یادداشت

پریدن فنر تورم در سال 1402

فصل تجارت - باید قبول کنیم که واقعیت‌های اقتصاد ایران با صحبت‌های مسوولان رده بالای کشور تفاوت‌های جدی دارد.

فراموشی درآمدهای پایدار

فصل تجارت - یکی از اصلی‌ترین معضلاتی که در تمام سال‌های گذشته اقتصاد ایران با آن مواجه بوده، بحث وابستگی به درآمد نفت است.

بورس ارز نده است

فصل تجارت - به‌رغم افت و خیزهایی که بورس طی ماه‌های گذشته تجربه کرده به جرات می‌توان گفت بورس همچنان ارزنده است

فولاد مبارکه؛ بزرگترین حامی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور

فصل تجارت - مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه با شناسایی دقیق نیازهای خود و سایر صنایع فولادسازی کشور در این عرصه به گونه ای تمرکز و برنامه ریزی کرده است که در کوتاهترین زمان ممکن با حمایت و استفاده از ظرفیت های دانش بنیان کشور تمامی این نیازها را مرتفع نماید و در عین حال شرکت های دانش بنیان که از ریسک پذیری کمتری برخوردار هستند را به سطح بالایی از توانمندی و ریسک پذیری ارتقاء دهد.

تعریف 138 پروژه دانش‌بنیان و مصرف بهینه انرژی در معاونت بهره‌برداری فولاد مبارکه

فصل تجارت - از ابتدای سال 1401 که به فرموده مقام معظم رهبری به سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» مزین شد، مدیریت شرکت مصمم‌تر شد تا با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان، جهت‌گیری‌های کاری خود را با محوریت این راهبرد پیش ببرد.

نقش شورا در حاشیه

فصل تجارت - باران مدرس : سایه حاشیه‌نشینی در کلان‌شهری مانند اصفهان هرروز سنگین‌تر می‌شود. آمارها اما می‌گویند که اصفهان از سال 95 مهاجر فرست شده و این تناقض نشان می‌دهد که مردم بومی هم آواره حاشیه شده‌اند. وضعیت حاشیه‌نشینی در شهری مانند اصفهان که این روزها سایه‌اش تا بافت‌های فرسوده وسط شهر هم کِش آمده، بغرنج‌تر از سابق شده؛ شمشیر دو لبه‌ای که در صورت پیوستن به شهر باعث جذب مهاجران جدیدی می‌شود و اگر رهایش کنی به زخم ناسوری تبدیل می‌شود که حاشیه‌هایش شهر را می‌بلعد. مدیریت شهری اصفهان در همه‌سال‌های گذشته نشان داده که در قبال حاشیه‌ بلاتکلیف بوده و این بلاتکلیفی در عملکردها خود را نشان داده است. دنیای اقتصاد در مجالی یک‌ساعته با مجید نادرالاصلی، رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای ششم به گفتگو نشست تا میزان تحقق وعده‌های این شورا را در 1.5 سال پس از آغاز به کارش به قضاوت مردم بگذارد.

میراث استثمار در دل استعمار

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- البرز نظامی : به‌طور معمول، مورخان اقتصادی در مطالعات و پژوهش‌های خود درخصوص دوران استعمار، بر آثار این دوره روی کشورهای مستعمره متمرکز هستند. به عبارت دیگر، در این آثار مورخان اقتصادی به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که دوران استعمار چه تاثیری بر عدم توسعه اقتصادی یا تغییر مسیر توسعه اقتصادی کشورهای مستعمره داشته ‌است؟

حذف خودروی پاک از واردات

فصل تجارت - عقب‌نشینی محیط زیستی ورود خودروهای خارجی توسط دولت، در شرایطی سوال‌برانگیز شده است که برخی کارشناسان این اقدام را در راستای تسهیل واردات از سوی دولت می‌خوانند. آنچه مشخص است دولت اولویت واردات را به خودروهای اقتصادی داده حال آنکه با حذف الزام رعایت استانداردهای روز اروپا در عمل میزان آلایندگی این خودرو‌ها را نادیده گرفته است.

جنگ جهانی برسر سوبسید

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : اتحادیه اروپا ایالات‌متحده را به نقض قوانین تجارت آزاد متهم می‌کند و سیاست‌ واشنگتن در جهت اعطای سوبسید به تولیدکننده و مصرف‌کننده را در کنار اقدامات مشابه چین، خطری مضاعف برای صنایع و تجارت این اتحادیه می‌داند. اروپا تهدید کرده است به اقدامات متقابل روی می‌آورد. با این حال رئیس کمیسیون اروپایی آغاز جنگ سوبسیدی را نامطلوب ارزیابی می‌کند.

سبک‌خرید جدید مردم جهان

فصل تجارت - داده‌های یک شرکت بین‌المللی «مشاوره مالی» از تغییر سبک خرید مردم جهان در مقطع کنونی حکایت دارد. رفتار جدید مشتریان در بازارهای مختلف مصرفی شاید به «تنظیم با دوره پساکرونا» تعبیر شود؛ اما یافته‌های «اینتوییت» می‌گوید، تورم باعث شده است خانواده‌ها سه نوع کالا و خدمات شامل «اجاره، غذا و سوخت» را در اولویت هزینه‌کرد خود قرار دهند.

خزان تورم در بازار اجاره

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : سرعت رشد اجاره‌بهای مسکن هم در تهران و هم کل کشور - براساس شاخص میانگین- کاهش پیدا کرد. آمار تغییرات شاخص اجاره‌بها در آبان ماه نشان می‌دهد میزان افزایش مبالغ اجاره‌خانه در مقایسه با رشد مهر ماه، کمتر بوده است. با این حال، همچنان تورم اجاره در سطح بسیار بالاتری از میانگین تاریخی قرار دارد. بررسی‌ها درباره خزان تورم اجاره، سه علت را شناسایی می‌کند.

قتل‌های ناموسی؛ خلأ قانون و فرهنگ

فصل تجارت - هیچ چیز برای ما عادی نمی‌شود، نه مرگ انسانی به دلیل اتفاق و تصادف و... نه مرگ انسانی به دلیل تعصبات کورکورانه که اسمش را می‌گذارد قتل ناموسی.

پوپولیسم و کوپنیسم

فصل تجارت - آیا ساختار کوپنی دردی از مردم دوا می‌کند؟ آیا مشکلات اقتصادی و معیشتی اقشار گوناگون را کاهش می‌دهد؟

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

فصل تجارت - در برهه زمانی به سر می‌بریم که اینترنت در حالتی بی‌سابقه بیش از 2 ماه است که با محدودیت‌ها و فیلترهایی در برخی قسمت‌های آن مواجه شده است

چین و اقتصاد ایران

فصل تجارت - یکی از معضلاتی که ما در سال‌های گذشته با آن مواجه بودیم، نامشخص بودن تکلیف ما با چین است.

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

فصل تجارت - مرکز روابط عمومی و اطلاع‏‏‌رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد، در حالی که هنوز جزئیاتی درباره تغییر در سازوکار معامله اوراق گام منتشر نشده است پیش‌داوری و متهم کردن دولت به قیمت‌گذاری دستوری صحیح نیست؛ آن هم در شرایطی که دولت به صراحت بارها اعلام کرده و هم در عمل مخالفت خود را با قیمت‌گذاری دستوری نشان داده است.

نقاط قوت برنامه هفتم

فصل تجارت - سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به یک مقاله «دنیای اقتصاد» اعلام کرد؛ بیش از یک سال کار تحقیقاتی از سوی دو مرکز پژوهشی سازمان برنامه و بودجه، تدوین بیش از 30 مجلد اسناد پشتیبان، بیش از هزار ساعت کار پژوهشی غیررسمی، اجتناب از برنامه‌ریزی با رویکرد جامعه ‌محوری و حرکت به سمت مساله‌محوری، همگی از نقاط قوت بارز برنامه هفتم توسعه است.

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-شیرین جمشیدیان : مجلس یکشنبه روز شلوغی را پشت سر گذاشت؛ هم میزبان رئیس‌جمهور و وزرای کابینه‌اش بود تا در یک نشست غیرعلنی به بحث و بررسی در ارتباط با تحولات کشور بپردازند و هم با گزینه نهایی برای وزارت راه مواجه شد. دیروز فضای انتقادی بر گفت‌وگوی دولت و مجلس حکمفرما بود و در عین حال برآوردهای اولیه نشان‌دهنده عبور بذرپاش نامزد وزارت راه از سد پارلمان است.

مالیات و فعالان اقتصادی

فصل تجارت - نگاهی به تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بخش خصوصی واقعی هرگاه فضای عمل پیدا کرده توانسته از خود اثرات مثبت قابل‌توجهی به جای بگذارد،

مالیات و فعالان اقتصادی

فصل تجارت - نگاهی به تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بخش خصوصی واقعی هرگاه فضای عمل پیدا کرده توانسته از خود اثرات مثبت قابل‌توجهی به جای بگذارد،

«مپنا» را دریابید

فصل تجارت - اگر دولت محترم و سهامداران مپنا می‌خواهند بدانند چه آینده‌ای در انتظار آنان خواهد بود

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

فصل تجارت - سرخپوستان امریکایی ضرب‌المثل جالبی دارند که برای اقتصاد ایران به‌شدت کاربردی است. می‌گویند،

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

فصل تجارت - چندماه از عرضه خودرو در بورس کالا می‌گذرد و براساس گفته مدیرعامل ایران‌خودرو قرار است خودروهای دنا، سورن و رانا نیز وارد بورس شوند.

اهمیت تجارت با آفریقا

فصل تجارت - یکی از اصلی‌ترین بازارهایی که می‌تواند برای اقتصاد ما اهمیت فراوانی داشته باشد، بازاری است

رانت‌پاشی از باک خودرو

فصل تجارت - پس از چهار سال توقف واردات خودرو و همچنین خلف وعده دولت مبنی بر ورود خارجی‌ها در سال جاری، ظاهرا قرار است این طلسم با توزیع حواله واردات به بازیکنان تیم ملی فوتبال شکسته شود. آنچه مشخص است در شرایط کنونی، خودرو به عرصه توزیع رانت تبدیل شده و دولت برای تشویق و پاداش دست به رانت‌پاشی آن هم از نوع خودرویی زده است.

راز موفقیت 1000 استارت‌آپ

فصل تجارت - موسسه پژوهشی و تحقیقاتی معتبر مکنزی به بررسی مسیر موفقیت استارت‌آپ‌های قاره سبز پرداخته است تا دلایل موفقیت آنها شناسایی شود. این استارت‌آپ‌ها بعد از سال 2000 تاسیس شده‌اند و در 33 کشور اروپایی پراکنده‌اند. بیش از نیمی از آنها در حوزه‌های زیست‌فناوری، مراقبت‌های بهداشتی، خدمات نرم‌افزاری ابری و فین‌تک فعالیت می‌کنند.

انقلاب کشاورزی با مدل هلند

فصل تجارت - بزرگ‏‌ترین صادرکننده تکنولوژی «کشاورزی سازگار با خشکسالی» به موفق‏‌ترین کشورجهان در «تولید غذا بدون تخریب محیط‏‌زیست» تبدیل شده است. هلند بعد از دو دهه تحقیق برای «انقلاب در کشاورزی»، به سطحی از نوآوری دست یافته که میزان مصرف آب برای تولید برخی محصولات تا 96 درصد کاهش یافته است. «زراعت عمودی» و «گلخانه‏‌ شیشه‏‌ای» از جمله ابداعات هلند است.

آخرین راهکار بایدن در برابر ایران

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد -سعیده سادات فهری : رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از آخرین راهکار دولت جو بایدن در قبال مساله ایران یعنی گزینه نظامی پرده برداشت و گفت اگر گزینه‌های دیپلماسی جواب ندهد به این گزینه متوسل می‌شویم. البته وی گفت هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. همچنین به گفته مالی اگر منافع غیراشاعه‌ای توافق، توجیهی برای رفع تحریم‌ها نباشد آنها به تدریج از برجام عبور خواهند کرد.

نقدی بر هدایت اعتبار

فصل تجارت - امیرمحمد گلوانی* یکی از ویژگی‌‌‌های دهه اخیر اقتصاد ایران، تشدید رشد کل‌‌‌های پولی بوده است، به نحوی که در طول دهه 60 نقدینگی 5/ 5برابر شد، در دهه‌های 70 و 80 بیش از 11برابر و در نهایت در دهه 90 بیش از 13برابر رشد داشت. تشدید رشد نقدینگی و تورم تجمعی بی‌‌‌سابقه در چهارسال اخیر در حین رشد اقتصادی خالص صفر برای دهه اخیر، حساسیت پیرامون نقدینگی و خلق پول را بیشتر کرده است. در تبیین مساله ارتباط بین نقدینگی با تورم و تولید همواره اختلافاتی در محافل آکادمیک بوده که بخشی از این مساله در میزان خنثای پول و دوگانگی بین بخش پولی و حقیقی اقتصاد (Classical dichotomy) ریشه داشته و در نتیجه آن مباحثی مطرح شده است که با عرضه پول می‌‌‌توان بخشی حقیقی را حتی در کوتاه‌مدت متاثر ساخت. این اختلافات در جامعه ایرانی از دایره بحث‌‌‌های مکتبی و نظری بین اقتصاددانان فراتر رفته و در راستای همین موضوع، شاهد بودیم که در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 نیز کلیدواژه‌‌‌هایی همچون «هدایت نقدینگی به سمت تولید» از طرف بسیاری از کاندیداها مطرح شد.

اخبار خواندنی

پریدن فنر تورم در سال 1402

فراموشی درآمدهای پایدار

بورس ارز نده است

فولاد مبارکه؛ بزرگترین حامی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور

تعریف 138 پروژه دانش‌بنیان و مصرف بهینه انرژی در معاونت بهره‌برداری فولاد مبارکه

نقش شورا در حاشیه

میراث استثمار در دل استعمار

حذف خودروی پاک از واردات

جنگ جهانی برسر سوبسید

سبک‌خرید جدید مردم جهان

خزان تورم در بازار اجاره

قتل‌های ناموسی؛ خلأ قانون و فرهنگ

پوپولیسم و کوپنیسم

تاثیر فیلترینگ روی بازار سرمایه

چین و اقتصاد ایران

دولت مخالف قیمت‌گذاری دستوری

نقاط قوت برنامه هفتم

گفت و گوی انتقادی در بهارستان

مالیات و فعالان اقتصادی

مالیات و فعالان اقتصادی

«مپنا» را دریابید

اسب‌های مرده و تغییر وزرا

مسیر هموار خودرو در بورس کالا

فقر ریشه تمامی آسیب‌های اجتماعی است

اهمیت تجارت با آفریقا

رانت‌پاشی از باک خودرو

راز موفقیت 1000 استارت‌آپ

انقلاب کشاورزی با مدل هلند

آخرین راهکار بایدن در برابر ایران

نقدی بر هدایت اعتبار

زمانه خود را بشناس

هنر بخشیدن خود

دفاع بانک مرکزی از دولت

پیدا کنید تخم مرغ فروش را!

لیدر اصلاحات در جبهه اصولگرایان

معضلات راه‌اندازی بورس جدید

به جای تکذیب اقدام کنید

اقتصاد و اصلاحات ساختاری

کمربندها را ببندید فقر بیشتر می‌شود

افزایش سرعت تولید خودرو

تراژدی پشت تحصیل ماندگان

پاشنه آشیل چکمه اروپا

سرنوشت شرکت‌ها با «مدیران بومرنگی»

وزن‌کشی دیپلماتیک

حمایت واقعی از اقتصاد

بازار صعودی است یا نزولی؟

کمک به کنترل بازار

احیای تولید با تنفس مصنوعی

اسقاط خودرو در اولویت چندم؟

اقتصادهای قربانی تغییرات اقلیمی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.