روزنامه های اقتصادی

مقاصد به‏‏‌صرفه در سفرهای 2023

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بر اساس اعلام شرکتی آمریکایی، برآوردها نشان می‌دهد که هزینه اقامت در هتل‌‌‌ها در سال 2023 عمدتا به‌‌‌دلیل افزایش هزینه‌های ناشی از رکود سفرهای تجاری، افزایش خواهد یافت.

پلان مدرن برای تعاونی‌های مسکن

فصل تجارت - به گفته کارشناسان، تعاونی‌‌ها از دیرباز سهم بسزایی در ساخت مسکن و خانه‌دار شدن آحاد جامعه داشته‌‌اند و با توجه به آنکه واحدهای مسکونی را با قیمت تمام‌شده ساخته و تحویل می‌دهند، باید در برنامه ساخت مسکن از ظرفیت تعاونی‌‌های خوشنام و موفق در این حوزه بیش از پیش استفاده شود. با توجه به آنکه مسکن نقش تاثیرگذاری در سبد هزینه‌‌ خانوارهای کم‌درآمد به ویژه اقشار محروم و دهک‌‌های متوسط و پایین جامعه دارد، از این رو استفاده از ظرفیت تعاونی‌های مسکن در ساخت مسکن ارزان می‌تواند به عنوان راهکاری موثر و مقرون به صرفه در جهت خانه‌دار شدن اقشار جامعه دنبال شود.

رکورد تاریخی تورم اروپا

فصل تجارت - افزایش هزینه انرژی و مواد خوراکی بار دیگر سبب شد تورم منطقه یورو شیب صعودی به خود بگیرد و با ثبت نرخ دو رقمی، بحث داغ روز‌های اخیر را به خود اختصاص دهد. بر این اساس تورم منطقه یورو در ماه اخیر با رشد 9/ 0 درصدی خود نسبت به ماه اوت، برای نخستین بار وارد فصل جدیدی از تورم دو رقمی شد.

شاید به وقت نوامبر

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- سعیده سادات فهری : دیدار اخیر مدیرکل آژانس اتمی و رئیس‌‌ سازمان انرژی اتمی ایران در وین حاوی دو پیام مهم بود؛ نخست آغاز دوباره گفت‌وگوها با هدف حل موضوعات پادمانی مورد اختلاف و دیگر اینکه همچنان‌که رافائل گروسی گفته هنوز ایران و آژانس باید کارهای زیادی انجام دهند.

پافشاری بر سیاست شکست‌خورده فیلترینگ

فصل تجارت - فیلترینگ در ایران پیشینه‌ای به قدمت عمر اینترنت دارد و گویا همچنان سیاستگذاران عزمی برای پذیرش ناکارآمدی آن ندارند. اگرچه تمام تلاش‌های سیاستگذاران در این سال‌ها، هدایت کاربران به استفاده از پلتفرم‌های بومی مشابه از طریق مسدودسازی رقبای خارجی آنها بوده است، اما نتیجه‌ای جز کوچ کاربران به یک پلتفرم خارجی دیگر یا روی آوردن به انواع ابزارهای دور زدن این محدودیت‌ها‌(مانند فیلترشکن و VPN) نداشته است. این محدودیت‌های اجباری اما چندان مانعی برای حضور کاربران و حتی بسیاری از مقامات و مدیران دولتی هم ایجاد نکرد؛ تا جایی که حالا شبکه اجتماعی توییتر- که از جمله نخستین پلتفرم‌های فیلتر شده در ایران بود- به تریبونی برای اظهارنظرهای رسمی و حاکمیتی هم تبدیل شده است. چنین محدودیت‌هایی از نگاه کارشناسان نه تنها با سلب حق انتخاب از کاربران، باعث کاهش سرمایه‌های اجتماعی شده، بلکه به تضعیف امنیت سایبری هم منجر می‌شود.

مخاطب خاص پیام نظامی ایران

فصل تجارت - سپاه پاسداران اواخر هفته گذشته در اطلاعیه‌ای از آغاز مرحله جدید عملیات علیه مواضعی در مناطقی در عمق اقلیم کردستان عراق خبر داد. علت این حملات، تحرکات گروه‌ها و گروهک‌های تجزیه‌طلب در ناآرامی‌های روزهای اخیر در ایران، عبور از مرزها و مورد حمله قرار دادن برخی پایگاه‌های مرزی اعلام شده است. مقامات ایران بارها هشدار داده‌اند که هرگونه تحرک در مرزها را تحمل نکرده و پاسخ کوبنده‌ای به آن خواهند داشت. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی به سه سناریوی پاسخ نظامی ایران پرداخته است.

بازدارندگی هسته‌ای به مو بند است

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- محمدحسین باقی : شصت سال پیش جهان به یک فاجعه اتمی خیره شده بود. بحران موشکی کوبا در اکتبر1962 شروع شد؛ زمانی که آمریکا موشک‌های هسته‌ای شوروی را در کوبا کشف کرد. آمریکا این جزیره را محاصره و درباره حمله به آن بحث می‌کرد. شوروی تسلیم شد و سلاح‌‌های هسته‌‌ای خود را خارج کرد؛ آمریکا هم مخفیانه موشک‌های مجهز به کلاهک هسته‌ای خود را از ترکیه خارج کرد.

سند رسمی رکود خانه‌سازی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : رکود بی‌سابقه تولید مسکن در تهران که 28تیرماه امسال، «دنیای‌اقتصاد» از وقوع آن خبر داد، با انتشار گزارش جدید مرکز آمار تایید شد. بهار1401، بازار سرمایه‌گذاری ساختمانی در پایتخت با سقوط تاریخی روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که تیراژ ماهانه خانه‌سازی به کمترین میزان 18سال اخیر رسید. این کمای عرضه، محصول «بیراهه سیاستگذاری» در این بخش و همچنین غفلت سیاستگذار اقتصادی است که «بستر فعالیت غیرمولد» در بخش مسکن را امن گذاشته تا تبعات آن باعث «ناامنی فعالیت مولد» (ساخت‌وساز) شود. داده‌های رسمی از وضعیت کشوری خانه‌سازی، شرایط سایر شهرها را نیز مشابه تهران توصیف می‌کند. در اولین فصل سال، فقط 90هزار واحد مسکونی جدید در کل کشور احداث شد که با وعده «یک میلیون مسکن در سال» بسیار فاصله دارد. بررسی‌ها درباره منشأ رکود بزرگ مسکن‌سازی در کشور حاکی است، سرمایه‌گذاران با دیوارهای متعددی برای بازگشت به بازار ساخت‌و‌ساز روبه‌رو هستند. یکی از سخت‌ترین موانع رونق، «نبود قدرت خرید» متقاضیان مسکن است که برای رفع آن، اصلاحات سیاستی لازم است.

سراب ارزانی زمین شهرها

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-هاجرشادمانی : نسبت قیمت زمین به مسکن در مناطق شهری کشور که سال99 به بالای عدد یک رسیده بود، کاهش پیدا کرده است. برگشت قیمت زمین مسکونی به پایین سطح قیمت خانه در شهرها این سوال را به وجود آورده که «آیا بازار ساخت‌و‌ساز برای سازنده‌ها مناسب شده است؟» بررسی‌ها نشان می‌دهد، پاسخ منفی است. سرمایه‌گذاران در حال حاضر با 6دیوار برای بازگشت به بازار ساخت‌و‌ساز روبه‌رو هستند که مهم‌ترین آنها، «نبود قدرت خرید» و «نامعادله قیمت ساخت و قیمت فروش» است.

اکوسیستم فناوری زیر تیغ محدودیت‌های اینترنتی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بیش از یک هفته از محدودیت‌های گسترده اینترنتی می‌‌‌گذرد و هنوز کاربران در جدالی فرسایشی و آزاردهنده با VPNهای مختلف، روز و شب را می‌‌‌گذرانند. وقتی در هفته اخیر نارضایتی‌‌‌ها از تاثیرات این محدودیت‌ها بر کسب و کارهای فعال در شبکه‌‌‌های اجتماعی و آجر شدن نان چند‌میلیون نفر افزایش یافت، وزیر ارتباطات آنها را به گرفتن خسارت از اغتشاش‌گران ارجاع داد و توصیه کرد که این افراد کسب و کارهای خود را بر بسترهای مورد تایید جمهوری اسلامی بنا کنند.

موشکافی چالش نورداستریم؛ از ابهام تا واقعیت

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-پیمان قناعتی‌فرد : وقوع سه حادثه تقریبا هم‌زمان در هفته گذشته موجب نشتی، اختلال و توقف امکان صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق خطوط لوله نورداستریم 1 و 2 شد. این رخداد دست روسیه را برای اعمال فشار گازی به کشورهای اروپایی از طریق ایجاد محدودیت بر صادرات گاز و باج‌خواهی از آنها برای مدت‌ها بست. بر اساس اظهارات رئیس انجمن گاز روسیه، انجام اصلاحات و تعمیر این خط لوله حداقل 6 ماه زمان برده و به زمستان امسال نخواهد رسید.

آمریکا در وضعیت اضطراری

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : ابعاد خسارات وارده به جنوب غربی فلوریدا روز به‌‌روز بیشتر آشکار می‌‌شود. همزمان جو بایدن، رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده دستور به وضعیت اضطراری برای کارولینای جنوبی داده و اجازه کمک‌‌های فدرالی را صادر کرده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، هنگامی که آسیب‌‌ها به جنوب غربی فلوریدا آشکارتر شد، ایان (نام توفان) بر فراز اقیانوس اطلس به حرکت خود ادامه داد و دوباره به یک توفان تبدیل شد. بنابر پیش‌‌بینی‌‌هایی که از قبل هم ارائه شده بود، توفان روز جمعه در کارولینای جنوبی به خشکی رسید و بایدن برای ایالت وضعیت اضطراری اعلام و دستور کمک فدرال را صادر کرد. برایان کمپ، فرماندار جورجیا و هنری مک‌‌مستر از کارولینای جنوبی روز چهارشنبه حالت فوق‌العاده اعلام کردند.

مطالبه توسعه تجارت ازسیاستگذار

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : چهار رشته سیاستگذاری، دستیابی به جهش صادرات صنعتی را با مشکل مواجه کرده است. از آنجا که در‌ ماه‌های اخیر مساله کاهش تقاضا در واحدهای تولیدی بارها تکرار شده، مطالبه توسعه‌تجارت از سیاستگذار از سوی اتاق بازرگانی ایران عجیب نیست.

بیانیه‌‌ تبیینی وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر کشور

فصل تجارت - وزارت اطلاعات در بیانیه‌‌ای اعلام کرد: به استحضار مردم شریف و سرافراز ایران اسلامی می‌‌رساند: حوادث روزهای اخیر در برخی نقاط کشور، پوسته‌‌ای آشکار و محسوس و لایه‌‌های پنهان متعددی در پشت صحنه‌‌های خود داشت.

بایدها و نبایدهای حکمرانی اقتصادی

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- سارا بنی‌صدر : هفته‌نامه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود به نقد سیاست‌های اقتصادی دولت جدید انگلستان پرداخته است. از منظر این نشریه ممکن است دولت جدید لیز تراس نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد. براساس آنچه در این مقاله آمده است، قرار بود دوره‌ای از رشد اقتصادی در انگلستان آغاز شود؛ اما بیانیه 25‌دقیقه‌ای که کواسی کوارتنگ، وزیر خزانه‌داری جدید انگلستان، در 23 سپتامبر ارائه کرد آغازگر یک بحران شد. کوارتنگ با پرده برداشتن از طرح 45‌میلیارد‌پوندی کاهش مالیات، بدون اینکه بودجه آن مشخص شده باشد، به همراه اقدامات موقت برای کمک به قبوض انرژی، بازارهای مالی را به‌شدت به وحشت انداخت. بیشتر کاهش‌های مالیاتی و هزینه‌های اضطراری نشان داده شده بود، اما اصلاحات سمت عرضه مورد‌نیاز برای پرداخت آنها مبهم و رویکرد دولت جدید به امور مالی عمومی غیرقابل‌قبول بود. بدتر از آن اینکه دورنمای ضدبودجه‌ای او سبب ریزش در بازار اوراق قرضه شد، که هزینه‌های استقراض را حتی برای دولتی با اعتبار بالا افزایش داد.

دو سناریوی یک تحریم

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- سعیده‌سادات فهری : دولت بایدن روز پنج‌شنبه تحریم‌های جدیدی را در حوزه نفت ایران اعمال کرد. وزارت خزانه‌داری اعلام کرد که این تحریم‌ها علیه شرکت‌هایی در چین و امارات وضع شده است. به ادعای آمریکا این شرکت‌ها در صادرات نفت ایران ایفای نقش کرده‌اند. همین خبر باعث شد که برخی تحلیلگران اعمال این تحریم‌ها را به مثابه عبور بایدن از برجام تلقی کنند. اما قرائن زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد هدف آمریکا از اعمال این تحریم‌ها تحت فشار قرار دادن تهران برای پذیرش پیش‌نویس مذاکرات مرداد بدون اصلاحات مدنظر ایران است.

راز حراج لوکس‌های دپویی

فصل تجارت - یک‌هزار و 62دستگاه خودروی خارجی رسوبی که از سال96 با عنوان قاچاق در انبار‌های گمرکات 9استان کشور دپو شده بود، پنج‌شنبه گذشته به مزایده گذاشته شد و تاچند روز آینده اسامی برندگان این مزایده اعلام می‌شود. با نهایی شدن نتایج حراج دپویی‌ها، این تعداد خودروی خارجی بعد از ممنوعیت چهارساله واردات، در مسیر شماره‌گذاری قرار می‌گیرد. نکته اینجاست که چرا بعد از حبس پنج‌ساله که خودروهای دپویی را معیوب و مستهلک کرده، حالا دولت برای فروش آنها اقدام کرده است؟ آیا این خودروها طی چهار سال گذشته که بازار وارداتی‌ها ملتهب و قیمت‌ها به‌طور نجومی رشد کرده بود، قادر به ایجاد تعادل در بازار نبود؟ سوال دیگر در راستای معمای فروش این خودروها همزمان با آزادسازی واردات است و اینکه آیا دولت، قبل از واردات رسمی در تلاش است که انبار گمرکات کشور را از این محصولات خالی کند؟ نکته دیگر اینکه تکلیف شماره‌گذاری این خودرو‌ها چیست، آیا پلیس راهور در این زمینه با دولت هماهنگ است؟ آنچه مشخص است در مسیر پنج‌ساله دپویی‌ها رد پای بی‌تدبیری سیاستگذار، رانت و همچنین مخالفت‌ها با واردات خودرو موج می‌زند.

سراب استارلینک

فصل تجارت - این روزها قطعی اینترنت بین‌المللی و فیلترینگ گسترده پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث نارضایتی کاربران و کسب‌وکارهای مجازی شده است. با این اوصاف کاربران به دنبال راه‌هایی برای نجات از این وضعیت هستند و در این میان بسیاری معتقدند که رویای دسترسی به اینترنت آزاد تنها با دسترسی به سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تعبیر می‌شود.

جنگ روس‌ها با اسکار

فصل تجارت - جنگ نظامی روسیه و اوکراین، حالا به جنگ هنری روسیه با امریکا و برخی کشورهای اروپایی نیز دامن زده است. مقام‌های دولتی روسیه به‌تازگی اعلام کرده‌اند هیچ فیلمی به رویداد اسکار 2023 نخواهند فرستاد. گویا چنان که شش سال پیش هم مطرح شده بود، روسیه قصد دارد یک رویداد جایگزین را برای اسکار طراحی و راه‌اندازی کند. رویدادی که بتواند جانشین جایزه معتبر اسکار در اروپا و آسیا شود.

چگونه استراتژی خود را اجرایی کنیم؟

فصل تجارت - مترجم: رضا کارزار جدی‌وند منبع: hbr r.karzar@gmail.com استراتژی در زبان یونانی به معنای «هنر عمومی» است و از زمان‌های قدیم به معنای توانایی دستیابی به یک هدف پیچیده جنگی بوده است. در دنیای تجارت مدرن، «جنگ‌های» رایج ممکن است شامل اجرای یک استراتژی تحول دیجیتال، تلاش برای کسب استعدادهای بیشتر، یا ایجاد نوآوری اخلالگر در خود، قبل از انجام این کار توسط رقبا باشند.

سکون نسبی قیمت‌ در بازار خودرو

فصل تجارت - بازار خودرو در شهریورماه تقریبا بازار آرامی بود و نوسانات شدید قیمتی در آن رخ نداد. روند قیمتی در این ماه البته گاه اندکی صعودی و گاه نزولی بود؛ با‌این‌حال تغییرات محسوسی دیده نشد. با وجود این همچنان کلیدواژه بازار خودرو در شهریورماه نیز به سیاق ماه‌های گذشته «رکود» بود، رکودی که علل مختلفی را می‌توان برای آن ذکر کرد. شرایط به شکلی پیش رفته که مشتریان نیز برای خرید دچار سردرگمی شده و نمی‌دانند وقت مناسب برای خرید خودرو چه زمانی است.

خروج سرمایه با محرک مالیاتی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : با اینکه کسب‌وکارها از شیوه کنونی اخذ مالیات آزرده‌اند، بحث اصلاح نظام مالیاتی مدتی است که در جریان است و جدال بر سر جنبه‌‌‌‌‌‌های مختلف مالیات‌‌‌‌‌‌ستانی در اخبار به‌چشم می‌خورد.اما بسیاری معتقدند نظام کنونی مالیات‌ستانی در ایران، مشوق خروج سرمایه از کشور است. آخرین مورد این اصلاحات وضع مالیات بر عایدی سرمایه است که موجب بحث میان موافقان و مخالفان شده است. دلیلی که از سوی مقام‌‌‌‌‌‌های رسمی قوه مقننه در این‌باره مطرح می‌شود اخذ مالیات از بخش‌های غیرمولد نظیر ارز، طلا و مسکن در جهت کاهش فعالیت در این بخش‌ها و نیز مدیریت و سوق‌دادن این سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های مولد است.

پیروزی رفراندوم روسی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : مقامات مستقر در روسیه در مناطق تصرف‌‌شده در اوکراین پس از پنج روز رای‌گیری تحت عنوان «رفراندوم استقلال‌‌طلبانه» گفتند که بخش عظیمی از افراد حاضر در این مناطق رای به پیوستن به روسیه داده‌‌اند. کی‌‌یف و متحدانش آن را غیرقانونی و ساختگی خوانده‌‌اند. به گزارش الجزیره، رای‌گیری با عجله در چهار منطقه - دونتسک، لوهانسک، زاپوریژیا و خرسون - که حدود 15درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌‌دهند، برگزار شد.

انفجار مشکوک خط‌گاز اروپا

فصل تجارت - انفجار در اعماق دریای بالتیک، جایی که خط لوله‌های نورداستریم گاز روسیه را به آلمان یعنی قلب اروپا می‌رساند؛ دوباره دچار حادثه شده‌ است. سه نشتی در دو خط لوله؛ دو نشتی در نورداستریم یک و یک نشتی در نورداستریم دو؛ آن هم در کمتر از 72 ساعت. آب‌های جزیره بورنهلم از حباب‌های گاز متان پر شده‌ و دولت‌ دانمارک عبور کشتی‌ها تا یک‌کیلومتری محل نشتی را ممنوع کرده ‌است. سیاستمداران لهستانی و اوکراینی انگشت اتهام را به سمت مسکو گرفته‌اند.

اعتراض باید شنیده شود

فصل تجارت - رئیس‌جمهور چهارشنبه شب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی ضمن تشریح دستاوردهای سفر به نیویورک درباره پرونده مهسا امینی گفت‌: من به عنوان یک مسوول عرض می‌کنم قصدمان در این قضیه شفاف‌سازی و اجرای عدالت است. سیدابراهیم رئیسی تاکید کرد، پیشنهادها، انتقادات و نظراتی هست اما نگاه‌ها و نظرات و دیدگاه‌ها چه موافق و چه مخالف نباید از مطرح شدنش وحشت داشت. رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ امکان دارد یک اعتراض و سخن مخالفی وجود داشته باشد، هیچ اشکالی ندارد و باید شنیده شود.

حباب‌‌شکنی در مسکن چین

فصل تجارت - اصلاحات رئیس‌جمهور چین در بازار مسکن این کشور، واکنش غول‌های ساختمانی حباب‌ساز را موجب شده است. «شی» با دو سیاست «مهار برج‌سازی‌های بی‌هدف» و «هزینه‌زا کردن ملک‌بازی و فعالیت غیرمولد» طی حدود یک‌سال اخیر موفق شد از یکسو، «خریدهای سرمایه‌ای» و از سوی دیگر «روند صعود تند قیمت» در بازار مسکن چین را مهار کند. این جراحی بزرگ اما به زیان شرکت‌های ساختمانی وابسته به بازار «خانه‌سازی دولتی» تمام ‌شده و در لایه‌های پایین سیاستگذاری بخش مسکن چین، تلاش‌هایی برای چرخش دوباره دولت به «سیاست یک‌طرفه و بی‌حاصل» در حال انجام است.

آغاز غیررسمی پادشاهی بن‌سلمان

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : محمد بن‌سلمان، ولیعهد قدرتمند عربستان، در یک جابه‌جایی دولتی که روز سه‌شنبه اعلام شد، به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی شد؛ پستی که به‌طور سنتی در اختیار پادشاه بود. محمد که پیش از این چندین سال در عمل حاکم واقعی این پادشاهی بود، پیش‌تر معاون نخست وزیر در زمان ملک سلمان و همچنین وزیر دفاع بوده است. خبرگزاری فرانسه در گزارش 27سپتامبر نوشت، برادر کوچک‌ترش خالد بن‌سلمان که معاون وزیر دفاع بود جایگزین وی به‌عنوان وزیر دفاع می‌شود. بر اساس فرمان سلطنتی ملک سلمان که توسط خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شد، روسای سایر وزارتخانه‌های مهم از جمله کشور، امور خارجه و انرژی در جای خود باقی ماندند. شاهزاده محمد که ماه گذشته 37ساله شد، از سال2017 در صف اول جانشین پدر بیمارش به‌عنوان پادشاه بوده است.

عطش بزرگ صنایع کوچک

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- محمدحسین شاوردی- مریم رحیمی : تولید تشنه سرمایه در گردش است و تورم عامل اصلی بیش‌فعالی بنگاه‌ها در زمینه تقاضای تسهیلات است. مشاهده آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تزریق پول به صنایع در 31 استان در قالب طرح تبصره18 نشان می‌دهد تورم وضعیتی را به اقتصاد ایران تحمیل کرده که گویی صنعت در دور باطلی گرفتار شده است. در این دور باطل، صنایع به‌طور پیوسته به‌دلیل تورم فزاینده و رشد هزینه تولید، نیاز بیشتری به سرمایه در گردش پیدا می‌کنند و همزمان شبکه بانکی به‌دلیل تورم قادر به تامین مالی مکفی صنایع نیست. در ماه‌های اخیر که فشار بر بانک‌ها برای تامین مالی بنگاه‌ها بیشتر شده، محدود بودن ترازنامه بانک‌ها که کاهش منابع شبکه بانکی را سبب شده در کنار وضع سقف برای نرخ سود تسهیلات، موجب شده است همکاری بانک و بنگاه کاهش یابد. به‌جز انگیزه‌های سوداگرانه، دلیل افزایش عطش صنایع کوچک برای گرفتن وام، همین وضعیت است.

بیم از تجارت، ترس از سیاست

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : اتاق بازرگانی ایران در ماه‌های اخیر روزهایی پراتفاق را پشت‌سر گذاشت و حال نیز در پیش‌روی خود انتخابات را می‌بینیدکه طرح مباحث مربوط به آن کم و بیش آغاز شده است. همه این مباحث هم بر حساسیت مسائل این نهاد می‌‌‌‌‌‌‌افزاید. با توجه به این زمینه، شمار زیادی از اعضا تردید و ابهاماتی درباره فعالیت اتاق بازرگانی به‌عنوان نهاد کنشگری اصلی بخش‌خصوصی در کشور دارند که می‌توان خلاصه آن را در دو جمله بیان کرد: بیم از مساله تحریم‌ها در تجارت و دادوستد و ترس از مسائل سیاسی و سیاست‌‌گذاری‌ها.

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- فرزین‌محمدی : درست دو هفته پیش از عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین، شی‌جی‌پینگ رئیس‌جمهور چین گفت: «برای دوستی چین و روسیه هیچ محدودیتی وجود ندارد» و چندی بعد قراردادهای عظیم نفت و گاز با روسیه امضا کرد؛ امری که باعث ایجاد فاصله بیشتر و عایق بزرگ‌تری بین ایالات متحده آمریکا با این دو کشور شد.

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.