یادداشت

سفر بی‌ترافیک منتظر طرح مجلس

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : ازدحام کم‌سابقه مسافر در جاده‌های شمال از پنج‌شنبه گذشته تا ساعات پایانی دیروز باعث شد عملا 2روز از پکیج تعطیلاتی که مسافران برای خود طراحی کرده بودند، در ترافیک، سوخت شود. این وقت‌کشی، تاوان مکرر «تقویم نامناسب تعطیلات» است که قرار شده با طرح مجلس برای تصویب «آخرهفته 2روزه»، یک‌بار برای همیشه خاتمه یابد. کلیات این طرح در کمیسیون اجتماعی تصویب شد.

عیار دلاری شاخص بورس

فصل تجارت - دنیای‌‌‌‌‌‌اقتصاد- محمد‌‌‌‌‌‌فاضل نوربخش : بررسی وضعیت شاخص کل بازار سهام نشان می‌دهد با وجود اینکه نماگر اصلی بورس از روزهای پایانی سال1401 روند صعودی پیش گرفته و قله تاریخی خود را در سال جاری شکسته اما، ارزش دلاری شاخص، نمایان‌گر عقب‌ماندگی 54درصدی از قله 99 بوده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در مقایسه با سال99 نقدینگی لازم برای تسریع حرکت شارپی شاخص وجود ندارد.

ایستادگی روی اولویت‌ها

فصل تجارت - تعقیب اولویت‌های راهبردی یک سیستم پیچیده، در مقیاس یک‌کشور و نظامات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی آن، به ارتباط موثر و گفت‌وگوی مولد میان مجموعه کنشگران سیستم در حداقل چهار سطح اساسی شامل 1- شناخت وضعیت موجود، 2- محاسبه صحیح ظرفیت‌ها، 3- گزارش قابل اتکا از مسیر حرکت و دستاوردها و در نهایت 4- بررسی شکست‌ها و آسیب‌ها و ناکامی‌ها احتیاج دارد.

سفر سلطان به روایت معاون رئیسی

فصل تجارت - سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» از سفر سلطان عمان به ایران رمزگشایی کرد. به گفته وی، ایجاد روابط میان ایران و مصر یکی از بحث‌های مطرح‌شده در دیدار با سلطان عمان بود که مقام معظم رهبری از آن استقبال کردند. معاون رئیسی ادامه داد: عمان همکاری و گاهی میانجی‌گری‌هایی برای ایران انجام داده که نتایج خوبی به همراه داشته است.

ریشه رکود سپرده‌گذاری

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : رشد مانده سپرده‌های بانک‌های بورسی کمتر از یک‌درصد شده و نیمی از بانک‌های مورد بررسی شاهد کاهش مانده سپرده‌ها بوده‌اند. این موضوع می‌تواند نشانگر خروج سپرده‌های بلندمدت از بانک‌ها به سمت بازارهای موازی، باتوجه به تورم باشد. بدون شک متهم ردیف اول استقبال سرد مردم از سپرده‌های بانکی را می‌توان اختلاف قابل توجه انتظارات تورمی با نرخ سود سپرده بانکی دانست.

چرا نمی‌توانیم بر اولویت‌ها بایستیم؟

فصل تجارت - حسین سلاح‌ورزی طی یک الی دو دهه گذشته اقتصاد ایران به‌عنوان نقطه کانونی اقتدار ملی و انسجام اجتماعی کشور، مورد توجه عموم سیاستگذاران ارشد کشور بوده و به‌طور ویژه مقام معظم رهبری با هوشیاری استراتژیک ویژه، همواره بر راهبردهای ضروری برای تحقق رشد پایدار و شکوفایی ظرفیت‌ها در این حوزه تاکید و تمرکز داشته‌اند. کافی است مروری گذرا بر سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری طی این دو دهه حول موضوعاتی همچون اجرای اصل44 قانون اساسی، بهبود مستمر فضای کسب‌وکار و حمایت از تولید، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان و... داشته باشیم تا ببینیم ایران از حیث جهت‌گیری‌های راهبردی مترقی در سیاست‌های کلی کشور برای حمایت از تولید و رشد اقتصادی پایدار از موقعیت ممتازی برخوردار بوده و هست. سوال اینجاست که با وجود عزم سیاسی راسخ در سطوح عالی حاکمیتی و جهت‌گیری‌های مترقی در عرصه سیاستگذاری برای تحقق رشد پایدار مبتنی بر بهره‌وری، چرا میانگین رشد اقتصادی کشور برای بیش از یک‌دهه نزدیک به صفر بوده و متناسب با آن قدرت خرید و رفاه خانوار ایرانی طی این دوره با سقوطی دردناک مواجه شده است؟!

میزبانی اعراب از دلارهای جهانی

فصل تجارت - اهالی خلیج‌فارس، از جمله عربستان و قطر در جذب سرمایه‌ مستقیم خارجی موفق عمل کرده‌اند. سرمایه‌گذاری خارجی در عربستان در سال2022 به 144میلیارد دلار رسیده است. اکنون 37درصد از پروژه‌های صنعتی و 930کارخانه عربستان با سرمایه خارجی اداره می‌شوند. قطر نیز با 25برابر کردن جذب سرمایه‌گذاری خارجی خود، اکنون میزبان 30میلیارد دلار سرمایه از کشورهای دیگر است.

کارآمدسازی صندوق ثروت ایران

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد-طیبه نوری : مدیر عامل موسسه جهانی صندوق‌های ثروت ملی، نسخه بهینه‌سازی صندوق ثروت ایران را منتشر کرد. دیه گو لوپز معتقد است حرکت ایران از سمت صندوق تثبیت به صندوق توسعه‌محور و تلاش برای جذب سرمایه‌گذار خارجی از یکسو و متنوع کردن سبد سرمایه‌گذاری در این صندوق از سوی دیگر، می‌تواند علاوه بر بهینه‌سازی، جایگاه صندوق توسعه ملی ایران را در بین 10صندوق برتر دنیا قرار دهد.

اهمیت حمایت از قدرت خرید مردم

فصل تجارت - یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در شرایط فعلی تصمیم‌گیران باید برای آن برنامه دقیق داشته باشند، حمایت از مردم در برابر مشکلات اقتصادی است.

دریای گسترش دخالت‌های اقتصادی

فصل تجارت - یکی از تفاوت‌های موضوعات مرتبط با علوم اجتماعی با سایر دانش‌ها این است که این موضوعات به‌دلیل سروکار داشتن با زندگی فردی و اجتماعی روزمره شهروندان، به‌طور معمول، محل بحث و جدل عمومی قرار می‌گیرند. اظهارنظر آزادانه شهروندان در مورد حوزه‌های مرتبط با علوم اجتماعی، به‌طور عام و دانش اقتصاد، به‌طور خاص، یک‌حق عمومی است و بیش از آن، می‌تواند از پویایی فکری جامعه حکایت داشته باشد؛

تحریم و خسارت‌های نفتی ایران

فصل تجارت - میزان درآمدهای نفتی ایران در زمان تحریم‌ها چقدر است و تحریم‌ها با درآمدهای نفتی ایران چه کرده است؟ روز گذشته ناصر همتی توییتی را منتشر کرد و در آن اعلام کرد ایران در ماه آوریل تنها 14درصد عراق توانسته سهم از درآمدهای نفتی‌اش داشته باشد.

رفتار هیجانی در بورس

فصل تجارت - گروه گزارش : بسیار پیش‌آمده است که بشنوید، رفتار هیجانی سهامداران در بورس باعث فلان موارد شد!؟ ولی آیا می‌دانید رفتار هیجانی در بورس چیست و چه تاثیری می‌تواند درروند قیمتی سهام مختلف داشته باشد؟ رفتار هیجانی در بورس همه آن دسته از اقداماتی است که بدون فکر، منطق و به‌دوراز هرگونه تحلیلی و درنتیجه هیجانات بازار و احساسات فرد یک سرمایه‌گذار انجام می‌دهد که مطمئناً می‌تواند ضرر و زیان بسیاری برای فرد و همین‌طور بازار بورس به همراه داشته باشد و همین عدم آگاهی کافی و غلبه هیجانات بر منطق سرمایه‌گذاری، موجب شده است که افراد زیادی از این موضوع سوءاستفاده کرده و سهم‌های بی‌ارزش را باقیمت بالا به ما بفروشند و سهم‌های باارزش ما را در کف قیمت خریداری کنند! پس بررسی و آگاهی از رفتار هیجانی در بورس می‌تواند ما را ازاین‌گونه رفتارهای غیرحرفه‌ای در بورس دور کند، لذا این مطلب با شما کمک می‌کند تا همه‌چیز درباره کنترل رفتار هیجانی در بازار بورس را یاد بگیرید، پس با کد بورسی همراه شوید تا به زبان ساده‌این مهارت را کسب کنید.

موتور تقاضا در سامانه خودرو

فصل تجارت - مهلت ثبت‌نام در دور دوم فروش یکپارچه خودرو روز گذشته به نیمه خود رسید. این در شرایطی است که پیش‌ثبت‌نام در این مدت میلیونی شد. در مرحله دوم، خبری از محصولات ایران‌خودرو نیست. حال آنکه خودروهای بخش خصوصی حضور پررنگی دارند. «دنیای‌اقتصاد» تورم انتظاری، کاهش دستوری قیمت مونتاژی‌ها و ابهام در زمان برگزاری فروش سوم را سه محرک تقاضا می‌داند.

تغییر ریل انتظارات در بورس؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- پروانه کُبره : فاصله‌گرفتن از سطح روانی 3/ 2میلیون واحدی شاخص کل بورس در روز گذشته، در شرایطی که معمولا اهالی بازار سهام نسبت به انتشار عملکرد مثبت شرکت‌ها امیدوار بودند، نشان می‏دهد شرایط برای صعود پایدار شاخص، حداقل در کوتاه‌مدت فراهم نیست. عواملی نظیر تغییر انتظارات در بازارها و عقبگرد شاخص ارزی به واسطه سیگنال‌های مثبت سیاسی، وضعیت شاخص سهام را تغییر داده است.

خاستگاه نئولیبرالیسم کجاست؟

فصل تجارت - سال1938 میلادی، بیست‌وشش اقتصاددان در پاریس گردهم آمدند تا درباره آینده سرمایه‌داری و دموکراسی بحث کنند. جریانی که در تلاش بود تا با بازمفصل‌بندی لیبرالیسم، آموزه‌های جدیدی درخصوص مسائل اقتصادی مطرح کند. این مجموعه آموزه‌ها، بعدها «نئولیبرالیسم» یاد شد. نظام آموزه‌ای که همگان آن را با کشور شیلی می‌شناسند.

درد ماندگار

فصل تجارت - گفته می‌شود مالیات در سال‌جاری حدود 800هزارمیلیاردتومان و فروش نفت حدود 400هزارمیلیاردتومان درآمد خواهد داشت. بنابراین منابع عمومی 2هزار هزارمیلیاردی از کجا تامین می‌شود؟ از محل صندوق ذخیره ارزی یا فروش اسناد. این کسری بودجه را همچنان که سال گذشته داشتیم، در سال‌جاری هم خواهیم داشت و سال‌های آینده هم به همین صورت است

بودجه 1402 زیر ذره‌بین

فصل تجارت - بودجه، برنامه مالی یک‌ساله دولت و شامل واژه‌‌‌ها و ارقامی است که هزینه‌‌‌های رسیدن به اهداف معین را مشخص می‌کند. اهداف مهم بودجه عبارتند از: ارتقای کارآیی اقتصادی، ‌‌‌بهبود توزیع درآمد و ثبات‌بخشی به اقتصاد کلان.

تنها راه مهار تورم

فصل تجارت - کسری بودجه دولت درنهایت به تورم و افزایش نرخ ارز منجر خواهد شد؛ اما بحثی که وجود دارد هزینه‌‌‌هایی است که دولت ایجاد می‌کند و در جیب مردم سرشکن خواهد شد. این رویه، ‌‌‌روند طبیعی اقتصاد است و از آن گریزی نداریم. دولت‌‌‌ها نیز ممکن است بتوانند با برخی دخالت‌‌‌ها این روند را تحت‌تاثیر قرار دهند؛ اما نمی‌‌‌توانند از آن فرار کنند و تنها می‌‌‌توانند آن را به تاخیر بیندازند

شاخص راهنما در بورس تهران

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- محمد‌فاضل نوربخش : بررسی شاخص کل و شاخص هموزن نشان می‌دهد در بازه بلندمدت، شاخص هموزن نماگر بهتری برای بازار سهام به شمار می‌آید. به عبارت دیگر، ازآنجاکه از میان 664نماد بورسی و فرابورسی تنها سه نماد «فارس»، «فولاد» و «فملی» با انحصار 16درصد ارزش کل بازار می‏توانند به راحتی روند شاخص کل را تغییر دهند. بنابراین شاخص هموزن معیار بهتری برای نمایش وضعیت بازار است.

منبع تغذیه تورم 1402

فصل تجارت - دنیای اقتصاد - صبا نوبری : کسری بودجه در اقتصاد ایران به‌دلیل رویکرد دولت در تامین آن از محل منابع بانک مرکزی و اثرگذاری بر تورم به یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های سیاستگذار بدل شده است. برآوردها نشان می‌دهد نسبت کسری بودجه1402 به منابع عمومی حدود 25 تا 35درصد خواهد بود. «دنیای‌اقتصاد» آثار و نتایج پولی این موضوع را در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرده است.

سنگ محک متفاوت ورود سرمایه به بورس

فصل تجارت - در سال جاری عقب‌ماندگی بازار سرمایه از سایر بازارهای موازی بسیار بیشتر از گذشته است و تا رسیدن بازار سرمایه به بازارهای موازی جای رشد زیادی وجود دارد. این امر نشان می‌دهد که هنوز پتانسیل برای رشد وجود دارد و مساله تورم در کشور هنوز در قیمت سهم‌ها به‌طور کامل منعکس نشده است.

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.