیا لغو ممنوعیت واردات خودرو به کما رفته است؟

فصل تجارت - وزارت صمت همچنین در آخرین موضع‌گیری خود اعلام کرده پروسه واردات خودرو در جریان است و امکان دارد در اواخر پاییز نخستین محموله خودروهای خارجی وارد کشور شود.

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.