کمبود شرکت‌های دانش بنیان در حوزه معدن
چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۹:۱۵
رادیو گفتگو
فصل تجارت - مدیر نوآوری شرکت سنگ آهن مرکزی ایران اظهارکرد: تعداد شرکت هایی که نیاز ما را در حوزه معدن مرتفع کنند خیلی کم هستند و هنوز باوری در بخش دولتی به این حوزه وجود ندارد.

دکتر علیرضا شکری، دستیار معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ارتباط تلفنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» رادیو گفت وگو اظهارکرد: کسب و کارهای کوچک دانش بنیان در کل دنیا مورد توجه هستند و به عنوان کسب و کارهای فن آور شناخته می شوند.
وی افزود: متاسفانه بیشتر قوانین و مقررات به طور عام به کسب و کارهای تولیدی پرداختند درصورتیکه نوع فعالیت کسب و کارهای دانش بنیان متفاوت از سایر کسب و کارهاست.
دستیار معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تصریح بر عدم پویایی لازم در این قوانین اظهارکرد: برخی قوانین مانند قانون جهش تولید دانش بنیان، مشوق و تسهیل کننده تعداد و بزرگ تر شدن این کسب و کارها هستند اما برخی قوانین هم مانع از این کسب و کارها می شوند.
شکری درمورد نقش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حل مشکلات شرکت های دانش بنیان گفت: برخی کسب و کارها در قوانین مربوط به تأمین اجتماعی و موارد مشابه مشکل دارند و از این نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند کمک کننده باشد.
این مقام مسئول با بیان اینکه سهم شرکت های دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی حدود یک تا دو درصد است اظهارکرد: این نرخ در کشورهای پیشرفته حدود 50 درصد است و ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.
دستیار معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به راهکارهای تقویت شرکت های دانش بنیان اشاره و مطرح کرد: یکی از سیاست های ضروری در این حوزه، بازارسازی از طریق خرید مستقیم دولتی و ضمانت خرید و خرید از طریق شرکت های دولتی است.
در ادامه دکتر محمدصادق سبط الشیخ انصاری معاون سابق پارک های علم و فناوری البرز و دانشگاه تربیت مدرس و مدیر نوآوری شرکت سنگ آهن مرکزی ایران گفت: ما برای رسیدن به محصول دانش بنیان، نیازمند دانش بنیان شدن فرآیندها نیز هستیم.
وی با بیان اینکه بخش دولتی و حاکمیتی باید خودش را مطابق با بخش خصوصی و اشخاص حقیقی جلو ببرد افزود: مسیر دانش بنیانی در ایران باید بر اساس آمایش های سرزمینی و پتانسیل های موجود در کشور هموار شود.
انصاری در رادیو گفت وگو اظهارکرد: تعداد شرکت هایی که نیاز ما را در حوزه معدن مرتفع کنند خیلی کم هستند و هنوز باوری در بخش دولتی به این حوزه وجود ندارد.
وی حمایت و پوشش ریسکهای شرکت های دانش بنیان از طریق مشوق های دولتی را ضروری خواند و گفت: بحث دانش بنیانی یک بحث فرابخشی است و الان فقط معاونت علمی و فناوری است که پا پیش گذاشته و بقیه نهادها و ارگان ها خیلی کار خاصی نمی کنند.
***تولیدات دانش بنیان باید رقابتی و به روزرسانی شوند
دکتر الله وردی دهقانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: دانش بنیان به معنای تجاری سازی و کاربردی کردن ایده ها و دانش و فنونی است که در مراکز علمی و پژوهشی تولید می شوند که برخی شرکت ها از نظر سرمایه و عملیاتی کردن و به تولید انبوه رساندن کالاها و خدمات خود، توانمندی های لازم را دارند و برخی هم فاقد این توانمندی هستند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایجاد مراکز ویژه برای پیوند زدن بین مراکز پژوهشی و علمی با مراکز تولیدی را پیشنهاد کرد و افزود: این موضوع هنوز متولی ندارد اما به اعتقاد بنده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یا هر مرکزی که از یک طرف به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و از طرف دیگر به صنایع و تولید و منابع مالی وصل باشد می تواند این کار را انجام دهد.
این نماینده مجلس تأکید کرد: تولیدات شرکت های دانش بنیان در همه کسب و کارها باید رقابتی و به روزرسانی شود.
دهقانی تسهیل و قانون گذاری و رفع موانع در این زمینه را از جمله تکالیف مجلس شورای اسلامی در این زمینه عنوان کرد و گفت: مجلس قانون دانش بنیان ها را تصویب کرده و مستمراً هم بر این موضوع نظارت می کند.
وی راه نجات تولید کشور را در تولید انبوه، ایجاد ارزش افزوده، ایجاد شغل و استفاده از تولیدات شرکت های دانش بنیان و رقابتی کردن قیمت ها دانست و افزود: مجلس قانون جهش تولید دانش بنیان ها را تصویب کرده اما یک مجری نیاز داریم تا این قانون را به درستی اجرایی کند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با اینکه بازاریابی محصولات دانش بنیان در قانون جهش تولید دانش بنیان دیده نشده گفت: هیچ قانونی کامل نیست و در مسیر اجراست که مشکلاتش برطرف می شود البته قانون جهش تولید دانش بنیان قانون خوب و مترقی است و امیدواریم مشکلات و نواقص این قانون هم برطرف شود
https://www.fasletejarat.com/Fa/News/580987/کمبود-شرکت‌های-دانش-بنیان-در-حوزه-معدن
بستن   چاپ