اقتصادی

خطای برآورد در اندازه قدرت

فصل تجارت - یکی از ترسناک‌ترین خطاها برای هر آدم، سازمان یا کشور که پیامدهای دهشتناکی دارد، خطا در اندازه‌گیری قدرت و نیز خطا در اندازه‌گیری قدرت دیگر آدم‌ها‌، سازمان‌ها و کشورها است. این خطای راهبردی در صورتی که برای یک دوره بلندمدت چراغ راهنمای عمل شود بدون چون و چرا به فرسایش و ریزش ناگهانی خطا‌کننده منجر خواهد شد.

گالیله اقتصاد ایران

فصل تجارت - شهرت علمی گالیلئو گالیله به دفاع او از نظریه کوپرنیک مربوط می‌‌شود. کوپرنیک مدتی پیش از گالیله گفته بود که خورشید به گرد زمین نمی‌‌چرخد. رد فرضیه زمین مرکزی کلیسا که صدها سال بود همچون کلامی آسمانی تلقی می‌‌شد، منجر به محکومیت وی در دادگاه تفتیش عقاید شد و اگر به ‌‌موقع توبه نکرده بود، زنده‌‌زنده در آتش سوزانده می‌شد.

دولت و سیاست‌های تجاری

فصل تجارت - با توجه به شرایط تحریمی که اقتصاد ایران با آن روبه‌رواست، چه دولت قبل و چه دولت فعلی تلاش کردند

پرسش‏‏‌های بزرگ فراموش‏‏‌شده

فصل تجارت - حدود سه‌هفته از اعلام بانک‌مرکزی در خصوص مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی در صورت داشتن 100تراکنش و 35میلیون تومان واریز در ماه می‌گذرد. در ابتدای امر، به دلیل وجود ابهام فراوان و اطلاع‌رسانی ضعیف، شاهد برداشت‌های متعدد از این موضوع و ابهام فعالان کسب‌وکار و اشخاص حقیقی در نحوه تشخیص حساب‌ها بودیم که بعد از چند روز، بانک‌مرکزی نسبت به رفع ابهام از مصوبه اشاره‌شده و ارائه توضیحات کافی اقدام کرد.

مهسا امینی اقتصاد و مالکیت خصوصی

فصل تجارت - طی مطالب، یادداشت‌ها، مصاحبه‌ها و گزارش‌های مختلفی که داشته‌ام، همواره بر چند گزاره کلیدی تاکید می‌کنم؛

دولت و سیاست‌های تجاری

فصل تجارت - با توجه به شرایط تحریمی که اقتصاد ایران با آن روبه‌رواست، چه دولت قبل و چه دولت فعلی تلاش کردند

تضمین سرمایه در بورس

فصل تجارت - تاکنون در بازار سرمایه هیچ ابزاری نداشته‌ایم که اصل سرمایه را تضمین کند. واقعیت آن است

چک لیست اقتصاد شکننده

فصل تجارت - احسان‌آذری‌نیا : دنیای اقتصاد: بحثی در حوزه اقتصاد توسعه با عنوان شکنندگی (Fragility) شکل گرفته است که از زاویه تازه‌ای به تحلیل شکست اقتصادی کشورها می‌پردازد و تاکید دارد آدرس اقتصادهای شکستنی را باید با نشانه‌هایی همچون تورم‌های بالا و بلندمدت، رشد‌های اقتصادی ضعیف در دوره زمانی طولانی، سطح فراگیر فقر، وجود شکاف‌های اجتماعی-سیاسی متعدد و چالش‌ جنگ داخلی و تنش‌های نظامی شناخت. نکته جالب درباره اقتصادهای شکستنی، تعداد آنهاست که طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول به 60کشور می‌رسند و از این میان، 51کشور بدون تنش نظامی به ورطه شکنندگی افتاده‌اند.

مثلث رشد نرخ دلار

فصل تجارت - نرخ دلار غیر رسمی در معاملات روز ابتدایی هفته 900تومان افزایش یافت و به سطح 33هزار تومان نزدیک شد. کارشناسان معتقدند که سه عامل «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین»، «ناآرامی‌های اجتماعی» و « افزایش شاخص‌های پولی و تورم در ماه‌های اخیر» را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ ارز در روز ابتدایی هفته دانست.

پایان وضعیت اضطراری صنایع جهان؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد - گروه اقتصاد بین‌الملل : آخرین نسخه از شاخص تولیدات صنعتی جهان از پایان وضعیت اضطراری صنایع خبر می‌دهد. طبق گزارش یونیدو، صنایع بعد از فرازوفرودهای ناشی از رخداد غیرمترقبه کرونا، به سمت ثبات در حرکتند. گزارش یونیدو نشان می‌دهد وضعیت تولید در اقتصادهای نوظهور بهتر است ضمن اینکه صنعت خودرو بعد از یک دوره رکود، در فصل دوم2022 سطحی از رشد مثبت را تجربه کرد.

کارنامه نیمساله سیاستگذار خودرو

فصل تجارت - کارنامه شش‌ماه نخست دولت در حوزه خودرو هرچند نشان از اقدامات مهمی مانند حذف خودروهای ناقص و عرضه برخی خودروها در بورس‌کالا دارد، اما بیشتر پروژه‌های تعریف‌شده در این زمینه، به سرانجام نرسیده است و باید منتظر ماند و دید در نیمه دوم سال چه سرنوشتی پیدا می‌کنند. اصلاح وضعیت خودرو جدا از اینکه لغو تحریم‌های بین‌المللی را می‌طلبد، به جسارت نیاز دارد.

از گرانی سبزیجات تا یارانه سوخت

فصل تجارت - گرانی در هند بیشترین فشار را روی طبقه فقیر آورده اما صاحبان کسب و کار را نیز به دردسر انداخته است. این گزارش به بررسی ابعاد مختلف قضیه می‌پردازد.

پیش‌نیازهای سرمایه‌گذاری

فصل تجارت - یکی از موضوعاتی که امروز دیگر کمتر کسی نسبت به آن تردید دارد، بحث تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران است.

راهبردهای مناسب برای موفقیت در بازار بورس

فصل تجارت - استراتژی مناسب برای کسب موفقیت در بازار بورس یکی از اصلی‌ترین سوالاتی است که ذهن فعالان بازار سرمایه را به خود مشغول می‌کند.

رونقی در بورس نیست

فصل تجارت - بیش از دوسال از ریزش بورس می‌گذرد و در این مدت هر مسوولی و کارشناسی چندین وعده برای ترمیم این بازار داده است اما به قول قدیمی‌ها وعده سرخرمن بود دیگر.

چرا کودکان در خیابان رها می‌شوند

فصل تجارت - رها کردن کودک در خیابان دارای دو بُعد حقوقی و جامعه‌شناسی است که در هر مورد باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

دو دیدگاه درباره انقلاب صنعتی

فصل تجارت - دو دیدگاه از انقلاب صنعتی بریتانیا در ادبیات اقتصادی امروزی وجود دارد. توصیف سنتی‌تر توسط دیدگاه‌های اشتون و لندز نشان داده می‌شود. بر این مبنا آنها انقلاب صنعتی را تغییری گسترده در اقتصاد و جامعه بریتانیا می‌دانند. این دیدگاه در یک عبارت به‌یادماندنی از اشتون به‌وضوح مشخص شده است: «موجی از ابزارها سراسر انگلستان را فراگرفت.» این دیدگاه گسترده از انقلاب صنعتی اخیرا توسط کرافتز و هارلی به چالش کشیده شده است. این مکتب فکری جدید انقلاب صنعتی را پدیده‌‌‌‌‌‌‌ای بسیار محدودتر می‌‌‌‌‌‌‌بیند که نتیجه تغییرات فنی در چند صنعت است. آنها می‌گویند، بدیهی است که صنایع جدید و پیشرو انقلاب صنعتی تنها صنایع پنبه و آهن بودند. بقیه در عقب‌ماندگی‌های پیشامدرن غرق شده بودند. ممکن است به‌نظر برسد که انتخاب بین این دو دیدگاه سلیقه‌ای است، زیرا در واقع، سست‌بودن این مفهوم، عده‌‌‌‌‌‌‌ای را تشویق کرده است که دیدگاه‌‌‌‌‌‌‌های کرافتز و هارلی را به افراط درآورند. روندو کامرون استدلال می‌کند که تغییری که این نویسندگان به آن اشاره کردند نسبت به کل اقتصاد آنقدر کوچک بود که دیگر شایسته عنوان انقلاب صنعتی نیست.

103هزار کیلومتر اوکراین به نام روسیه

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه روز جمعه اعلام کرد که حدود 103هزار و 600کیلومتر مربع از شرق و جنوب اوکراین به‌عنوان بخشی از روسیه به آن الحاق خواهد شد. پوتین در متن این احکام تصریح کرد: «دستور به رسمیت شناختن حاکمیت و استقلال مناطق زاپوریژیا و خرسون در جنوب اوکراین به‌عنوان (بخشی از) کشور را صادر می‌کنم.»

جولان تورم در کدام استان‌ها؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : آمارهای رسمی بیانگر آن است که در شهریورماه سال جاری استان لرستان با تورم 3/ 3درصدی دارای بیشترین تورم ماهانه در میان استان‌های کشور بوده است. استان‌های سیستان و بلوچستان با 2/ 3درصد و قم با 3درصد از نظر تورم ماهانه بالا در رتبه‌های دوم و سوم قرار داشتند. مطابق گزارش مرکز آمار ایران، در شهریور ماه تورم ماهانه کل، رقم 2/ 2درصدی را ثبت کرده است.

قاره آفریقا به سمت 6 ابر رویداد

فصل تجارت - مترجم: مریم رضایی منبع: BCG اقتصاد آفریقا طی سه دهه آینده با 6 ابررویداد جمعیتی، تکنولوژی، کارآفرینی، شهری، بین‌کشوری و همچنین اقلیمی، متحول می‌شود. گروه مشاوره مدیریت «بوستون»، چشم‌انداز «آفریقا تا 2050» را روشن و در مسیر توسعه چشمگیر ترسیم کرده است. آینده این قاره را جمعیت انفجاری جوانان و فرهنگ کارآفرینی همسو با برابری جنسیتی می‌سازد. آفریقا می‌تواند آزمایشگاه نوآوری‌ها شود.

شکل یا محتوا؛ مساله این است!

فصل تجارت - حسین سلاح‌ورزی* تصمیم پیشین در مورد نحوه برچسب‌‌‌زنی یک حساب بانکی به‌عنوان «حساب تجاری» و طبیعتا مشمول رسیدگی مالیاتی، موجب بروز نگرانی‌هایی در گروه‌‌‌های مختلف مردم و به تبع آن، بحث‌های گوناگونی در سطح افکار عمومی و محافل کارشناسی شد؛ اما آنچه در این میان کمتر به آن پرداخته شده، مساله غلبه رویکرد شکلی و تکنیکی به مقوله مالیات‌‌‌ستانی، بر رویکرد مفهومی و مبنایی است. مالیات‌‌‌ستانی سالم، پایدارترین مسیر برای تامین مالی فعالیت‌های دولت در زمینه تولید و عرضه کالاها و خدمات عمومی است و احتمالا نمی‌‌‌توان شهروندی مسوولیت‌‌‌پذیر و دارای حسن‌‌‌نیت نسبت به جامعه را یافت که با اصل مالیات‌‌‌ستانی شفاف و منصفانه مشکل داشته باشد.

درس‌گرفتن از تجربیات سیاستی

فصل تجارت - دکتر احمد عزیزی* در خبرها بود که تعیین سقف و کف تراکنش برای تفکیک حساب‌های بانکی منتفی شده است. در این نوشته، به لزوم درس‌گرفتن از تجربیات سیاستی و اجتناب از تصمیمات و خسارات آن برای کسب‌وکارها اشاره می‌شود.

مساله مهم‌تر از انتزاع «مسکن» از «راه»

فصل تجارت - 1-طرح تفکیک «مسکن» از «راه» اوایل شهریور ماه سال جاری به هیات‌رییسه مجلس تقدیم شد و انتظار می‌رود از هفته آینده مجلس به این مساله ورود کند. در این میان،

جلب اعتماد؛ دستوری نمی‌شود

فصل تجارت - اعتماد ریشه در انتظاراتی دارد که مردم نسبت به حاکمیت دارند اگر به انتظاراتی که از مسوولان در ذهن شهروندان شکل گرفته پاسخ شایسته و متقاعد‌کننده‌ای داده نشود

تاثیر بازار از اخبار

فصل تجارت - با توجه به اینکه بازار سرمایه به‌طور کلی کامودیتی‌‌‌‌‌‌محور است، هرگونه کاهش رشد اقتصادی در چین موجب کاهش مصرف کامودیتی‌‌‌‌‌‌ها می‌شود و بالطبع با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود.

دلار در تعقیب پوند

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : پس از عبور شاخص جهانی دلار آمریکا از یورو، حالا این ارز به دنبال سبقت از پوند انگلیس است تا نرخ برابری را به بیشتر از یک برساند. در روزهای اخیر، افزایش نرخ بهره آمریکا و تضعیف چشم‌انداز اقتصاد انگلیس، احتمال به وقوع پیوستن این رویداد تاریخی را تقویت کرده و ارزش پوند مقابل دلار را به کمترین میزان 4دهه اخیر رسانده است.

نمره منفی تجارت نیمساله

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : شکاف تجارت خارجی کشور منفی‌تر شد. آمار صادرات و واردات کشور در پایان نیمه اول سال1401 نشان می‌دهد تجارت خارجی ایران در نیمسال از مرز 50میلیارد دلار گذشت. اما همزمان با افزایش صادرات و واردات در نیمه نخست1401، تراز تجاری کشور منفی‌تر شد و به یک‌میلیارد و 780میلیون دلار رسید. روندی که از تیرماه 1401 شروع شد و در شهریور1401 به اوج رسید.

رنج قطعی اینترنت

فصل تجارت - نیما نامداری ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت بین‌‌المللی را می‌توان از دو منظر به قضاوت نشست. این موضوع را هم می‌‌توان از زاویه حقوق شهروندی نگریست و هم از منظر هزینه و فایده. اگرچه تمرکز این نوشته بر منظر دوم است، اما منظر اول را هم نباید نادیده گرفت.

روایتی دیگر از «خیابان»

فصل تجارت - همزمان با گذشت دوهفته از ناآرامی‌ها پس از درگذشت مهسا امینی، برخی از تحلیل‌ها از چرایی حوادث اخیر از جوان بودن معترضان و همچنین عدم وابستگی آنها به گروه‌ها حکایت دارد. براساس این بررسی‌ها، جمعیت شرکت‌کننده در اعتراضات اخیر عمدتا زیر 18سال هستند. ازسوی دیگر بسیاری از جامعه‌شناسان نیز معتقد به جوان بودن معترضان و لزوم توجه به خواسته‌های آنها هستند.

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.