گزارش

خاورمیانه یک‌پارچه؟

فصل تجارت - از مراکش تا ایران، تقریبا تمام کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به فکر گسترش، نوسازی و ایجاد خطوط آهن جدید هستند. البته تمام این کشورها دائما خطوط آهن را راهی برای پیوند با یکدیگر می‌نامند، اما در عمل این خطوط هم نتوانسته‌اند پیوندی در خاورمیانه ایجاد کنند.

جنگ غلات

فصل تجارت - گندم به‌عنوان مهم‌ترین غله تولیدی در دنیا با افت تولید چندانی در سال‌جاری مواجه نخواهد شد. فائو انتظار دارد تولید جهانی گندم امسال تنها 1/ 0درصد نسبت به سال‌قبل کاهش یابد و به 777‌میلیون‌تن برسد. در سال‌2021 بالغ بر 778‌میلیون‌تن گندم در دنیا تولید شده بود.

روند ادامه دار ریزش بورس

فصل تجارت - دو روز پیش وزارت خزانه داری امریکا 10 شرکت و یک نفتکش ایرانی را تحریم کرد و از طرفی بخشی از مقامات آمریکایی هم از به بن بست رسیدن مذاکرات برجام گفته بودند.

افزایش قیمت سکه و دلار

فصل تجارت - آزادسازی منابع ارزی ایران درحالی در رسانه هایی مثل فارس، تسنیم، ایرنا و مهر منتشر شده که اخبار دیگر، از بن بست مذاکرات برای احیای برجام حکایت دارد.

سرنوشت ناتو در آناتولی

فصل تجارت - ترکیه چرا به رغم دوری از کشورهای غربی به پیمان ناتو پیوست و امروز چه نقشی در آن دارد؟ بخوانید تا ببینید چرا آنکارا بازیگر مهمی در مهلکه اوکراین به شمار می‌آید.

دخالت‌گری ارزی

فصل تجارت - سومین بار بود که در سه دولت گذشته اجازه دادند که در بازار متشکل ارزی که نزدیک به بازار آزاد است، صادرکننده‌ها ارزهای خود را بفروشند و بازار به تعادل برسد.

از تورم منفی گیلان تا اوج تورم لرستان

فصل تجارت - در شهریورماه سال جاری تورم نقطه به نقطه کل کشور 7/ 49درصد بوده است. بررسی این تورم به تفکیک استان‌های کشور بیانگر آن است که استان آذربایجان غربی با 7/ 59درصد دارای بیشترین تورم نقطه به نقطه در این ماه بوده است.

واحدهای مسکونی زیر 80 متر روی بورس

فصل تجارت - متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران در ابتدای سال 1397 حدود 5 میلیون تومان بود. این شاخص با 754 درصد رشد، در مرداد سال جاری به 42 میلیون و 700 هزار تومان بالغ شده است.

سرمایه گذاران دلسرد از سرمایه گذاری

فصل تجارت - تکرار تعداد دفعات نامناسب ارزیابی شدن مولفه «عمل مسوولان ملی به وعده‌های داده شده» (جزء دو رتبه اول نامناسب‌ترین مولفه ها) نشان‌دهنده حساسیت و توجه بسیار بالای فعالان کسب و کار مشارکت‌کننده در این سلسله مطالعات نسبت به صحبت‌ها، قول‌ها و وعده‌های مسوولان کشور و اثرگذاری بسیار بالای صحبت‌های آنها در فضای کلی امنیت سرمایه‌گذاری است.

اقتصاد سایه، دشمن کیفیت زندگی؟

فصل تجارت - اقتصاد سایه به کاهش نرخ سرمایه گذاری، کاهش پذیرش فناوری های جدید و هم چنین کاهش درآمدهای مالیاتی می انجامد اما از جانب دیگر، با کاهش نرخ بیکاری، افزایش امید به زندگی، فراهم کردن زمینه برای خلاقیت و نوآوری و بالا بردن روحیه کارآفرینی اثری مثبت بر کیفیت زندگی دارد.

جنگی که عدم تعهد را به دنیا برگرداند

فصل تجارت - جنگ اوکراین نشان داد که وقتی نظام بین‌المللی موقعیت و اعتبار خودش را از دست داده باشد، هر اتفاقی ممکن است بیفتد. آیا روی‌آوردن کشورهای بیشتری به سیاست عدم تعهد یکی از نتایج این جنگ است؟ پاسخ به این پرسش را از دل این تحلیل پیدا کنید.

آیا لغو ممنوعیت واردات خودرو به کما رفته است؟

فصل تجارت - وزارت صمت همچنین در آخرین موضع‌گیری خود اعلام کرده پروسه واردات خودرو در جریان است و امکان دارد در اواخر پاییز نخستین محموله خودروهای خارجی وارد کشور شود.

سنگاپور، بندر پررونق دیروز و امروز

فصل تجارت - سنگاپور یکی از پررفت‌وآمدترین بنادر از لحاظ تُناژ محموله‌های دریایی است و در زمینه حمل و نقل کانتینری و نیز حمل و نقل نفت خام نقش مهمی را در جهان ایفا می‌کند.

تجارت ایران با چین در سال 2022 میلادی رشد کرده است

فصل تجارت - تجارت ایران و چین از مرز 11 میلیارد در 8 ماه گذشته از سال جاری میلادی عبور کرده است. این درحالی است که چین پس از سال 97 به طور نسبی با سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران همراهی کرده است.

صنعت کمیت‌ها

فصل تجارت - بر اساس آمارهای رسمی، عملکرد دو خودروساز بزرگ داخلی نشان می‌دهد که جمع کل تولید نسبت به سال گذشته 2 درصد کاهش داشته، اما در حوزه تولید کامل در سه ماه نخست امسال 289 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته و تولید ناقص با 76 درصد کاهش روبه‏رو بوده است. مجموع عملکردها نشان از تحقق 88 درصدی برنامه‌های این‏دو خودروساز در سه ماه نخست 1401 دارد.

رکود جهانی قریب ‌الوقوع است؟

فصل تجارت - بانک‌‌های مرکزی به رهبری فدرال‌رزرو، تنها دو سال پس از توزیع محرک‌‌های عظیم، مبارزه با تورم را در اولویت قرار داده‌‌اند و نرخ‌‌های بهره را با سرعتی که در دهه گذشته بی‌‌سابقه بوده است، افزایش داده‌‌اند. نتیجه این حرکت تضعیف شدید فعالیت‌‌های اقتصادی در بسیاری از مناطق است؛ نوسانات بازار هم این شرایط را تقویت می‌‌کند؛ به‌طوری‌‌که در برخی موارد در سطحی است که آخرین بار در بحران مالی دیده شده است.

گرفتار قیمت‌گذاری دستوری و تحریم

فصل تجارت - قطعه‌سازان سال‌هاست از بوروکراسی‌های دست و پاگیر و عدم تخصیص به‏موقع ارز و به تعبیری «تحریم‌های داخلی» گلایه‌مندند و این موارد را چالش‌هایی به‏مراتب مخرب‌تر از تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی در این صنعت عنوان می‌کنند.

ارزش لیر بازهم سقوط کرد

فصل تجارت - ارزش لیر ترکیه روز پنج‌شنبه و شنبه به پایین ‌‌ترین سطح خود رسید و به ریزش بیش از 27 درصدی خود در برابر دلار در سال جاری ادامه داد

تولید با ضریب منفی

فصل تجارت - بررسی روند عملکردی هردو خودروساز بزرگ نشان می‌دهد در هر دوره‌ای که جهش نرخ دلار اتفاق افتاده، موتور تولید زیان سایپا و ایران خودرو نیز روشن شده است چرا که هزینه تولید خودرو برای شرکت‌ها در مسیر افزایش تصاعدی قرار می‌گیرد

عمق شکاف بین دهک ها بازهم بیشتر شد

فصل تجارت - نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤٢,١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠,٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

روزهای خاکستری بازارها

فصل تجارت - آمارها نشان می‌دهد از ابتدای سال‌جاری هیچ بازاری نتوانسته بازدهی متناسب با میزان تورم داشته باشد

نقدینگی همچنان اوج می گیرد

فصل تجارت - نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی در مردادماه 1401 معادل 37.8 درصد بوده است. لازم به توضیح است که در حدود 2.5 واحد درصد از رشد نقدینگی در دوازده‌ماهه منتهی به پایان مردادماه سال 1401 مربوط به اضافه شدن اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مهر اقتصاد به اطلاعات خلاصه دفترکل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک سپه (به‌واسطه ادغام بانک‌های متعلق به نیروهای مسلح در بانک سپه) است و فاقد آثار پولی است.

تبادل کالا به ترکمنستان هنوز یدکی انجام می شود

فصل تجارت - باوجود افزایش قابل توجه حجم تجارت ایران و ترکمنستان در سال 2022، روند حمل کالا به مقصد این کشور از ایران، هنوز به وضعیت عادی بازنگشته است.

سامان دهی خود همچنان در بلاتکلیفی

فصل تجارت - نمایندگان مجلس اما به جای آنکه صرفا مصوبه به‌جا‌مانده از دوره قبل را بررسی و جهت اصلاح به شورای نگهبان ارسال کنند، خود نیز طرحی جدید را برای ساماندهی خودرو تهیه کردند. در نهایت تصمیم بر آن شد که این دو طرح در یکدیگر ادغام شوند و طرحی تحت عنوان «ساماندهی صنعت خودرو» به صحن علنی برود.

چرا خیریه ها تعطیل شده اند؟

فصل تجارت - آینده نگر در 122اُمین شماره در پرونده ای ویژه به داستان تعطیلی بعضی موسسه های خیریه پرداخته است.

حوزه یورو در چنگال تورم

فصل تجارت - در شرایطی که قیمت انرژی در سطح جهان رو به افزایش است و نرخ تورم در اکثر کشورها بیداد می‌کند، این تصور به وجود آمده که شاید داریم شرایطی مشابه دهه 1970 میلادی را تجربه می‌کنیم. اما این فقط ظاهر قضیه است و در باطن، اوضاع به شیوه دیگری پیش می‌رود.

اهداف تجاری ایران و آفریقای جنوبی محقق نشده است

فصل تجارت - گمرک ایران روز گذشته از افزایش 40 درصدی صادرات ایران به قاره آفریقا خبر داده است. رشد تجارت ایران به قاره آفریقا در حالی گزارش می شود که اهداف تجاری در رابطه با یکی از مهم ترین شرکای اقتصادی ایران در این قاره محقق نشده است.

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.